За посилених заходів безпеки тривало голосування у прифронтових населених пунктах на Сході країни. у зоні операції об'єднаних сил відкрилися 79 спеціальних дільниць для військових. Як відбувалося волевиявлення поблизу лінії зіткнення – дивіться у сюжеті.
По всій лінії зіткнення у прифронтових населених пунктах, зокрема, у Мар’їнці,о восьмій годині ранку разом зі звичайними виборчими дільницями відкрилися і спеціальні тимчасові дільниці, де можуть проголосувати військовослужбовці, які нині знаходяться у зоні бойових дій.
"Виборча дільниця створена, щоб надати можливість військовослужбовцям, які виконують завдання на лінії зіткнення з противником, 400 метрів звідси, проголосувати", – зазначив голова спеціальної виборчої дільниці Тарас.
"Облаштували палатку, вона в принципі не чим не відрізняється від будь-якої цивільної виборчої комісії. Все обладнано згідно вимог – урни для голосування, кабінки, тобто все працює так як у цивільних", – повідомив військовослужбовець ЗСУ Назар.
Командири підрозділів зорганізували графік голосування – одні бійці лишаються на бойових позиціях, інші протягом дня мають змогу поїхати проголосувати.
"Це найважливіше, тому що кожен військовослужбовець, який захищає країну, має розуміти, що у нього прикритий тил. Він має розуміти, що бере участь не тільки у захисті батьківщини, але і в її майбутньому, обирати майбутню владу, яка буде, обирати головнокомандуючого", – зауважив військовослужбовець ЗСУ Андрій.
Вибори в Мар'їнці проходять за посилених заходів безпеки.
"Вже третю добу ми чергуємо, як отримали бюлетені, взяли одразу під охорону і слідкуємо щоб усе було добре", – розповів поліцейський Андрій.
У Мар’їнці всі п'ять виборчих дільниць відкрилися вчасно.
"У нас ділянка – червона зона, ми знаходимося, де йдуть бойові дії. От виїзних інвалідів є 36 людей, але ми змогли виїхати лише до чотирьох. До інших нам не дозволи виїжджати", – сказала голова дільничої виборчої комісії Олена Горбатко.
Попереднього разу на президентських виборах у 2014 році в Мар'їнці не голосували. Тоді місто було під контролем бойовиків. До нинішнього волевиявлення тут ставляться дуже серйозно.
"Це ж державна справа, правильно? Наша країна, наша Україна, треба взяти участь усім. Я думаю, що все буде добре, і Донецьк буде українським", – сказав мешканка Мар'їнки Лариса.
На дільниці також голосують люди, які проживають на околиці міста. Кажуть, до воєнних дій вже звикли, але дуже хочуть миру.
"Це в 2014 році, коли були бойові дії, гради літали, а зараз люди вже звикли. І живуть, і школярі їздять, і на роботу ходять", – зауважив мешканець Мар'їнки Олександр.
А ось ажіотажу в пунктах пропуску не спостерігається – вранці у неділю тут було незвично порожньо. За словами прикордонників, на пропускному пункті Мар'їнка вже два дні, як кількість тих, хто перетинає лінію зіткнення, зменшилася в рази. На КПВВ додають: бойовики роблять все, щоб українці не змогли проголосувати.
Мешканцям окупованих територій весь минулий тиждень приходили смс-ки, що 31 березня, саме коли на території України відбуваються вибори, там проходитиме зустріч "донбаської весни".
Люди, які перетинають КПВВ, спілкуватись на камеру відмовляються, повторюючи один і той же вислів – "нам не потрібні проблеми". Пояснюють: у них вони будуть, якщо окупаційна влада дізнається, що ті брали участь у президентських виборах.
Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева з Донецької області 5 канал