Ув'язнених, які відбували покарання на непідконтрольних територіях Луганщини, повернули до України. Передали їх конвоїри так званої "ЛНР" у "сірій зоні" неподалік Щастя. Більше деталей – в сюжеті.
Машини чекають на повернення ув'язнених, які відбували покарання на окупованій території, проте від початку бойових дій прагнули повернутися на підконтрольну Києву землю. Процес обміну відбуватиметься поблизу Щастя в "сірій зоні".
У визначений час омбудсмен Людмила Денісова вирушає на місце зустрічі з представниками окупантів. З боку терористичної "ЛНР" процес контролює Ольга Копцева, так звана уповноважена окупантів з прав людини. Після того як конвоїри привозять ув'язнених, відбувається процес їхньої ідентифікації та передачі.
Дмитро за ґратами провів понад 8 років. Оскільки родина мешкає на підконтрольній Україні території Луганщини, від початку окупації сім'ю не бачив. І хоча попереду ще 2 роки в'язниці, поверненню радіє.
"Що почалася війна або щось почалося – я просто вже сидів на той час – я не міг навіть припустити, що таке може бути в нас. Але так сталося. Раз вже так поділилося, то я вже на батьківщину, де народився. Де моя країна. Як не крути", – зізнається засуджений.
Із 60 засуджених, яких повертає терористична "ЛНР", більшість здійснили тяжкі злочини. Вони продовжать відбувати покарання в колоніях на підконтрольній Києву території. Близько десятка людей за "законом Савченко" невдовзі вийдуть на свободу. Проте є й ті, хто досі не має вироку. Четверо осіб від початку бойових дій перебували у слідчих ізоляторах.
"У кого матеріали перебувають в апеляційному суді Києва, вони будуть розглядатися. Деякі будуть тільки зараз розглядатися. Не могли слідство провести – будуть слідство проводити. Якщо буде вирок, то буде враховано, що вони частину свого вироку покарання вже відбули", – зазначила уповноважена Верховної Ради з прав людини.
Скільки зараз українських громадян перебуває у буцегарнях окупованої території – невідомо. Цю інформацію окупанти приховують, але станом на початок бойових дій засуджених налічувалося понад 16 тис. осіб. Процес їхнього повернення триватиме і надалі. Наступний обмін відбудеться вже у квітні.
Вікторія Ковальова, Петро Ковальов, Луганська область, "5 канал"
Чим займався в СІЗО кримець, обвинувачений у "пропаганді екстремізму" – ФОТО