КСУ (Конституційний суд України)
КСУ (Конституційний суд України) bug.org.ua

Збори суддів КСУ: як це відбувалося та які рішення ухвалили – сюжет

Читайте по-русски
Підстав для відсторонення голови Конституційного Суду нині немає, вважає суддя Сліденко

На зборах суддів Конституційного Суду розглядали указ Володимира Зеленського про усунення з посади голови суду Олександра Тупицького. Про це в коментарі "5 каналу" повідомив суддя Ігор Сліденко, який був на зборах. Він наголосив: "відсторонення" судді Конституційного Суду не передбачене ані Конституцією, ані законами України. На Банковій же продовжують наполягати: президент не виходив за межі своїх повноважень, коли відстороняв Тупицького від посади. Чи є вихід із цієї кризи, з'ясовувала кореспондентка "5 каналу" Ганна Рибалка.

Таємні збори людей у мантіях. Напередодні Конституційний суд три години засідав за зачиненими дверима. Про відставку голови не йшлося, кажуть окремі служителі Феміди. Тож Олександр Тупицький продовжуватиме ходити на роботу.

Підстав для відсторонення голови Конституційного Суду нині немає, вважає суддя Ігор Сліденко. Так реагує на Указ Президента від 29 грудня про усунення з посади Олександра Тупицького на два місяці. Голові Конституційного Суду закидають участь в оборудках щодо незаконної приватизації "Зуївського енергомеханічного заводу" на Донеччині у період від 2006-го до 2010 року. Сліденко наголошує: самого поняття "відсторонення" для судді не передбачає ані Основний Закон, ані закони України.

"Це штучно вигадана формула, яка наразі використовується, я розумію для чого, в цих політичних іграх. Суддю Конституційного Суду можна тільки звільнити з посади. Для того, щоб його звільнити, повинна пройти певна процедура і першим в цій процедурі повинне бути засідання спеціалізованої комісії по регламенту й етиці", – каже Ігор Сліденко, суддя Конституційного Суду.

Раніше в КСУ заявляли: президент вийшов за межі своїх конституційних повноважень, коли підписував указ. Адже закон дозволяє президенту відстороняти від посади лише суддів загальної юрисдикції. Тож статтю у Кримінальному кодексі, на яку посилаються на Банковій, застосовувати до Тупицького не можна. Представники президента та Верховної Ради в Конституційному Суді з цим не погоджуються.

"Стаття 154 Кримінально-процесуального Кодексу говорить про всіх посадових осіб, призначаються на посаду Президентом України. там жодних виключень немає. Президент на основі чинного, ніким не оскарженого, ні ким не поставленого під сумнів положення статті 154ї, видав відповідний указ про відсторонення", – говорить Федір Веніславський, представник президента України в Конституційному Суді.

"Указ президента залишається чинним, він має виконуватися. Якщо він не буде визнаний незаконним чи неконституційним. В державі діє презумпція законності й конституційності будь-якого указу, якщо не доведено інше", – каже Ольга Совгиря, представниця Верховної Ради в Конституційному Суді, народна депутатка, "Слуга народу".

За словами Федора Веніславського, після указу про відсторонення, Конституційний Суд жодного разу не збирався на засідання. А Олександр Тупицький ходить до суду як звичайний відвідувач.

"За моєю інформацією, пан Тупицький сам визнав, що Указ Президента є чинним. Він там звертався до Державної Служби Охорони, з приводу того, що його не пускали на роботу. Він проходив як гість до Конституційного Суду", – каже Федір Веніславський, Представник Президента України в Конституційному Суді.

"Охорона не пропускає суддю Конституційного Суду в суд? Це дикість, вибачте. У нього ж є окрім інших відносин, ще інші відносини. Йому платять заробітну плату, причому доволі високу, з якої всі знущаються", – каже Ігор Сліденко, суддя Конституційного Суду.

Припинити протистояння між Офісом президента та Конституційним Судом та розв'язати правову кризу може парламент, вважають правознавці. У фундації "Де-юре" називають шляхи вирішення кризи. По-перше, нардепи мають ухвалити закон, який зобов'яже суддів Конституційного суду ухвалювати рішення 15 голосами. Нині потрібно 10 "за". По-друге, Рада має ухвалити прозору процедуру відбору суддів – на вакантні посади. Як цього вимагає Венеційська комісія. Натепер у КСУ вільні три місця.

"Парламент не тільки не поспішає встановити нормальну процедуру, він поспішає призначити "Слуг народу", зокрема, пані Совгирю, і ставленика, іншого представника в Конституційному Суді, Веніславського, суддями Конституційного Суду. Всупереч вимогам Конституції і всупереч тому , що сказала Венеційська комісія про те, що непотрібно і неможливо призначати інших суддів до того. як буде змінена ця процедура", – говорить Михайло Жернаков, голова правління Фундації "DEJURE".

Федір Веніславський запевняє: на крісло судді не претендує. А в Фундації "DEJURE" припускають – доки до парламенту не подали закони, які могли б вирішити кризу, вакантні посади в КСУ можуть зайняти соратники президента.

Ганна Рибалка, Богдан Танасійчук, Павло Тихоненко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Борщ, кутя, грибна підлива": у Львові волонтери організували різдвяні обіди для нужденних
Наступний матеріал
"Ми всі однаково вразливі": глава УГКЦ Святослав про коронавірус
Loading...
На зборах суддів КСУ не мовилося про усунення Тупицького

На зборах суддів КСУ не мовилося про усунення Тупицького

У КСУ розглянуть указ Зеленського про відсторонення Тупицького – депутатка

У КСУ розглянуть указ Зеленського про відсторонення Тупицького – депутатка

Тупицький не може скликати спецзасідання КСУ – представник президента в Конституційному Суді

Тупицький не може скликати спецзасідання КСУ – представник президента в Конституційному Суді

Зеленський перевищив свої конституційні повноваження: КСУ відмовився відсторонити Тупицького

Зеленський перевищив свої конституційні повноваження: КСУ відмовився відсторонити Тупицького

У КСУ відреагували на рішення Зеленського відсторонити Тупицького

У КСУ відреагували на рішення Зеленського відсторонити Тупицького

Зеленський відсторонив голову КСУ Тупицького від посади судді на два місяці

Зеленський відсторонив голову КСУ Тупицького від посади судді на два місяці