У Національному банку України вважають, що стрибок курсу долара пов'язаний із панічними настроями та фізичним дефіцитом готівкової валюти, повідомляє lb.ua.
"Щодо ситуації на готівковому ринку, то ми бачимо, що ситуація з коронавірусом вплинула на польоти авіакомпаній. Українські банки поповнювали каси через транспортування готівки пасажирськими авіарейсами з-за кордону. А на сьогодні ми бачимо обмеження цих рейсів. Тому банки зіткнулися, з одного боку, зі значною купівлею іноземної валюти фізичними особами (нетто-купівля минулого тижня та в понеділок становила 300 млн доларів, тобто банкам необхідно поповнювати свої каси для видачі готівкової валюти). А з іншого боку, для доставки валюти літаками є певні перешкоди", – заявив на брифінгу заступник голови Нацбанку Олег Чурій.
За його словами, зараз ця проблема вирішується й рейси з валютою поновлюються.
"Ми вважаємо, що доставлена готівка дасть банкам змогу задовольнити попит на готівкову іноземну валюту", – уточнив він.
Валютна ліквідність банків перебуває на дуже високому рівні – близько 9 млрд доларів, на міжбанківському валютному ринку панічних настроїв немає, а основний попит на валюту створює не населення, а українські компанії, яким валюта потрібна для оплати імпортних контрактів і платежів у межах боргових зобов'язань.
"Валютний ринок реагує на кризові ситуації. Ми це вже проходили багато разів. У разі якоїсь невизначеності, кризових явищ ми маємо ситуацію, коли наші компанії, фізичні особи активно починають купувати іноземну валюту. З іншого боку, Національний банк проводить політику мінливого курсу й активно бере участь на цьому ринку, намагаючись передусім згладжувати коливання", – наголосив Чурій.