Мільярди закатали в асфальт: куди пішли гроші з коронавірусного фонду та що дісталося медикам

Максим Степанов 5 канал / Час. Підсумки тижня
Грошей до кінця року не вистачить. Аналітики порахували: фактично у фонді боротьби з коронавірусом залишилося близько 10-ти мільярдів гривень. А це потреби лікарень на найближчі 4 місяці

Майже 4 місяці тому Верховна Рада створила в держбюджеті фонд боротьби з коронавірусом. Туди вклали майже 65 мільярдів гривень. І от уже можна рахувати витрати.

За нас це зробила організація "Стейт Вотч". З усіх грошей, які виділили з фонду, лише 15% пішли безпосередньо на медицину. І далі – несподіваний поворот.

Уряд почав роздавати гроші іншим міністерствам, які не мають жодного стосунку до медицини й інфекції. І так коронавірусні мільйони вже готові розлетітися і летять на боротьбу з безробіттям, на потреби Нацгвардії, на зовнішнє незалежне оцінювання і навіть на дороги. Сумами ви будете вражені. Ви почуєте їх у нашому матеріалі. І це, зазначу, відбувається паралельно з тим, як до урядовців стукають регіони і просять гроші саме на медицину. На запобігання поширенню COVID-19, на доплати лікарям.

Шість областей, принаймні, вже звернулися. Це Полтавщина. Там до речі просять найбільше, Харківщина – 616, Івано-Франківська – 446, Одеська – майже 400, Чернівецька – більш як 200, Черкаська – 36 мільйонів гривень.

Бюджети, що їх просять у Кабміну регіони
Бюджети, що їх просять у Кабміну регіони5 канал / Час. Підсумки тижня

Тож що це за коронавірусний фонд і навіщо його створювали? Щоб подужати інфекцію чи таки залатати дірки на дорозі? Сергій Барбу розбирався.

Дірявий дах і грибок на стінах. У таких умовах працюють медики швидкої у Вінниці.

Тетяна Жук, лікарка медицини невідкладних станів, каже: "Я працюю на ковідній бригаді практично вже два місяці. Люди не зізнаються спочатку, що в них є температура. Або не міряють її".

Машини, кажуть, дезінфікувати ніде. А з понад 200 медиків у кожного третього виявили коронавірус.

Завідувач відділення екстреної медичної допомоги Володимир Лисюк говорить: "Ви самі бачите, які в нас умови, як працюють і живуть лікарі та водії. Я сподіваюся, що для нас знайдуть приміщення і ми будемо працювати у кращих умовах".

Готові і самостійно взятися за ремонт будівлі, щоби заощадити на майстрах, переконують медики. Але держава на матеріали не дала ані копійки. Як і не знайшли чиновники іншої будівлі для станції швидкої.

Анатолій Пірникоза, заступник директора з оперативної роботи, каже: "Це приміщення потребує капітального ремонту, я не можу вам сказати, коли воно останній раз ремонтувалося".

Гроші на розв'язання таких проблем медиків у держави є. Десятки мільярдів у спецфонді. Але витрачають їх не на медицину.

Це так званий фонд COVID-19. Його створили у квітні. Йдеться про майже 65 мільярдів гривень. Аби зібрати таку суму, депутати істотно урізали фінансування всіх галузей. Всі ці мільярди мали піти на боротьбу з коронавірусною інфекцією. Але щось пішло не так.

Фонд боротьби з коронавірусом
Фонд боротьби з коронавірусом5 канал / Час. Підсумки тижня

Ремонт доріг і боротьба з коронавірусом. Зв'язку не відчуваєте? А він є! Його розгледіли і в Офісі президента, і у парламенті, і в уряді також. Тому від фонду COVID-19 забрали десятки мільярдів і вирішили закатати їх у асфальт.

Сума величезна – 35 мільярдів. Це більш як половина бюджету коронавірусного фонду. Ці кошти підуть на президентську програму "великого будівництва". Володимир Зеленський вирушив у тур країною і щедро роздає обіцянки.

"Ми добудуємо ці дороги!" – каже президент Володимир Зеленський. 

Ремонт доріг
Ремонт доріг5 канал / Час. Підсумки тижня

А голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський говорить: "Дороги – це важливий елемент піару перед місцевими виборами. Тобто кожен депутат тепер може поїхати у свій округ і сказати, що ось я вибив вам гроші на ремонт доріг".

Та навіть і ті мільярди, які зосталися у фонді, медикам не дісталися.

85% коштів коронавірусного фонду йдуть не на медицину, порахували в організації State Watch. Найбільше грошей забере Міністерство соціальної політики, йдеться про понад 15 мільярдів. А все тому, що забракло коштів на виплату пенсій.

Гроші на пенсії
Гроші на пенсії5 канал / Час. Підсумки тижня

І лише трохи більше трьох мільярдів для боротьби з коронавірусом отримало Міністерство охорони здоров'я. У пацієнтських спільнотах переконують: цих грошей катастрофічно мало. Урядовці іншої думки.

Інна Іваненко, виконавча директорка благодійного фонду "Пацієнти України", говорить: "Деякі лікарні економлять засоби індивідуального захисту. Вони їх не використовують, тому що чекають осені. Бояться, що тоді буде відбуватися. І в цих лікарнях якраз таки і трапляються спалахи. Чому лікарі економлять на власному здоров'ї, на власній безпеці, в умовах, коли в держави є на це 60 мільярдів".

А головний санітарний лікар України Віктор Ляшко говорить: "Коли говорили про стабілізаційний фон, який призначений для боротьби з ковід, то він враховував не лише потреби охорони здоровя. Він враховував і соціальні гарантії. Я вважаю, що все, що приймається Кабінетом Міністрів, направлене на те, щоб ефективно боротися з коронавірусною хворобою".

Добре йдуть справи у Міністерства внутрішніх справ. Відомство незмінного на посаді Арсена Авакова отримало майже стільки ж, як і медики. Близько 3 мільярдів гривень.

Іван Лахтіонов, директор програми інноваційних проєктів Transparency International Ukraine, каже: "Ми навіть жартували, що хочеш отримати кошти, – треба попросити у Авакова. Міністерство внутрішніх справ найбільше вже використало коштів у принципі. – Це без цих 3 мільярдів?

– Це ми говоримо про публічні закупівлі. На госпіталь МВС витрачаються величезні кошти, при тому, що є опорні лікарні. Їм це не заважає купувати, наприклад, коштовне обладнання".

Свій спосіб боротьби з коронавірусною інфекцією придумали в Офісі уповноваженої з прав людини. І попросили грошей зі спецфонду. 10 мільйонів хочуть витратити на ремонт цього приміщення в центрі Києва. А ще 3,5 на новий сайт омбудсменки.

50 мільйонів на проведення ЗНО виділять Міністерству освіти. Понад двадцять мільйонів отримає Міністерство юстиції. Чи витратять ці кошти за призначенням – дізнатися неможливо. В уряді обіцяють провести ревізію. Таке зобов'язання прописали у меморандумі з Міжнародним валютним фондом. Щоправда, коли це станеться – невідомо.

Голова експертної організації StateWatch Гліб Каневський говорить: "Якщо у другому півріччі 2020 року ми зустрінемо другу хвилю коронавірусу в Україні, станеться тупикова ситуація. За підрахунками Міністерства охорони здоров’я, на один місяць тільки для забезпечення всіх лікарень лише засобами індивідуального захисту потрібно два з половиною мільярди гривень".

Грошей до кінця року не вистачить. Аналітики порахували: фактично у фонді боротьби з коронавірусом залишилося близько 10-ти мільярдів гривень. А це потреби лікарень на найближчі 4 місяці... І все.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Едвард Белінський, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Операція "Мелова флора": як ЗСУ перетворили "дорогу життя" терористів на дорогу відступу
Наступний матеріал
Справи ФСБ проти кримських татар: за що людей кидають за ґрати та чи варто розраховувати на обмін
Loading...