Крок до НАТО чи домовленості без зобов'язань? Україна та Сполучені Штати на полях саміту "Великої сімки" підписали безпекову угоду, яку називають історичною. Домовленість передбачає тривалу та системну безпекову допомогу Києву від Вашингтону. Зокрема – матеріальну, навчальну, консультативну та розвідувальну. Але в Конгресі її не ратифіковують. Тож президент США має змогу будь-коли від неї відмовитися. В Офісі українського президента запевняють, що угода таки буде обов’язковою до виконання. Про деталі домовленостей та українське питання на саміті G7 – дізнавалася журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова.
Безпекова угода строком на 10 років. Вже 17-та для України після початку вторгнення. Її підписують зі Сполученими Штатами – одним із найбільших і найвпливовіших партнерів. Про подробиці документа було відомо і раніше. Тепер – офіційно. Угода гарантує миттєву реакцію США в разі збройної агресії проти України. Протягом доби американські та українські посадовці проведуть консультації. Визначать нагальні оборонні потреби Збройних сил. Та й без ймовірного наступного нападу росії – документ передбачає масштабну співпрацю між Києвом та Вашингтоном.
"Наша мета – зміцнити надійну оборону і спроможність України до стримування в довгостроковій перспективі. Тривалий мир має бути підкріплений власною здатністю України захищати себе зараз і стримувати майбутню агресію. США мають намір допомогти Україні зробити і те, і інше. Не відправляючи американські війська воювати в Україну, а надаючи зброю та боєприпаси, розширюючи обмін розвідданими, продовжуючи тренувати хоробрих українських військових на базах у Європі та США. Посилювати сумісність наших збройних сил відповідно до стандартів НАТО. Інвестувати в українську оборонно-промислову базу. Щоб згодом вони могли постачати власну зброю та боєприпаси. Працювати з партнерами України над розбудовою майбутніх сил, які будуть стійкими і витривалими", – зазначив президент США Джо Байден.
Підписали документ Володимир Зеленський та Джо Байден на полях саміту "Великої сімки" в Італії. Домовленість розрахована на 10 років. Втім, у медіа зауважили, що Вашингтон може денонсувати її у будь-який момент. Адже угода не ратифікована в Конгресі США. В українському уряді сподіваються, що угоду таки ратифікує Конгрес, хоч і специфічним чином – не сам документ, а певну резолюцію до нього. В етері телемарафону "Єдині новини" заступник голови Офісу Президента України уже назвав угоду юридично зобов'язальною. Протягом двох місяців вона має бути зареєстрована в ООН.
"Нагадаю, що угода має юридичний статус, це перша така юридично зобовязуюча угода, вона юридично зобов'язує Сполучені Штати Америки надавати допомогу Україні у відповідний десятирічний період. Вона буде також подана до Конгресу Сполучених Штатів Америки. І хоча вона вже вступила в дію після підписання, але Конгрес своєю резолюцією також цю угоду має підтримати і сподіваємося на позитивний результат", – заявив заступник голови Офісу Президента України Ігор Жовква.
На полях саміту "Великої сімки" Україна підписала угоду і з Японією. Домовленості готують ще з 10-ма державами. Частина з них – присутні на цьому саміті, де тема Українського опору російській агресії – одна з ключових. Вже є і знакові рішення. Це використання прибутків від заморожених російських активів для допомоги Україні. Як зазначив Байден, G7 підписала план надання кредиту Україні в 50 мільярдів доларів. Його погашатимуть із надходжень від цих заморожених активів. І це ще одне нагадування путіну, що Захід не відступає.
"Ми досягли політичної домовленості про надання додаткової фінансової підтримки Україні розміром близько 50 мільярдів доларів до кінця року через кредитний механізм, для погашення якого можуть бути використані прибутки від російських активів, зав'язаних в наших юрисдикціях. Йдеться не про конфіскацію цих активів, а про відсотки, які накопичуються з часом", – зазначив глава уряду Італії Джорджа Мелоні.
Володимир Зеленський проводить на полях саміту двосторонні зустрічі, бере участь у спільному засіданні. Говорить і з очільниками держав "Великої сімки", і з гостями саміту, позиція яких щодо України – не завжди однозначна. Так, Володимир Зеленський зустрівся із прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді. Його держава не поспішає долучатися до міжнародних санкцій проти росії. Проте буде представлена на саміті Миру у Швейцарії високою делегацією. Присутність на Саміті миру – також тема розмов із понтифіком. Папа Франциск – приїхав на саміт G7 говорити про загрози штучного інтелекту. На пресконференції Володимир Зеленський говорить про лідера Китаю, якого немає на саміті "Великої сімки", не буде і на Саміті миру. Проте із Зеленським Сі поспілкувався телефоном.
"У мене була телефонна розмова з лідером Китаю. Він сказав, що не продаватиме жодного озброєння росії. Побачимо, але він мені це сказав. Якщо він поважна людина, він не буде цього робити, бо дав мені слово. Ви знаєте про наш мирний план. Він базується на таких принципах: територіальна цілісність, суверенітет, ядерна безпека, продовольча безпека. Якщо Китай має альтернативний погляд на це, вони можуть підготувати альтернативну формулу миру. Якщо в нас спільні погляди, глобально – з усім світом, і вони підтримують цей шлях до миру, то ми знайдемо можливість для діалогу", – зазначив президент України Володимир Зеленський.
На саміті "Великої сімки" – оголосила пакет допомоги і Велика Британія. Це 300 мільйонів доларів на гуманітарні, енергетичні та стабілізаційні потреби.
Нонна Стефанова, Антон Кучеренко, "5 канал"
Нагадаємо, Володимир Зеленський нещодавно прибув із візитом до Німеччини.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.