Справу щодо домашнього насилля виграла в Європейському суді з прав людини жінка з Рівного. І створила прецедент в Україні.
Мати та четверо дітей роками страждали від насилля з боку чоловіка. Чимало разів жінка зверталася до правоохоронців. Але насильство тривало навіть після розлучення, бо чоловік продовжував проживати у квартирі, де є власником. І ані апеляційний, ані касаційний суди не дозволяли потерпілій виселити агресора. Справи закінчувалися так званою "угодою про примирення".
Водночас Європейський суд до історії позивачки дослухався. І її справа стала першою проти України, де виявлено порушення статті 8 Конвенції про право на повагу до приватного та сімейного життя.
"За цей рік, поки ми поскаржилися до ЄСПЛ, ми збільшили аліменти, стягнули пеню за несвоєчасну плату, добилися приватизації 5/6 квартири", – розповідає Наталія Бухта, адвокатка потерпілої.
"Рішення ЄСПЛ у цій справі є для нас частиною нашого національного законодавства і воно буде застосовуватися судами при вирішенні справ у суді. Саме це рішення щодо домашнього насильства дасть нам можливість вийти на новий рівень сприйняття суддями цієї проблеми", – говорить Надія Стефанів, суддя Верховного Суду, президентка Асоціації жінок-суддів.
Нагадаємо, адвокат Юлії Кузьменко, яку звинувачують у вбивстві журналіста Павла Шеремета, Тарас Безпалий, подав до Європейського суду з прав людини скарги щодо порушень, які відбувалися під час досудового розслідування.