Володимир Зеленський
Володимир Зеленський Фото ВВС-Україна

"Всенародне опитування" Зеленського: що питатимуть в українців – реакція експертів

Читайте по-русски
Медики зазначають, що з медичних питань не варто радитися з усіма українцями, як пропонує президент

В Офісі президента оприлюднили усі 5 запитань, які Володимир Зеленський хоче винести на так зване "опитування" 25 жовтня. Фахівці називають його протизаконним. І додають, так гарант рятує свою політичну силу від провалу на місцевих виборах. Натомість Зеленський переконує – хоче порадитися з народом. Кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу уважно вивчав президентські питання.

"Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?" – одне з питань.

Ідея зовсім не нова, наголошує журналіст. Ще Леонід Кучма виносив це питання на голосування і більшість українців у так званому "референдумі".

"Частина цих питань – це просто пункти політичної програми партії "Слуга народу", зокрема, і обіцянка скоротити депутатів до 300 осіб. Все це опитування є незаконним. Якщо і хотів пан Зеленський отримати закон про народовладдя, то у нього було 17 місяців його повноважень і повноважень парламенту, де у нього монобільшість", – говорить Наталія Линник, заступниця Генерального директора Комітету виборців України.

Ще одне питання: "Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності".

Це питання ще старіше – 1994 року Україна вирішила відмовитися від ядерної зброї. Володимир Зеленський вирішив запитати в українців, чи варто посилатися на меморандум і просити чи вимагати у наших партнерів допомогти відновити територіальну цілісність.

"Наші партнери – Британія та Сполучені Штати – це треба визнати, вони і не порушували Будапештський меморанду. І у принципі вони готові бути з Україною і у проведенні консультацій у рамках цього формату. Але вже все суто професійна розмова. І натомість ми бачимо профанацію. Дуже важливу для України річ перетворюють на посміховище. Це мене глибоко обурює", – наголошує Данило Лубківський, заступник міністра закордонних справ України (2014).

Серед питань також – Чи підтримуєте ви легалізацію каннабісу в медичних цілях – для зменшення болю у важких хворих?

Медики зазначають, що з медичних питань не варто радитися з усіма українцями, тому що лікарям і так відомо, як діяти.

"Якщо пацієнти потребують ліків, вони мають бути доступні. Немає жодної потреби виносити це на якийсь референдум. У лікарів немає сумніву щодо потреби у таких препаратах", – каже Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров’я (2016-2019).

Як ставляться українці до президентських запитань. Результати відповідного опитування оприлюднила соціологічна група "Рейтинг". Згідно з даними, 42 відсотки підтримують ініціативу Зеленського. 22 відсотки респондентів ставляться негативно. А 33 відсотки – нейтрально. Водночас, 40 відсотків респондентів взагалі нічого не чули про 5 запитань від Зеленського. Дослідження проводили від 14 до 16 жовтня. Опитали 5 тисяч респондентів. Похибка становила не більше 1,4 відсотка.

Журналісти "5 каналу" також опитали українців на вулиці.

Українці, опитані журналістами, не готові відповісти, що таке вільна економічна зона. Дехто готовий підтримати легалізацію медичного каннабісу, а дехто – ні. Також частина людей знає, що таке Будапештський меморандум. Детальніше – у включенні.

Нагадаємо, у вівторок, за 12 днів до місцевих виборів, Зеленський анонсував проведення "всеукраїнського опитування", яке складатиметься із п'яти запитань. Проте їх президент вирішив не оприлюднювати одразу, а по одному на день. Тож соцмережі вибухнули своїми варіантами опитування від глави держави.

У більшості парламентських фракцій ідею президента гостро розкритикували. Такій ініціативі здивувалися у Центрвиборчкомі та Комітеті виборців України. Зокрема, у КВУ ще й нагадали: проведення опитувань у день голосування суперечить Виборчому кодексу.

Попередній матеріал
Унікальна знахідка: на території "Софії Київської" археологи виявили залишки будівлі XIІ-XIIІ століть
Наступний матеріал
Вбивство Гандзюк: ще один фігурант справи отримав вирок – подробиці суду
Loading...

Зустріч президентів України та Туреччини: Зеленський та Ердоган зробили спільну заяву

"Цінності Зеленського – десь у постсовку": Климпуш-Цинцадзе спрогнозувала, коли Україна може вступити до ЄС

Пацієнти 80% витрат сплачують із власної кишені: "зелена" влада програла війну з коронавірусом – Порошенко

Євродепутат вважає, що частина "cлуг народу" сприяє російським окупантам

Всенародне опитування Зеленського: що питатимуть, хто спонсорує – коментарі експертів

"За Зеленського відбувається євроімітація": Іванна Климпуш-Цинцадзе оцінила, чи може Україна втратити безвіз