Рахують долари
Рахують долари 5 канал

Стрімкий "доларопад": чому, попри міцну гривню, не всі імпортні товари дешевшатимуть

Читайте по-русски
Наприклад, цінники на заправках – навряд чи будуть змінюватися найближчим часом

Долар дешевшає, а бензин – ні. Востаннє американську валюту по 25 гривень продавали три роки тому. Після парламентських виборів гривня значно зміцнилася. Це мало б означати, що вартість імпортних товарів теж має знизитися. Але не в усіх випадках, кажуть фінансисти. Зокрема, ціна на пальне – у кращому разі просто не підвищуватиметься. Чому – дивіться далі.

Стрімкий доларопад. Востаннє по 25 грн за "зелений" у обмінниках правили ще 3 роки тому. Таке зміцнення національної валюти мало б потягнути за собою і здешевлення імпортних товарів. Однак, наприклад, цінники на заправках змінювати не поспішають.

Бензин міг би подешевшати на гривню-півтори, порахували аналітики. Але цього не станеться. Причина – додаткові витрати постачальників, які з'їдять просідання ціни. Йдеться про доставку дизельного палива. З Росії його перестали завозити від серпня через збільшення мит. У Білорусі нафтопереробні заводи призупиняються на ремонти. Тож дизпаливо доведеться завозити морем. А це значно дорожче.

"Якщо піде ціна на дизельне пальне, маржа буде скорочуватися, то можна буде її компенсувати націнкою на бензин. Тобто, це теж така історія комплексна. Тому, я думаю, що найближчий місяць вряд чи буде щось відбуватися", – міркує директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

Коливання курсу вплине і на доходи бюджету. Кошторис країни може недоотримати до 20 млрд грн. Такі попередні розрахунки аналітичних центрів. А все тому, що третина державних заробітків – це імпорт. А податки на нього обраховують залежно від курсу валюти. У бюджеті долар заклали у понад 29 грн. У Міністерстві фінансів нарікають на Нацбанк – різкий стрибок гривні треба було стримувати.

"Мінфін про це говорить вже пару місяців. Але ми на політику НБУ не впливаємо", – писала нещодавно у Facebook міністр фінансів Оксана Маркарова.

Одна з головних причин здешевлення долара – іноземці, які викуповують державні цінні папери. Простіше кажучи – видають Україні валютні кредити під 16%. Долари заходять в Україну – і що більше їх, то нижчий курс. Такі прибуткові умови для іноземців, наголошують в НБУ, встановило Міністерство фінансів.

"Національний банк не може змінювати тренди на валютному ринку. Він може лише погашати короткотермінові сплески попиту та пропозиції, щоб уникнути надмірних курсових коливань. Що і було зроблено. Ми бачимо, що курс повертається в діапазон 25-26 грн. І найімовірніше, найближчим часом ми будемо бачити більш-менш нормальну динаміку курсу, до якого вже звикли громадяни", – пояснює головний експерт Ради НБУ Віталій Шапран.

Спекулятивним називають таке здорожчання гривні фінансові експерти.

"Гарячі гроші – це ті, які заходять, але так само швидко звідси вийдуть. Якщо люди побачать, що воно стає з 25 до 27, то спрацьовує психологія і вони починають масово скуповувати долари. Вони підживлюють це діло. Загрози поки особливої немає. Але в цій ситуації на "гарячих грошах" спекулятивного капіталу давати можливість давати серйозно укріплюватися – це серйозна помилка", – вважає виконавчий директор аналітичного центру "Case Україна" Дмитро Боярчук.

Ще дешевшого курсу долара аналітики не очікують. Вже наприкінці тижня "зелений" почав відвойовувати позиції і додав у ціні кількадесят копійок. У Нацбанку сподіваються на стабільність курсу принаймні в серпні.

Сергій Барбу, Юрій Усік, Анна Несевра, "5 канал"

Попередній матеріал
ЗСУ передали арештований російський зенітно-ракетний комплекс "Печора" – відео
Наступний матеріал
Справа Омеляна: в суді почали зачитувати докази обвинувачення
Loading...

Національна валюта росте: курс долара на міжбанку впав нижче 25 гривень

У Нацбанку розповіли, що відбувається з курсом гривні

Що буде з доларом в Україні: у НБУ дали прогнози

Середня зарплата за 3 роки зросла на $170 – Кубів

В Україні набули чинності нові правила обміну валюти

Деякі українські банки різко підняли курс долара і євро – подробиці