Школярі на ЗНО
Школярі на ЗНО 5 канал

Київські школярі після ЗНО назвали Крим "російським" і принизили кримських татар – нові подробиці скандалу

Читайте по-русски
Психологи ж радять батькам вступників знизити очікування від дітей

Після скандалу вибачилися і прийняли запрошення в гості. Батьки учасників ЗНО, які у відеоролику ображали кримських татар, погодилися зустрітися з представниками Меджлісу кримськотатарського народу. Про це "5 каналу" повідомив його лідер. Напередодні, після тестування з історії, декілька вступників нецензурно висловлювалися про кримських татар і навіть назвали Крим російським. Що кажуть тепер? Кореспондентка "5 каналу" Ірина Саєвич знає.

Питання №25 зовнішнього незалежного оцінювання з історії. Абітурієнтів просять увідповіднити ім'я історичного діяча із фактами його біографії. Вказати треба, чим відомі Амет-Хан Султан, Номан Челебіджіхан, Петро Григоренко та Мустафа Джемілєв.

Саме це запитання спричинило в деяких вступників бурхливу реакцію, бо не змогли на нього відповісти, стверджує користувач Facebook Гірей Баталов, який опублікував відповідне відео, де йдеться про ненависть до кримських татар, а Крим назвали "російським".

Підлітки виявилися випускниками столичної школи №90. Нині школа зачинена. Говорити з журналістами тут навідріз відмовилися. Мовляв, свою позицію вже висловили в соцмережах.

Справді, попросили вибачення у кримськотатарського народу й засудили вчинок випускників.

"Ця ситуація виявила необхідність прикладати в нашій роботі ще більше зусиль по вивченню історії України та її корінних народів, вихованню толерантного, недискримінаційного ставлення до інших, поваги до ідентичності кожного у відповідності до Європейської Конвенції з прав людини", – йдеться у зверненні.

Не забарилися з реакцією і самі вступники. Троє з учасників відео вибачилися за сказане.

"Я з повагою ставлюся до всіх національностей нашої країни і їхньої історії. Вважаю Крим невід'ємною частиною України і вірю, що незабаром він знову буде територією нашої країни. Мені шкода, що так мало часу і зусиль приділила вивченню історії кримських татар. Прошу пробачення за це жахливе відео. Я отримала урок. Більше таке не повториться", – заявляє одна з учениць.

У Меджлісі кримськотатарського народу вибачення прийняли, назвали інцидент вичерпаним й навіть запросили випускників у гості в свій офіс.

"Де кожному з них особисто всесвітньовідомий правозахисник, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вручить книги з історії Криму і кримськотатарського народу", – закликає Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу.

Питання щодо історії кримськотатарського народу є в програмі ЗНО від моменту впровадження тестування. Та чи вивчають ці теми на достатньому рівні у школах – риторично запитують у соцмережах деякі кримські татари. У центрі оцінювання якості освіти відповідають – вчителі зобов'язані викладати у школах історію кримськотатарського народу.

"Історія кримськотатарського народу, особистості, які представляють цю історію, історичні періоди, різні події, які пов'язані із депортацією, з Кримським ханством та інше обов'язково є в програмі загальноосвітніх закладів освіти", – говорить Тетяна Вакуленко, заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти.

Психологи ж на тлі скандалу радять батькам вступників знизити очікування від дітей, щоби невдача на ЗНО не стала для них емоційним вибухом.

"Характерне для підліткового віку скидання відповідальності із себе на когось іншого. Найімовірніше, це миттєва реакція на саме питання, на сам контекст. Були б там угорці, чи лемки, чи ще хтось, про яких діти б не знали і дуже розхвилювалися на ЗНО, вони б так само здійняли цю бучу. Форма, якою вони висловлювали свою думку – це є початок булінгової поведінки. Називається він хейтерство, коли одна агресивна дитина підставляє цей об'єкт для ненависті іншим дітям", – каже Олена Ратинська, психологиня, керівниця дитячого напрямку Київського Гештальт університету.

Тим часом батьків випускників-фігурантів скандалу вже запросили завітати в офіс Меджлісу кримськотатарського народу. Коли відбудеться зустріч – поки що невідомо.

Ірина Саєвич, Едуард Белінський, "5 канал"

 

 

Попередній матеріал
"Будинку кінець": які наслідки масштабної пожежі на фабриці в Чернівцях – сюжет
Наступний матеріал
Олег Сенцов таки зніме фільм "Носоріг" за підтримки Держкіно – кому це не сподобалося
Loading...

Випускники в понеділок складають ЗНО з біології – скільки людей виявили бажання

Державне фінансування і ЗНО для заочників можуть скасувати – Шкарлет

"Дискримінація дітей загиблих на Донбасі бійців" – у "ЄС" розкритикували зміни до закону "Про вищу освіту" щодо ЗНО

Рада дозволила випускникам шкіл з ОРДЛО вступати без ЗНО в українські виші

В Україні стартувало ЗНО з фізики – які умови проведення

Підліткам довелося штовхати зламаний автобус, щоб встигнути на ЗНО