Подолати будь-які труднощі можна, коли маєш мету. У цьому переконані жінки, які вимушено залишили Маріуполь і знайшли сили жити далі.
Наталія Рикалєва покинула рідний Маріуполь 16 травня. Згадує страшні прильоти по місту і танки з літерою "z" на вулицях. Разом із чоловіком зібрали необхідне і просто пішли.
"Сили звідкись взялись, і ми дійшли. Я ніколи не думала, що можуть бути мозолі на ступнях. Тому з Маріуполя винесли тільки 2 рюкзака, в якому були документи, а в іншому печево та вода", – пригадує підприємиця Наталія Рикаєва.
Наталія працювала інженером на заводі та мала хобі – кондитерське мистецтво. Спочатку пригощала рідних, потім брала замовлення у вільний від основної роботи час. Та опинившись у Києві, довелося все починати наново. І в цьому дуже допоміг проекту "бізнес інкубатор для жінок переселенок із Маріуполя".
"Я дивилася на все це, заходила до магазину з технікою, плакала, тому що все це залишилося вдома. Це все треба було купувати знову, потихеньку я купила міксер. Але, все-рівно не могла підійти до нього, тому що не було сил, бажання. Після першого тренінгу з психологом мені захотілося. Я почала – перший заміс зробила, порадувала близьких. Потім подарувала знайомим, людям, які здають нам квартиру і так потихеньку почалися замовлення", – додала Наталія Рикалєва.
Авторка проєкту Надія Копаниця разом із командою психологів працювали з перших днів війни просто у бомбосховищах. Тоді, каже Надія, вони зрозуміли, щоб вижити, потрібно займатися справою, мати мету. Тому 48 дівчат і жінок протягом місяця в межах проєкту почали отримувати знання від фахівців різних галузей.
"А що може бути кращою метою, ніж власна справа. Як піклування про себе та своїх близьких. Ну ми і почали над цим працювати. Наші спікери роблять пропозиції нашим дівчатам на безкоштовне навчання. Причому дівчата це 40+, 50+, і увага – 60 +", – повідомила авторка і директорка програми "Бізнес-інкубатор для жінок та дівчат ВПО" Надія Копаниця.
Побудувати власну бізнес-стратегію, створити та просувати власний бренд, запустити сайт, і ще багато практичних порад отримали дівчата завдяки цьому проєкту.
"Жінки, коли розуміють як зробити бізнес-план, як створити свій проєкт, як його захистити як прорахувати, як все детально це зробити, вони мають успіх, бо ті хто починають займатися справою без такої стартового майданчика знань, то звичайно, їм дуже важко. А нашим дівчатам, які мали таку потужну підтримку потужних тренерів, фахівців, то їм легко буде займатися і грантовими проєктами, і фадрайзінгом", – наголосила керівниця Центру допомоги переселенцям "ЯМаріуполь" Олена Калайтан.
В умовах війни, переживши страшні втрати, психологічні травми, розпочинати життя практично з нуля нелегко. Підтримати жінок завітав і журналіст, письменник Данило Яневський.
"По-перше, знамениті люди тут, це треба сказати, вони надзвичайно якісні. Вони зробили головний крок в своєму житті – вони встали й пішли. Вони розумні, талановиті, в них вийде абсолютно все. Як у кожної української жінки. Кожна з вас є сенсом нашого життя", – підсумував журналіст, історик, письменник Данило Яневський.
Ірина Ратушна, Олексій Іванченков , "5 канал"
Читайте також: Залишила бізнес, квартиру і почала все з початку: натхненна історія переселенки з Маріуполя
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою: Її залишив на "Азовсталі", а сам пішов захищати Маріуполь: історія нацгвардійця та його собаки ДжекіПольща повідомила, коли перші Leopard прибудуть в Україну.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.