Денис Шмигаль
Денис Шмигаль 5 канал / Час. Підсумки тижня

Нова мапа України: як Кабмін перед виборами повертає міста "під ковпак" РДА та райрад

Читайте по-русски
Заручниками реформи стали і міста-мільйонники. Йдеться про Дніпро, Львів, Одесу, Харків

Попри епідемію, Україна вже заходить у передвиборні перегони. Але за якими законами вони будуть – ми й досі не знаємо. Новий виборчий кодекс планують ухвалити до осені. А от новий адмінустрій, який розробили урядовці, вже готовий до голосування. Міністри – скоротили кількість районів. Їх буде 129. Всі міста обласного значення, які ніколи не входили до складу районів узагалі, а також ті, які щойно почали виходити з-під впливу району, повертаються назад "під ковпак" райдержадміністрацій або райрад. Це європейські стандарти, кажуть в уряді. А експерти вже малюють картину, як це вплине на розвиток міст.

Скажімо, Харків. Нині 60 відсотків податків, які сплачує містянин, залишаються у місті, 15 відсотків ідуть в обласний бюджет, 25 відсотків – у державний бюджет. Тепер, за новим поділом, ці 60 відсотків надходитимуть до районного бюджету. Тобто де-факто Харків не матиме жодної копійки для здійснення своїх повноважень. Які будуть права у районів, як вони будуть розпоряджатися коштами, – незрозуміло. Ще один момент. І повертаємося до виборів. Перемальовували карту, в певних регіонах, саме під вибори. І це результат торгів нових людей у владі. Не минулося без агробізнесменів. 

Сергій Барбу – вивчав нову мапу України і ті передвиборні ризики, які вона становить.

Відремонтовані дороги, охайні сквери, дитячі майданчики. Це Приютівська громада на Кіровоградщині. Довколишні села об'єдналися три роки тому.

Дитячий майданчик
Дитячий майданчик5 канал / Час. Підсумки тижня

Місцева мешканка Марина Дячук говорить: "Впорядкували зупинки, з'явилося світло, не лише на центральних вулицях, як це часто буває в селі. Щодо наших шкіл, то вони пішли в автономію – від'єдналися від району. Матеріальне забезпечення покращилося, купують дошки мультимедійні.

Після об'єднання бюджет зріс до ста мільйонів. Громада не просить у держави грошей і сама себе забезпечує. Однак така ідилія може закінчитися. Уряд вирішив розділити цю ОТГ. Місцеві – проти. Громада судиться з Кабінетом Міністрів.

Голова Приютівської ОТГ Андрій Коломійцев говорить: "Так робити не можна! Ми бачимо в цьому величезний ризик. Постане питання про існування сільських закладів охорони здоров’я та сільських закладів освітніх".

Цього тижня уряд схвалив новий територіальний устрій. За міністерським планом країна ділитиметься на 1470 громад. Кабмін пропонує вчетверо скоротити райони. Їх залишиться 129. Кількість областей залишається незмінною. Проте повноваження ОДА істотно врізають і передають районам.

Карта нового територіального устрою України
Карта нового територіального устрою України5 канал / Час. Підсумки тижня

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорить: "Мені здається, що цей проєкт є збалансованим, ми його вже його неодноразово пройшли і опрацювали".

Попри такі заяви, логіки в деяких урядових рішеннях немає, стверджують в Асоціації міст України. Додають, певні громади та райони формували спеціально під місцеві вибори. Як приклад наводять Тернопільщину.

Виконавчий директор асоціації міст України Олександр Слобожан каже: "Нам на погодження, як і в інші органи виконавчої влади, потрапляє 4 райони. На офіційному сайті теж вивішується 4 райони. А от вже у постанові чомусь три райони. Хто поправив ці речі – невідомо. І таких прикладів дуже багато. Найімовірніше, йдуть якісь негласні консультації з народними депутатами щодо підтримки".

Своєю чергою співавтор реформи децентралізації Юрій Ганущак говорить: "32 райони – це "хотєлки". Могло бути і гірше, тому що "хотєлки" – вони ростуть. Місцеві князьки і депутати роблять під себе громаду. Він робить під себе вотчину.

Заручниками реформи стали і міста-мільйонники. Йдеться про Дніпро, Львів, Одесу, Харків. Тепер вони підпорядковуватимуться районам. А це означає, що доведеться ділитися податками, стверджують міські голови.

Дніпровський міський голова Борис Філатов каже: "Треба розуміти, що це ніяка не реформа децентралізації. Це черговий крок перед місцевими виборами зробити вигідну для теперішньої влади ситуацію. Податками буде розпоряджатися не мерія, а так звана райадміністрація. І виходить так, що все це йде місцевому самоврядуванню на шкоду, а не на благо".

Райрада
Райрада5 канал / Час. Підсумки тижня

Тож і районні ради, і РДА, щоправда, називатимуться вони префектурами, залишаться. Затвердити новий адміністративний устрій ще має Верховна Рада. "Зелена" монобільшість готова голосувати. Опозиція – проти.

Народний депутат від "Слугм народу" Віталій Безгін говорить: "Депутати де хотіли, вони могли долучитися. По районах у нас через карантин консультації тривали онлайн. По громадах вони були пів року".

Нардеп від "Голосу" Роман Лозинський каже: "Будуть важелі впливу, буде смикання за ниточки, які дадуть можливість президенту Зеленському тримати свою вертикаль через райони".

А нардеп від "ЄС" Олег Синютка говорить: "Маленькі "слуги" на місцях почали брати приклад з великої "Слуги народу" в центрі. Ніхто не хоче рахуватися з людьми".

Гра розпочинається. Команди, хоч і не повним складом, але роблять перші ходи. За якими ж правилами грають? Самі не знають. Вибори восени, а закони, за якими вони відбудуться, Верховна Рада так і не ухвалила. Президентська команда переписує виборче законодавство під себе. Законопроєкт пройшов перше читання. Щоби балотуватися на міського голову чи в депутати, спочатку треба стати членом партії. Має бути альтернатива – самовисування, наголошують фахівці.

Ольга Айвазовська, голова правління громадянської мережі "Опора", каже: "Ідея зміни виборчої системи суперечить міжнародним стандартам. Це право і влади, і опозиції за рік до виборів розуміти, яка буде виборча система".

Зрештою, законопроєкт доопрацьовують. Коли його остаточно затвердять – невідомо.

Активізувався перед місцевими виборами Володимир Зеленський. Поїхав у тур країною. Своїх кандидатів президентська партія не показує. Хоча висуванців на посаду міського голови, наприклад, обіцяли назвати ще до кінця травня.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський5 канал / Час. Підсумки тижня

"Президент немає права нікого підтримувати", – нагадує Ольга Айвазовська, голова правління громадянської мережі "Опора".

Закони переписують на коліні. Імена більшості кандидатів невідомі. І все це за чотири місяці до голосування. Чи відбудуться місцеві вибори? До чого готуватися, ані виборці, ані кандидати не знають. Бо до політичних інтриг може додатися ще й друга хвиля епідемії коронавірусу. А її медики прогнозують якраз на осінь.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Мітинг під комітетом ВРУ: активісти вимагають звернути увагу на законопроєкт "слуги" Бужанського – відео
Наступний матеріал
Комітет ВР відхилив антимовний законопроєкт "слуги" Бужанського
Loading...
Катастрофа літака МАУ в Ірані: на якому етапі слідство

Катастрофа літака МАУ в Ірані: на якому етапі слідство

Пляжний карантин та заблоковані окупантами КПВВ: "Підсумки тижня" з Анною Мірошниченко

Пляжний карантин та заблоковані окупантами КПВВ: "Підсумки тижня" з Анною Мірошниченко

Голлівуд на паузі: як COVID-19 вплинув на кіноіндустрію

Голлівуд на паузі: як COVID-19 вплинув на кіноіндустрію

Востаннє США так лихоманило в 1968-му: смерть Джорджа Флойда, масштабні заворушення та що робив Трамп у бункері

Востаннє США так лихоманило в 1968-му: смерть Джорджа Флойда, масштабні заворушення та що робив Трамп у бункері

"Недовербований": історія українця, який ледь не потрапив на гачок ФСБ

"Недовербований": історія українця, який ледь не потрапив на гачок ФСБ

Нагадує часи Януковича: подробиці про скандали в МОЗ часів Степанова

Нагадує часи Януковича: подробиці про скандали в МОЗ часів Степанова