Справи ФСБ проти кримських татар: за що людей кидають за ґрати та чи варто розраховувати на обмін Читайте по-русски

Крим 5 канал / Час. Підсумки тижня
ФСБ знову провела низку затримань кримськотатарських активістів на окупованому півострові

Цього тижня Банкова проанонсувала, що черговий обмін утримуваними особами може відбутися вже найближчим часом. Але точної дати й списків немає. І невідомо, чи будуть там прізвища кримських татар. А в катівнях Росії та окупованого Криму їх нині понад 70.

В Офісі президента запевняють, що питання їх визволення постійно порушують на міжнародному рівні. Натомість голова Меджлісу заявив, що переговори зупинилися, бо Кремль уперся. З них роблять терористів, і кримські активісти зараз вимагають припинити конвеєр брехливих звинувачень. Минулого тижня на півострові знову відпрацювала ФСБ і знову були затримання.

7 липня, четверта ранку. До сімох родин кримських татар у різних районах Криму вдираються російські силовики.

Дружина одного із затриманих – активіста, який організовував мусульманські свята в Бахчисарайському районі Криму, а ще активно відвідував суди проти кримських татар – каже, що ФСБівці заздалегідь знали, по що прийшли.

Активіст Кримської солідарності Еміль Зіядінов не лише публічно виступав проти утисків кримських татар на півострові, стрімив на судилищах, а й торік брав участь в одиночних пікетах проти переслідувань кримчан у Москві.

"Хізб-ут Тахрір" – релігійна ісламська організація, яка лише в Росії та Казахстані заборонена й визнана терористичною. Проте вільно діє в усьому світі, зокрема й в Україні. Масові затримання та арешти за належність до "Хізб-ут Тахрір" як інструмент переслідування за релігійною ознакою ФСБ активно відпрацьовувала ще задовго до окупації Криму.

ФСБ у Криму
ФСБ у Криму5 канал / Час. Підсумки тижня


"Коли Крим окупували, відпрацьовані методи репресій були дуже легко перенесені на територію окупованого півострова, тому що кримські татари – мусульмани. І було дуже легко фабрикувати проти них справи за нібито участь у цій організації. "Хізб-ут Тахрір" діяла вільно в Україні й у жодних насильницьких актах ані на території РФ, ані на території України не була помічена", – розповіла правозахисниця з "Центру громадянських свобод" Олександра Матвійчук.

"Це чергове порушення РФ міжнародного гуманітарного права, це черговий акт залякування громадян України. Відомо вже, що їх затримали за цією "славнозвісною" статтею Кримінального кодексу Російської Федерації –205.5 – це про тероризм", – заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Мечеть у Києві
Мечеть у Києві5 канал / Час. Підсумки тижня


За цією статтею ФСБ штампує справи у Криму немов із конвеєра – за офіційними даними МЗС, ідеться про 73-х кримських татар. Загалом у російських катівнях в окупованому Криму і в Росії незаконно утримують понад сотню українських громадян. Серед них за статтею щодо "Хізб-ут Тахрір" більш ніж 4 роки в російській колонії кримський активіст Ремзі Меметов. Син політв’язня переконаний, що корінний народ півострова – мов кістка поперек горла окупанту, адже стає на заваді політичним забаганкам Кремля.

Однак на тлі анонсованого Офісом президента обміну полонених на Сході, який може відбутися вже "найближчим часом", питання кримських татар знову відходить на другий план. Зброя, якою захищає Україна своїх громадян на окупованій території, дипломатична.

ФСБ у Криму
ФСБ у Криму5 канал / Час. Підсумки тижня


"Щодо безпосередньо Російської Федерації до Криму, наших ув’язнених, ми рахуємо, що 132, в тому числі це 110 у в’язницях Російської Федерації в Криму, це списки всі є. І всім причетним до цих перемовин вони теж передані", – заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

"Україна постійно ініціює різні дії щодо захисту прав своїх громадян, щодо відновлення справедливості з точки зору територіальної цілісності. Ми бачили, що десятки країн робили свої заяви, речник ЄС з приводу засудження РФ. Ми часто чуємо, що такі ідеї, думки, що ці заяви не працюють. Вони, звісно, не можуть повернути Крим, це не про деокупацію. Але ця публічність дає змогу нашим громадянам уникнути катувань і знущань", – зазначила Джапарова.

ФСБ у Криму
ФСБ у Криму5 канал / Час. Підсумки тижня


"Російська Федерація має зобов’язання як країна-окупант, зокрема й щодо дотримання прав людини на тимчасово окупованих територіях. Ті, хто здійснюють злочини на тимчасово окупованих територіях, мають пам’ятати, що рано чи пізно нестимуть відповідальність за свої дії", – наголосив заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ігор Яременко.

Тим часом окупанти вже заарештували сімох кримських татар. Їх оголосили терористами. Шестеро сидітимуть у СІЗО Сімферополя щонайменше до вересня. Ще одного, незрячого, в якого теж знайшли буцімто заборонені книжки, відправили під домашній арешт. Один активіст переховується. А самоназвані ватажки окупованого Криму смакують чергове переслідування й запевняють, що воно далеко не останнє. Бо попри переслідування й арешти, єдине, що не вписується в ідеальну картинку окупанта й сміливо проривається навіть крізь грати, – публічна непокора кримських татар.

Ганна Рибалка, Сергій Новіков, Анна Несевра, "Час. Підсумки тижня"

 

Попередній матеріал
Мільярди закатали в асфальт: куди пішли гроші з коронавірусного фонду та що дісталося медикам
Наступний матеріал
Путін – новий Сталін: як кремлівські диктатори переписували історію Другої світової
Loading...