Вирок, який вдарив по політичних поглядах і світоглядних цінностях. Одеський суд визнав громадського активіста і блогера Сергія Стерненка, а також Руслана Демчука винними у справі про викрадення депутата Комінтернівської районної ради. Кожному із засуджених дали по 7 років і 3 місяці з конфіскацією половини майна. Ця справа обурила людей настільки, що в день оголошення вироку вони повиходили на акції протесту в різних містах України. Наймасовіші були в Києві.
Цей вирок лише посилив недовіру громадян до судів та системи правопорядку. До тих органів, які після Революції Гідності так і не дізналися, що ж таке реформа. Люди на протестних вулицях говорили, що це не просто про Стерненка. Це про правосуддя і про справедливість. І тут питання, якими вони можуть бути, коли системою керують ті самі люди, що й за часів Януковича. І коли нарешті в Україні реформують суди, щоб українці не боялися стати наступними жертвами так званого правосуддя. До чого може призвести обурення людей українськими судами – у сюжеті "Підсумків тижня".
Усе почалося під Приморським судом Одеси. Активісти – з димовими шашками та петардами. Поліцейські у відповідь розпилюють сльозогінний газ. Сутичками з правоохоронцями вулиця реагує на вирок судді Попревича. Сергія Стерненка та Руслана Демчука визнали винними у викраденні людини, розбійному нападі з крадіжкою, а ще – у незаконному зберіганні зброї.
"Це політично вмотивоване рішення, яке було надиктоване з Банкової. Минулої пятниці цей суддя, коли ми були тут і в нього був написаний вирок, не вийшов і його не оголосив. Цей суддя написав виправдальний вирок, але на нього тиснули Ірина Венедіктова, Олег Татаров та Геннадій Труханов. І Володимир Зеленський, який їх покриває", – заявив Стерненко.
Засуджених вивозять до СІЗО. Адвокати заявляють про апеляцію. За лічені години прихильники Стерненка гримлять акціями майже по всій країні. Таких масових протестів і сутичок президент Зеленський ще не бачив.
За версією слідства, ввечері Щербичу зателефонував соратник Стерненка Руслан Демчук і запропонував зустрітися втрьох біля місцевої АЗС, щоби поговорити про депутатство Щербича. Новоспечений депутат під'їхав до АЗС і пересів до авто Стерненка на заднє сидіння. Згодом, за версією слідства, до нього підсіли ще двоє невідомих. А далі розгортається бойовик: Руслан Демчук, який був за кермом, уважають слідчі, рушає з місця. Щербич пручається. Стерненко з переднього сидіння тричі стріляє у Щербича. Далі авто їде в село Фонтанка. Там Щербича буцімто витягують з авто і б'ють. До них приєднуються ще двоє молодиків, які приїжджають на окремій машині. Після цього Стерненко та Демчук, наполягає слідство, заштовхують Щербича в машину, зв'язують руки й одягають на голову мішок. Авто їде до Одеси. Там Щербича утримують у підвалі, б'ють, погрожують зброєю, викрадають 300 гривень та порожню банківську карту. А ще вимагають відмовитися від депутатства.
В обвинувальному акті йдеться й про зброю, яку вилучили в одеській квартирі Стерненка. Захист екскерівника одеського "Правого сектора" докази прокурорів називає безпідставними та політично вмотивованими. Мовляв, Стерненко ще з 2014-го став кісткою в горлі "русскому миру" в Одесі. І хоч адвокати не відкидають, що Стерненко та Демчук справді мали зустріч зі Щербичем, але стаття про "розбій" – сфабрикована.
Версія слідства ґрунтується на показах потерпілого. Досудове розслідування для того й існує, щоби довести версію доказами. Якщо доказів немає, відповідно, не можна обвинувачувати певну особу просто тому, що на неї вказав потерпілий", – зазначив адвокат Масі Найєм.
Про те, що підозра Стерненку "буде в будь-якому разі", майже рік тому запевняла генпрокурорка. Щоправда, коментуючи іншу справу, в якій ексактивіст, а нині блогер, відбиваючись від нападників, завдав смертельних ударів ножем. А наприкінці минулого року ексзаступник керівника адміністрації Януковича, одіозний Андрій Портнов хизувався, що вирок буде за 3-4 місяці. Нині генпрокурорка звинувачує прихильників Стерненка в умисній політизації справи.
"Щоб прибрати будь-який емоційний накал, давайте розбирати цю справу за прізвищем іншого фігуранта. Ми не можемо одному сказати: "Ти вільний", а другому сказати йти в тюрьму. Давайте тоді всім так висловлюватися – ставити питання перед Офісом президента", – наголосила Ірина Венедіктова.
Перед Офісом президента в суботу кількатисячний безстроковий мітинг ставить уже інші запитання: коли президент ухвалить кадрові рішення й наважиться на судову реформу? Вирок Одеського Приморського суду, м'яко кажучи, обурив людей. Але нинішня історія, коли Феміда розминулася з верховенством права й вивела українців на вулицю, далеко не перша. Зрештою, гасло "Сьогодні його, а завтра – нас" українці теж уже чули.
Їхні обличчя нині навряд чи впізнають українці. А майже 10 років тому банери на підтримку Павліченків висіли на стадіонах всіх великих міст. Батька та сина звинувачували в жорстокому вбивстві судді Шевченківського суду Зубкова. Ті називали справу повністю сфабрикованою. Батькові дали довічне, сину – 13 років. У лютому 2014 року, в розпал Євромайдану, Павліченків реабілітовують. Вони виходять на свободу, завдяки рішенню Верховної Ради їх визнають політв'язнями. Чи був вирок суду справедливим – досі точаться дискусії. Через 9 років після вердикту суду Павліченко-старший згадує ім'я, яке й нині звучить у резонансних справах.
"Я бачив у матеріалах справи довідку Портнова, в якій він звернувся, щоб із судді Зубкова зняти негайно повноваження судді. Вдумайтеся, посадова особа Януковича звертається до Вищої ради правосуддя, щоб звільнити когось", – зазначив Павліченко.
Андрій Шкіль, народний депутат України (2002-2012)
"Моя справа – це приклад того, яким чином використовується будь-який привід для того, щоб
переслідувати з використанням кримінального арсеналу. Немає відповіді. Приїжджайте сюди й
ми тут ці питання вирішимо. Ми знаємо цю історію. Ні, я не збираюся брати участь в цьому експерименті. Я знаю, що таке українська в'язниця. Був, дякую, вистачить", – наголосив Андрій Шкіль.
Чи вистачить народної хвилі обурення рішеннями суддів, щоби змусити владу очистити Феміду від недоброчесних мантій? В Офісі президента анонсують початок судової реформи. Громадськість уже називає її фейковою й готова знову вийти на акції. Прихильники Стерненка анонсують 9 березня. За два дні до цього Вища рада правосуддя поповниться четвіркою нових людей у мантіях. Тим часом адвокати засудженого одеського активіста вже заявили, що він чекає на цілковите виправдання й не проситиме Зеленського про помилування.
Ганна Рибалка, Олексій Іванченков, Олексій Тищенко, "Час. Підсумки тижня"