П'ять ударів по обличчю через синьо-жовтий значок на наплічнику. Українці, які вимушено переселилися до європейських країн, дедалі частіше діляться в соцмережах історіями про напади з боку проросійськи налаштованих людей. Постраждалі переконані, що стали об'єктом для кривдників саме через українську ідентичність. Кілька таких інцидентів зафіксували в Німеччині. Нині тамтешня поліція з'ясовує, чи справді напади скоювали через національну нетерпимість. Історії тих, хто постраждав від прихильників рашистів, – збирала журналістка "5 каналу" Ганна Рибалка.
За даними організації Об'єднаних націй, Німеччина одна з тих країн Європи, де нині проживає чи не найбільша кількість вимушених переселенців з України. Туди вони переїхали, тікаючи від війни. Та чи вдасться втекти від російської пропаганди в Європі?
Тетяна з трьома дітьми та чоловіком переїхала до Німеччини на початку травня торік. Тут ходить до школи її син. Нещодавно хлопчикові довелося пережити психологічне і фізичне насильство з боку старшокласників-німців. В автобусі до шестикласника Миколи причепилися кілька хлопців.
"Ну вони пройшли повз мого сина і сказали "слава росії", знаючи, що мій син з України. Коли вони вийшли з автобуса, вони наздогнали мого сина, він йшов у напрямку школи. Наздогнали його. Один тримав, другий – бив", – каже переселенка з Одеси Тетяна.
Миколка отримав травму ока й перелякався. Родина звернулася до лікарів – офтальмолог зафіксував пошкодження сітківки. Тетяні в особисті повідомлення почали писати українці, які почули про побиття її сина, і розповідали про подібні випадки і з їхніми дІтьми. Жінка переконана – Миколку відлупцювали саме через його національність.
"Ми спілкуємося з мамами з різних міст і з різних сіл. І у всіх одні і ті самі випадки. Що саме цькують наших дітей! Саме наших, саме з України!" – каже переселенка з Одеси Тетяна.
Артем розповідає, як їхав ескалатором у метро Берліну з синьо-жовтим значком на наплічнику. Позаду нього йшов чоловік. Який за мить обігнав його і почав називати нацистом.
"Він говорив зі мною німецькою мовою. Кричав на мене, що я нацист. Він повторював: “нацист, нацист”. А потім він мені показав середній палець в обличчя. Я був шокований від цього, звісно. І після цього він щось сказав про СССР, але я не розчув", – розповідає жертва нападу Артем Мокренець.
Вже на платформі агресивний незнайомець кілька разів ударив Артема.
"Приблизно три чотири рази сюди в сторону і сюди в вухо кулаком", – згадує жертва нападу Артем Мокренець.
Кількома днями раніше в підземці Берліну стався ще один напад. Двоє українок їхали в метро, аж один із російськомовних чоловіків із компанії поруч, схопив молодшу жінку за волосся і вдарив по голові. Нападників досі розшукує німецька поліція.
"Я точно можу сказати, що у цьому є певна система. Бо люди які це роблять зазвичай належать до на мою думку двох головних категорій мешканців Німеччини. Перш за все це росіяни. Не обов"язково росіяни, які переїхали в першому поколінні Це можуть бути діти російських емігрантів або етнічних німців, які після розвалу або задовго до розвалу Радянського Союзу, переїхали в Німеччину за програмою підтримки етнічних німців", – каже аналітик Олександр Голубов.
Аналітик і ексмедійник Олександр Голубов, який тривалий час мешкає в Німеччині, каже, що вихідці з колишнього СРСР або їхні діти погано інтегровані в німецьке суспільство. І є залежними від російського медіапростору, а відтак і пропаганди країни-агресорки.
"Вони більше схожі на російських емігрантів в Брайтон Біч. Тобто це маленька Росія. Єдине що вона не локалізована географічно вона в головах оцих людей", – пояснює аналітик Олександр Голубов.
Інші категорії людей, які можуть негативно ставитися до українських переселенців у Німеччині, каже Голубов, прихильники конспірологічних антизахідних теорій та представники так званої ліворадикальної молоді. У листопаді з Німеччини депортували росіянку Юлію Прохорову. Любителька Путіна записувала провокативні відео та ображала українських біженців.
"5 канал" звернувся до Посольства України в Німеччині. Там повідомили, інциденти з насильством проти українців тримають на контролі. Але масовими їх не вважають. Раніше голова німецької амбасади заявляв - більшість громадян Німеччини підтримують Україну в її боротьбі проти агресора. І за рік повномасштабної війни цей показник зріс.
"Ми бачимо опитування громадської думки – понад 70% підтримують Україну і лише прихильники праворадикальних і ліворадикальних партій все ще керуються російськими наративами. Таких показників не було 2 чи 3 роки тому. Відбуваються зміни не тільки в політиці, але і в суспільній думці. Якщо пройтися вулицями Берліна, багато людей висловлюють українцям підтримку. На жаль, бувають випадки нападів на українських активістів. Ми кожен такий випадок тримаємо на контролі і робимо все належне, щоб поліція це розслідувала. Але такі випадки є поодинокими", – повідомив посол України в Німеччині Олексій Макеєв.
Артем, який зазнав нападу в січні, наполягає – це сталося саме через українську символіку. Хлопець чекає на результати розслідування від поліції. Щодо історії з шестикласником Миколкою, його мама Тетяна каже, до поліції не зверталася. Сподівалася залагодити ситуацію з адміністрацією школи. Тамтешні педагоги відмовилися визнавати, що хлопчика побили через негативне ставлення до українців. Проте один із кривдників у школі вже не вчиться.
Ганна Рибалка, Ганка Кудрявцева, "5 канал"
Читайте також: Не сподобалася українська музика: у Франції росіяни побили біженок із Харківщини
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою:
що Порошенко додав до "Армія. Мова. Віра": велике підсумкове інтерв'ю 2022 року.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.