Олександр Дубінський
Олександр Дубінський news.bigmir.net

Що відомо про Олександра Дубінського, з яким через фейки судиться Супрун – журналістське розслідування

Читайте по-русски
Свого часу Дубінський заявив про себе як про талановитого економічного журналіста

Ім'я Олександра Дубінського черговий раз пролунало в медійному середовищі у зв'язку з позовом Уляни Супрун проти нього. Очільниця Міністерства охорони здоров'я звинуватила Дубінського в поширенні фейків та звернулася до суду. Все сталося після так званого розслідування про нібито розкрадання державних коштів. При цьому жодних доказів цього розкрадання Дубінський не надав. Утім, блогер робить подібні сюжети не лише про Супрун, а й про низку інших держслужбовців та політиків, пише журналіст Володимир Рихліцький. Для "Детектор медіа" він зібрав інформацію про те, хто такий Олександр Дубінський та яке відношення він має до журналістики.

  • Кар'єра Дубінського на телебаченні

Отож, Олександра Дубінського знають як ведучого програми "Гроші" на телеканалі "1+1". Проект позиціонують як програма журналістських розслідувань. Насправді, на думку експертів з журналістських розслідувань Федора Сидорука та Надії Бабинської, є досить заангажованим, пише Рихліцький. У ролі ведучого над програмою він почав працювати з 2014 року, а до того був її креативним продюсером.

На каналі "1+1", що належить олігарху Ігорю Коломойському, Олександр Дубінський почав працювати з 2010 року керівником департаменту журналістських розслідувань. Відтоді він почав чітко та послідовно відстоювати інтереси власника каналу, зауважує журналіст. І не лише як креативний продюсер програми "Гроші", а й на інших медійних майданчиках – у блогах для різних видань.

  • Інформація, поширена Дубінським, від якої відхрещуються інші журналісти

Крім того, Дубінський є керівником проекту "Українські сенсації" на "1+1", який теж позиціонується як програма журналістських розслідувань. Але при цьому окремі випуски "Українських сенсацій" виглядають, як політичні замовлення. Наприклад, одна з програм стосувалася експрезидента України Петра Порошенка. Автори звинуватили його у створенні злочинного угруповання на території Молдови та причетності до вбивства свого брата Михайла, пише Рихліцький.

Після оприлюднення цього матеріалу навіть деякі журналісти телеканалу "1+1" закликали уважно перевіряти фейки та заявили, що не мають відношення до "дивних розслідувань" "Українських сенсацій". "ТСН жодного стосунку не має до цих дивних розслідувань "Українських сенсацій"! І якщо якесь видання самовільно приліпило до цього псевдорозслідування моє фото – це не означає, що я маю до цього стосунок!!!", – написала на своїй сторінці у Facebook ведуча ТСН Соломія Вітвіцька.

Скріншот посту у Facebook
Скріншот посту у Facebookскріншот

Останнім часом Дубінський веде відеоблог на YouTube під назвою Dubinsky.Pro, який має понад 250 тис. підписників. Канал створений два роки тому та активний упродовж останнього року. Майже щодня Дубінський оприлюднює там кілька коротких відеороликів на політичні теми. Автор активно звинувачує Петра Порошенка та його соратників у корупційних схемах та зв'язках із Росією. Звинувачення часто не підкріплені фактами та є лише особистими судженнями автора.

  • Фейки від Дубінського, що стосуються Порошенка й Супрун

До прикладу, він стверджує, що Порошенко – прокремлівський президент. Будує теорії змови між проросійськими політиками та Порошенком. Напередодні виборів Дубінський заявляв, що Порошенко готується зірвати вибори та оголосити себе президентом, незважаючи на результати. В іншому відео звинувачує Порошенка у паливній кризі через те, що Росія зриває поставки пального до Білорусі. Автор блогу вбачає в цьому кампанію, організовану Порошенком для дискредитації Зеленського.

Частина так званих журналістських розслідувань Дубінського стосується в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун. "Детектор медіа" вже писав про фейки Дубінського, через які Супрун звернулася до суду. Однак матеріалів про в. о. міністра в автора значно більше.

Так, в одному з відеоблогів Дубінський заявляє, що Супрун нібито працює на американську розвідку, а всі, хто публічно підтримує її діяльність у соцмережах, – "фейкові акаунти". При цьому Дубінський посилається на пост президента Асоціації психіатрів України Семена Глузмана, який розсилав колегам листи про нібито заплановане звільнення Супрун. Дубінський у відеоблозі стверджує, що Уляна Супрун нібито є двоюрідною сестрою куратора ЦРУ в Україні, який і лобіював її призначення на посаду.

Як пише Рихліцький, у програмі "Гроші" на каналі "1+1" Дубінський теж цілеспрямовано виступає проти Супрун та називає її "доктор Смерть". В одному з випусків, наприклад, ідеться, що нібито в. о. міністра охорони здоров'я цілеспрямовано знищує швидку допомогу.

У тій програмі Дубінський сказав, підкріплюючи сюжет випадком загибелі пацієнта до приїзду швидкої: "Відтепер, коли будете телефонувати 103, то не розраховуйте на візит лікарів, а розраховуйте на приїзд парамедиків, які вміють лише надавати первісну невідкладну допомогу. Їхня кваліфікація буде співставна з умінням водія автобуса – накласти бандаж, зупинити кровотечу, надати допомогу при опіках і транспортувати хворого в лікарню, якщо йому щось загрожує".

Насправді подібну риторику тих, хто чинить спротив медичній реформі, неодноразово спростовували як у міністерстві, так і незалежні фактчекінгові проекти.

Аналітики проекту VoxCheck наголошують: "За результатами 2018 року, середній час приїзду швидкої – 8,5 хвилин. У межах 10 хвилин здійснюються 56 % від усіх викликів, а в межах 20 хвилин – 94 % від усіх викликів. Під час транспортування пацієнтів медики зобов'язані надавати невідкладні діагностичні та лікувальні заходи, що закріплено в законодавстві".

Частину суджень Дубінського також опубліковано в текстовому форматі на його сайті-блозі Dubinsky.Pro. Там найчастіше об'єктами його нелюбові є Петро Порошенко, Валерія Гонтарєва та Володимир Гройсман. Рідше – Уляна Супрун, Андрій Парубій та інші.

До прикладу, пише розслідувач, значна частина текстів про Гонтарєву базується на матеріалах її особистого листування через електронну пошту. Наскільки ця інформація відповідає дійсності – невідомо. Якщо ж листи достовірні, то виходить, що блогер отримав доступ до зламаної пошти і порушив таємницю листування, що взагалі-то підпадає під кримінальну відповідальність.

  • Як Дубінський підтримує Зеленського

При цьому Дубінський відкрито підтримує Володимира Зеленського. Показовою є його реакція на розслідування програми Bihus.info, що в команді Зеленського працює адвокат Коломойського Андрій Богдан, у форматі "ну і що, значить хороший адвокат".

Позиція Дубінського в оцінці політиків є, на думку автора матеріалу Володимира Рихліцького, віддзеркаленням позиції олігарха Ігоря Коломойського. Так, Коломойський в одному з інтерв'ю негативно відгукнувся про очільницю МОЗ Уляну Супрун. Дубінський опублікував серію відеоблогів і текстів, у яких звинуватив її в розкраданні коштів, відсутності реформ, корупції, не надавши жодних доказів.

Коломойський також активно критикував Петра Порошенка та ексголову Нацбанку України Валерію Гонтарєву, звинувачуючи їх в "експропріації "ПриватБанку" та згадуючи ледь не в кожному інтерв'ю, які досить часто давав у передвиборчий період. Таку ж тактику займає й Дубінський. Загалом на його сайті кілька десятків матеріалів присвячено Гонтарєвій. Кілька місяців тому, в річницю звільнення Освенциму, Дубінський відзначився скандальною заявою — закликав запустити газ на форумі "Від Крут до Брюсселя» та потруїти всіх присутніх.

Скріншот посту у Facebook
Скріншот посту у Facebookскріншот

Заява отримала переважно негативну реакцію в соцмережах. "Це тільки мені здається, що це за межею?" – написала тоді у Facebook віцеспікер ВР Ірина Геращенко.

Скріншот посту у Facebook
Скріншот посту у Facebookскріншот
  • Кого Дубінський не критикує

Як пише Рихліцький, Олександр Дубінський у своїх блогах не критикує ні Юлії Тимошенко, ні Володимира Зеленського та низки інших політиків, яких олігарх Ігор Коломойський публічно підтримував під час президентської кампанії. Єдиним випадком критики Тимошенко в програмі "Українські сенсації" був сюжет, що стосувався її незадекларованих статків.

На сайті Дубінського взагалі немає жодної згадки про Зеленського. А у відеоблогах він навіть намагається виправдовувати різні резонансні події та налаштовувати свою аудиторію на позитивне сприйняття скандалів, пов'язаних з новообраним президентом. Ледь не кожен публічний крок Зеленського показаний у відеоблогах Дубінського в позитивному світлі.

Додамо, що Олександр Дубінський також звинувачував авторів програми журналістських розслідувань "Схеми: корупція в деталях" у замовності, захищаючи Зеленського. Він стверджував, нібито програма "Схеми" залучена в інформаційну кампанію проти Володимира Зеленського, нібито ініційовану Адміністрацією президента Порошенка. Однак згодом не зміг підтвердити своїх звинувачень.

Андрій Яніцький, керівник Центру вдосконалення економічної журналістики при Київській школі економіки та автор книги про історію розвитку "ПриватБанку", про Дубінського пише: "Ми з ним разом працювали в журналі Weekly.ua у 2008 році. Тоді він був справді класним економічним журналістом. Але, як на мене, змінив професію. Некоректно казати, що він зараз журналіст. Він – експерт, агітатор, блогер, менеджер, продюсер – як завгодно, але не журналіст. Звісно, він заангажований – не критикує власника телеканалу, публічно відстоює його інтереси, наприклад, щодо "ПриватБанку".  

Яніцький також додав, що Олександр Дубінський своєї позиції не приховує та сам каже у відео, що не може критикувати акціонерів телеканалу.

Медіаексперт Федір Сидорук, який аналізував матеріали українських журналістів-розслідувачів, зауважує: "Очевидно, що Олександр не є незаангажованим. У нього є чітка політична і бізнесова позиція. Його блоги, дописи, статті, матеріали рясніють епітетами й характеристиками, а не фактами, що дуже віддаляє його від журналістики. Ці матеріали часто ґрунтуються на зливах, чутках і припущеннях. Це рівень його доказів".

За словами медіаексперта, Дубінського в медіасередовищі ніхто не вважає журналістом: "Він прекрасний маніпулятор. Можливо, один з найкращих, які є. Авторитету серед журналістів у нього немає, і ніхто його так не називає".

Федір Сидорук зазначає, що Дубінського можна назвати креативним менеджером. Його справа — придумувати цікаві ходи і формати, але це не має жодного відношення до журналістики: "Загалом, його роботи не є журналістськими розслідуваннями. Це думка Олександра Дубінського про те, що таке журналістські розслідування. Насправді там використані маніпулятивні прийоми, які переслідують конкретну мету – звинуватити когось у чомусь, створити хайп, проблему, якої насправді може й не бути".

27 травня Дубінський заявив, що балотуватиметься до Верховної Ради у 94-му мажоритарному округу в Київській області (там же, за повідомленнями ЗМІ, балотуватиметься перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко).

Довідка. Із 2004 до 2009 року Олександр Дубінський працював у газеті "Экономические известия", де, власне, і став відомим як економічний журналіст. У цей час він отримав кілька відзнак. Зокрема, у 2007, 2008, 2009 роках ставав найкращим фінансово-економічним журналістом країни за результатами конкурсу "Премія ділових кіл "PRESSzvanie". (Одним зі спонсорів цього конкурсу є російсько-український олігарх Вадим Новинський). У 2008 році Дубінський став найкращим банківським журналістом за версією Національного банку України.

У 2009 році очолив редакцію тижневика KievWeekly, де працював менше року. З 2009 року вів блоги на сайті "Української правди". З певного моменту редакція видання почала застерігати, що журналіст є необ'єктивним. "Обережно! Редакція підозрює, що цей автор виконує своїми постами певні завдання. Враховуйте це під час читання", – зазначалося в підписі. Останній блог було опубліковано всередині 2015 року.

У 2010 році став креативним продюсером департаменту журналістських розслідувань "1+1". 2014 року – ведучим програми "Гроші". Із 2012 року на каналі "1+1" почала виходити програма "Українські сенсації" під керівництвом Дубінського.

У квітні 2017 року запустив персональний сайт-блог Dubinsky.Pro. Із травня 2017 року активно веде відеоблог на YouTube.

Як повідомляв 5.UA, Супрун аргументовано відповіла на критику з боку Зеленського

Дивіться також фотогалерею за темою:

Пам'ятник жертвам популізму: під ВР прихильники медреформи провели моторошний флешмоб – фото

/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Обвал на шахті "Лісова": Гройсман доручив розслідувати причини трагедії
Наступний матеріал
У Будапешті затонув прогулянковий катер – щонайменше семеро загиблих
Loading...