Дітовбивця, спокусниця чи жертва злочину: за що у Швейцарії стратили останню "відьму" Європи

Анна Ґельді worldtourismgroup.com
Її кримінальна справа оповита масою таємниць, багато з яких не розкриті досі. 13 червня 1782 р. в Швейцарії стратили 47-річну служницю Анну Ґельді. А 226 років потому – офіційно реабілітували. Але за що ж вона була вбита і чому цей випадок став найскандальнішою судовою справою ХVІІІ століття?

За даними дослідників, в Європі за всю її історію було спалено за підозрою в чаклунстві принаймні 100 000 людей, майже 80% із яких – жінки. 

Полювання на відьом у Швейцарії, про яку мовиметься далі, відбувалося з розмахом: у XV-XVIII ст. тут було страчено в 10 разів більше відьом, ніж у Франції, і вдвічі більше, ніж у Німеччині, пропорційно до кількості населення. Традиційним у цій країні методом тортур було розтягування на дибі – після цього більшість підозрюваних визнавали свою провину. Прославлений Байроном Шильонський замок слугував в'язницею, місцем тортур і страт для звинувачених у чаклунстві. Найбільше відьом було вбито в роки неврожаїв і епідемій.

Шильонський замок (Швейцарія)
Шильонський замок (Швейцарія)Вікіпедія

Але Анна Ґельді жила не в Середньовіччі, а в епоху Просвітництва – вона народилася 24 жовтня 1737 р. в комуні Зеннвальд, Швейцарія. Її батьки належали до нижчого соціального стану, тож Анна з раннього віку мусила самостійно заробляти на життя. У 15-річному віці вона служила в одній із найзаможніших сімей округу, і ставилася до своєї роботи більш ніж відповідально.

Про ранній період її життя мало що відомо. Ґельді була чесною дівчиною з хорошою незаплямованою репутацією – до одного випадку. Усе змінилося 1768 р. Вона познайомилася з солдатом, чиє ім'я не збереглося в архівах, – і закохалася. Дуже скоро 31-річна Ґельді зрозуміла, що вагітна, проте її коханий відмовився брати на себе відповідальність і втік із країни, покинувши Анну саму.

Про службу у пристойних будинках міста більше мови бути не могло.

Анна Ґельді
Анна ҐельдіВікіпедія

Анна народила, але немовля було дуже слабким і померло через добу. Це не мало когось здивувати, адже у ХVІІІ ст. дитяча смертність була високою. Проте влада Зеннвальду чомусь звинуватила Анну у вбивстві – жінку засудили до стояння біля ганебного стовпа, а потім посадили під домашній арешт на 6 років.

Для Ґельді, яка не мала фінансової підтримки, цей вирок дорівнював голодній смерті. А тому вирішила втекти в містечко Гларус на сході Швейцарії. Там вона знайшла нову роботу – у будинку сім'ї Цвіккі. І згодом між нею та сином її роботодавця, Мельхіором Цвіккі, виник роман. Мельхіор навіть хотів одружитися з Анною, але їхнє кохання було приречене – батько юнака не дав би згоди на нерівний шлюб. Анна була служницею, до того ж на 11 років старшою за свого обранця.

Проте роман Анни Ґельді і Мельхіора Цвіккі набирав обертів, і незабаром Анна народила свою другу – абсолютно здорову – дитину. Про долю немовляти відомо мало: незабаром жінка назавжди покинула сім'ю Цвіккі, а дитина, імовірно, залишилася під опікою батька. Більшість істориків вважає, що це сталося, адже глава сім'ї Цвіккі тиснув на Мельхіора, через що Анні довелося покинути і будинок, і сина.

До речі, будинок родини Цвікі у Гларусі досі стоїть на тому ж місці.

Гларус
Гларусwww.glarnerland.ch

Незабаром після цих трагічних подій 46-річна Анна Ґельді знайшла нову роботу – у будинку сім'ї Чуді. За однією з версій, відомий і шанований суддя Якоб Чуді був надзвичайно добрим до нової служниці і сприяв налагодженню її життя – допоміг Анні віддати чималі борги і відновити втрачену репутацію.

Подейкують, між Якобом і Анною спалахнув роман. Ґельді була жінкою з непростою долею, і зустріч із Чуді стала для неї променем надії на світле майбутнє. На жаль, мрія про любов і сім'ю так і залишилася мрією.

Одного ранку дочка судді Анна-Марія повідомила про погане самопочуття. У дівчинки був сильний жар, її нудило, вона билася в конвульсіях і скаржилася на марення. Батько наказав дізнатися, що подавали дочці на сніданок, і виявив в молоці залізні уламки (за іншими даними – розкришені голки). Підозри впали на Ґельді, адже вона готувала їжу, – і жінку негайно звільнили.

За 18 днів захворіла друга дочка судді, Сусанна, яка теж повідомила про голки. І хоча Анна вже не працювала в будинку Чуді, її все одно заарештували... за змову з дияволом і чаклунство. Адже Чуді пояснив хворобу дітей пристрітом, який наслала на них Анна Ґельді.

Справа набула широкого резонансу і привернула увагу всієї країни. Слідство не мало жодних доказів причетності Ґельді до отруєння дочок судді. До того ж дівчата незабаром одужали. Однак Чуді мав владу й авторитет серед городян і представників судочинства – а значить, ні в кого не повинно виникати сумнівів у винуватості Анни.

Жінка вирішує покинути Гларус. Вона тікає у маленьке містечко Дегерсхайм. Але обвинувачення намагається спіймати Анну... за допомогою преси. 9 лютого 1782 року в газеті "Нойє Цюрхер Цайтунг" з'явилося оголошення: тому, хто допоможе спіймати Анну Ґельді, пообіцяли грошову винагороду.

Оголошення про розшук Анни Ґельді
Оголошення про розшук Анни ҐельдіВікіпедія

Оголошення спрацювало. 21 лютого її доправили у Гларус.

Жінка наполягала на своєму і присягалася, що не чинила страшних злочинів і не вступала в змову з темними силами. Тоді "слідство", бажаючи отримати зізнання, вдалося до катування на дибі. Неможливо уявити, що відчувала людина, яка проходила через це випробування. А тому не дивно, що незабаром Анна зізналася: отруїла дочок судді після того, як до неї з'явився диявол в образі чорного пса і подарував їй голки.

Цю жінку, яка не вміла ні читати, ні писати, день і ніч допитували релігійні та політичні лідери Гларуса. Її катували, підвішуючи за великі пальці рук та прив'язуючи камені до ніг.

Після катування Ґельді одразу заперечила свої свідчення і запевняла, що зізналася у всьому тільки через нестерпний біль. Через це її знову піддали тортурам.

Вертикальна диба
Вертикальна дибавідкриті джерела

Свідками її нібито злочину виступили майже всі друзі родини Чуді. 13 червня 1782 р. суд присяжних визнав Анну винною і засудив її до смертної кари. Того ж дня на центральній площі міста зібрався натовп людей, щоб стати свідками безпрецедентної події – страти відьми. Анні Ґельді відтяли голову.

Ешафот
Ешафотporadu.pp.ua

Примітна річ: влада домагалися від Анни зізнання в чаклунстві. Але в офіційному вироку мовилося про звинувачення в отруєнні, тому, щоб не компроментувати себе, суд знищив протоколи допитів відразу після страти.

Справа в тому, що в Європі ХVІІІ ст. подібні вироки перестали бути нормою – епоха Просвітництва засуджувала невігластво, і представники вищих верств суспільства не могли відкрито звинувачувати кого-небудь у чаклунстві. Якоб Чуді не хотів афішувати реальних мотивів кари і повернув справу як звинувачення в отруєнні.

Але Анну не повинні були стратити. Згідно з тогочасним швейцарським законодавством, людину, звинувачену в отруєнні, не засуджували до смерті, якщо жертва злочину вижила. А обидві доньки Якоба Чуді благополучно одужали. 

Анна Ґельді
Анна Ґельдівідкриті джерела

Незабаром у Європі вибухнув справжній скандал – історик Август Людвіг Шльоцер назвав страту Ґельді "судовим вбивством", яке спровокувало хвилю невдоволення і в Швейцарії, і у всій Священній Римській імперії. Попри це, ситуація не призвела до будь-яких наслідків для Чуді та інших учасників процесу над "останньою відьмою Європи". Суддя мав підтримку впливових представників влади і фактично мав недоторканний статус.

За словами швейцарського журналіста Вальтера Хаузера, засудження Ґельді за відьомство стало можливим лише тому, що звинувачення висунув могутній чоловік: "Якби хтось інший висловив ті ж звинувачення, нічого б не сталося. Це була судова несправедливість". За словами Хаузера, Якоб Чуді просто хотів позбутися її.

З часом справа про страту Анни Ґельді почала забуватися. Але лишалося відкритим питання: чому Чуді намагався довести провину своєї ексслужниці в чаклунстві, ризикуючи спровокувати гнів суспільства? Найбільш популярною версією події стала така: Якоб Чуді, зразковий сім'янин, батько двох дочок, шановний суддя, вступив в інтимні стосунки зі служницею. Проблемою було те, що Чуді міг втратити своє звання і почесті за позашлюбний зв'язок – найімовірніше, коли він вирішив кинути Анну, злякався, що жінка всім розкаже про їхній роман, а тому зважився на такий ризикований крок.

"Якби це було виявлено, це поклало б кінець соціальному та професійному життю Чуді. Після суду Чуді хотів отримати офіційний документ, який підтверджує, що він ніколи не торкався Гелді", – розповідає Хаузер.

Не виключено, що Якоб сам підсипав дочкам голки в їжу, щоб "вистава" виглядала максимально реалістичною, або просто підмовив їх.

Інша версія свідчить, що Ґельді опиралася увазі господаря будинку – відкинутий Чуді образився через поведінкою служниці і зґвалтував її, після чого вирішив позбутися її. Він був упевнений, що навіть якщо Анна розповість про зґвалтування на суді, ніхто не повірить у слова жінки, обвинуваченої в чаклунстві.

Тортури, допит відьми
Тортури, допит відьмивідкриті джерела

2008 р. парламент Швейцарії визнав страту Анни Ґельді судовою помилкою – через 226 років після смерті вона була виправдана, а її трагічна доля стала частиною історії Європи. Ініціатором став представник Гларусу у швейцарському парламенті Фріц Шіссер. Цікаво, що місцева протестантська церква та права Швейцарська народна партія виступили проти цього кроку.

"Ми останні в Європі стратили жінку за чаклунство. Це пляма на нашій історії. Тепер ми могли б зробити щось, щоб стерти цю пляму", – прокоментував Хаузер це рішення про реабілітацію.

За його словами, вперше в Європі парламент реабілітував людину, обвинувачену і страчену через чаклунство.

Влада Швейцарії використовує історію Анни як нагадування про темні сторінки, а митці через образ Ґельді закликають зберегти пам'ять про "останню відьму Європи", що стала жертвою жахливої ​​несправедливості.

Читайте також: Граф Дракула: чому добрий хлопчик перетворився на монстра і звідки взялося криваве прізвисько

Попередній матеріал
Граф Дракула: чому добрий хлопчик перетворився на монстра і звідки взялося криваве прізвисько
Наступний матеріал
Рум'яні, домашні та дуже ситні: рецепти смачних запіканок із м'ясом, рибою та сиром
Теги:
Loading...