В Україні йому гарантували безпеку. Смерть російського пілота, який перегнав російський гелікоптер на територію України, прокоментували в РНБО. Олексій Данілов заявив – люди, причетні до специфічних подій, мали б бути обережними, особливо за межами України. російського пілота виявили застреленим в Іспанії. В ГУР смерть Кузьмінова також підтвердили.
Про російського пілота Максима Кузьмінова в Україні дізналися наприкінці літа торік – після того, як він став головним героєм спецоперації ГУР під кодовою назвою "Синиця". Військовий рф вирішив стати на бік України і 9 серпня посадив гелікоптер із бортовим номером 62 армійської авіації ерефії на території України, на заздалегідь підготовленому майданчику на Харківщині.
"Я не просто угнав вертоліт, я офіційно його перегнав, із точки А в точку Б. Заздалегідь узгодили маршрут, місце посадки. О 16:30 я злетів з аеродрому Курськ у Харківську область. Приблизно 20 км від кордону. Зі мною були два члени екіпажу, зброї ми про собі не мали. Наші льотчики літають без зброї. Я хлопців заспокоював, говорив, що тут живуть гарні люди, все в нас буде чудово. Але вони почали боятися, агресивно поводитися і вибігли з вертольоту в бік кордону", – розповів російський пілот Максим Кузьмінов.
Після успішної операції ГУР Максим Кузьмінов гучно зізнавався в любові Києву, заявляв, що хоче тут жити, ба більше, служити у Силах оборони. Згідно з законом, Україна виплатила пілоту грошову компенсацію в сумі 500 тисяч гривень та гарантувала безпеку. Але Кузьмінов передумав. Та поїхав до сонячної Іспанії. А також запросив до себе колишню кохану. В Іспанії його знайшли мертвим.
"Він поїхав туди і почав вести таки собі спосіб життя. Він почав прямо кричати, що я тут, я в Іспанії, я в такому містечку, в мене багато грошей, він витрачав їх. Заводив знайомства серед росіян, серед українців, розказував – достеменно відомо мені, – як вживав алкоголь, що в нього захист від розвідки, "зі мною нічого не буде", активно витрачав гроші, купив коштовний автомобіль. Людина отримала великі гроші. Не впорався. Або, невеликий відсоток – він приманював спецслужби, щоб потім їх затримати на гарячому", – пояснює консультант комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Іван Ступак.
За даними ЗМІ, тіло пілота виявили ще минулого тижня в муніципалітеті Ла-Віла-Джойоза в Аліканте з вогнепальними пораненнями. Сусід Кузьмінова нібито бачив двох чоловіків, які втекли на білій машині. Згодом цей автомобіль знайшли спаленим. Смерть російського пілота підтвердили в ГУР. Та прокоментували в РНБО.
"Якщо росіяни в Євросоюзі можуть там вбивати людей, то питання тоді доволі складне. Це не перший випадок, коли росіяни так поводяться на території Євросоюзу і в інших країнах, які свого часу були дотичні до Євросоюзу. От тому треба бути максимально пильними, аби це не перекинулося на Євросоюз в набагато більшому обсязі, ніж воно відбулося", – зазначив секретар РНБО Олексій Данілов.
"Йому забезпечили виїзд у будь-яку країну Європи. Він навіть міг в Аргентину поїхати. Ми не можемо з ним носитися як із писаною торбою. Якщо він вирішив вступити в контакт з представниками росії, з якимись мігрантами, які в Іспанії, плюс дівчину запросив. То його проблема. Йому треба було тихо і спокійно жити. Він отримав те, що треба було очікувати. Коли він на це погодився, він мав розуміти, як він має поводитися, щоб росіяни не помстилися", – вважає військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.
Намірів помститися Кузьмінову росіяни не приховували. Декілька місяців тому пропагандисти показали сюжет про пілота. У відео нібито бійці спецназу ГРУ росії розповідають, що отримали наказ ліквідувати Кузьмінова і дістануть його скрізь.
Вбивство російського пілота може вплинути на бажання інших військових ерефії перейти на бік України, тепер у таких кроках вони можуть вбачати небезпеку.
"На перший погляд, це б'є по Україні. Але секунду, тут треба пояснювати. Ми угоду виконали. росіяни це зробили, щоб таких перебіжчиків не було в майбутньому, усі, хто зробить – "сєкір башка". Але Україна має продовжувати цю роботу і не згортати її на цій невдачі, бо це не на нашій стороні було. Це не від нас залежало. Це форс-мажор і зовнішні обставини. Україна мала на це дуже мінімальний вплив. Ми свої обіцянки виконуємо, гроші виплачуємо, але просимо залишатися в Україні, тут ви будете у безпеці", – каже консультант комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Іван Ступак.
Розправу над критиками кремля чи тими, кого росія вважає зрадниками, кремль практикує давно. У 2006-му в Лондоні двоє росіян отруїли колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка радіоактивним полонієм-210. Литвиненко помирав в тяжких муках. Його вбили нібито за особистим наказом самого путіна. У 2018-му у власному будинку отруїли колишнього російського агента Сергія Скрипаля і його доньку. Для отруєння використали нервово-паралітичну речовину "Новічок", розроблену в росії. Але Скрипалям вдалося вижити.
Марта Шикула, "5 канал"
Нагадаємо, Максим Кузьмінов – російській пілот, який отримав пів мільйона доларів від України за те, що став на наш бік і перегнав із росії вертоліт Мі-8. Йому пропонували залишитися в Україні, проте чоловік переїхав до Іспанії. Обставини загибелі Максима Кузьмінова поки не уточнюють. За попередніми даними, пілота виявили на стоянці поблизу власного помешкання із багатьма вогнепальними пораненнями.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.