5 липня 2014-го року українські війська увійшли до залишеного бойовиками Слов'янська і Краматорська. Майже три місяці тривали бої довкола цих населених пунктів від моменту їх захоплення у квітні, у цих боях загинули кілька десятків українських солдатів. Кореспондент "5 каналу" Петро Троць згадував ті події та спілкувався з учасником боїв, з яких почалася війна на Донбасі.
21 квітня 2014-го року. У більш як стотисячних Слов'янську та Краматорську на Донеччині озброєні люди атакують міськвідділи міліції та захоплюють адміністративні будівлі. Їх підтримують окремі мешканці і навіть місцева влада.
"Це наші люди. Це з Донецька, це не з Росії. Це з Донецька, Слов'янка, Краматорська", – казала Неля Штепа, міська голова Слов'янська (2014).
Нападниками на Слов'янськ командує відставний полковник російської ФСБ Ігор Гіркін. Його загін вирізняється зброєю, військовою формою та нетиповою для сходу України російською вимовою. Так уся країна дізнається незвичне для наших теренів слово – "порєбрік".
Окрім "порєбріка", війна, яка несподівано прийшла на Донбас, винесла на поверхню ще кілька обговорюваних історій. Найрезонансніші – "візитівки Яроша" та нібито розіп'ятий українськими військовими хлопчик – плоди уже інформаційної війни, яку одночасно вела Росія проти України.
"Взяли дитину, трьох років хлопчика маленького, в трусиках, футболці, як Ісуса, на дошки прибили", – йшлося в одному з сюжетів.
Ці самі російські ЗМІ мовчали про смерті 16-річного вихованця школи краматорського "Авангарда" Степана Чубенка чи депутата горлівської міської ради Володимира Рибака – їх убили терористи за їхню проукраїнську позицію. Але найбільше жертв припало на бої довкола захоплених міст, які майже три місяці блокували українські сили.
Стіна пам'яті біля Михайлівського собору. Тисячі облич, полеглих у війні з окупантами. І першими тут – бійці, які вступили в бій навесні 2014-го, намагаючись визволити захоплені ворогом Слов'янськ і Краматорськ.
Майданівець Максим Петренко в зону боїв потрапив 11 червня як доброволець 2-го батальйону оперативного призначення нацгвардії. Саме на його 1-му блокпосту біля Слов'янська трапився перший бій у цій війні, в якому терористи використали танки.
"Це були не лише танки, була інша бронетехніка, міномети, нона, але серед них було два танки. Які були ідентифіковані, як вони переміщуються по території РФ, як перетинають 20-21 червня кордон з Україною", – говорить Максим Петренко, військовослужбовець батальйону ім. генерал-майора С. Кульчицького НГУ (2014-2016).
26 червня цій атаці танкам ворога українські захисники могли протиставити хіба стрілецьку зброю та БТР. Четверо українців тоді загинули, у самого Максима Петренка влучив уламок танкового снаряда.
"Бачив, як розривається снаряд, мене збило вибуховою хвилею, я впав, втратив свідомість, коли прийшов до тями, то побачив, що магазин пробитий, і хоч все тіло боліло, я думав, що дуже поранений, але не було жодного поранення", – каже Максим Петренко, військовослужбовець батальйону ім. генерал-майора С. Кульчицького НГУ (2014-2016).
5 липня війна біля захоплених міст завершилася: взятий в облогу ворог утік у напрямку Донецька, а українські сили наступного дня звільнили ще й Бахмут, Дружківку та Костянтинівку. Подальший успішний наступ на терористів завершився вторгненням російських військ у другій половині серпня. Війна, яка, здавалося, має завершитися за лічений час, розтягнулася на роки.
Петро Троць, "5 канал"