Шості роковини із дня катастрофи рейсу МН17 на Донбасі, у якій загинули 298 людей. За ці роки міжнародна слідча група опублікувала узагальнені доказові звіти та свідчення. Офіційно обвинувачення висунули чотирьом особам. У Гаазі розпочалися слухання по справі. Але розслідування досі триває. І минулого тижня українським розвідникам вдалося знайти ще одного підозрюваного. Детальніше розповість кореспондентка "5-го" Евеліна Михайленко.
2014-й. 17 липня. Із Амстердама до Куала-Лумпура прямував пасажирський літак Малайзійських авіаліній. Над окупованою частиною Донецької області Боїнг зникає з радарів і падає в селищі Грабове. На борту літака 298 людей. Ні екіпаж, ні пасажири не вціліли. Того дня Робі Олерс втратив двоюрідну сестру. Дівчині було 20 років.
"Я був дуже злий та засмучений. Я не міг повірити. Вона летіла на Балі з хлопцем. Вона була засмучена, бо незадовго до того вона втратила маму. Її хлопець запропонував відпочити, відволіктися від сумних думок", – розповів родич загиблої.
За версією міжнародної слідчої групи, у Боїнг рейсу MH17 поцілила ракета комплексу "Бук" із поля неподалік селища Первомайське. Зенітно-ракетну установку привезли з Росії і належала вона 53-й Курській бригаді.
Збиття Боїнгу МН17 розслідували майже 6 років. За участі як українських, так і міжнародних слідчих. За цей час у справі назбирали понад 30 тисяч сторінок доказів та свідчень.
Зрештою перші судові слухання розпочали весною. Розглядають справу служителі Феміди в Нідерландах.
Офіційні обвинувачення висунули трьом росіянам – колишнім військовим – Ігорю Гіркіну, Олегу Пулатову та Сергію Дубинському. Четвертий – українець – Леонід Харченко. На лаву підсудних вони не сідають, бо до Гаазького суду не з'являються. Але у справі збиття МН17 фігурують й інші прізвища. Зокрема, командира терористів Ігоря Безлера на прізвисько "Бєс" та бойовика Володимира Цемаха, якого в межах обміну Україна віддала Росії.
Водночас минулого тижня Служба безпеки України затримала одного з кураторів керівників бандоутворення "ДНР" – "Андрія. К". В опублікованих аудіозаписах затриманий розмовляє із двома звинуваченими у справі MH17 – Леонідом Харченком та Сергієм Дубинським.
Затриманому вже обрали запобіжний захід – тримання під вартою. Без застави. Але в деталі справи до розгляду по суті слідчі не вдаються.
"Якщо він виявить бажання давати покази, то відповідно цим показам буде надана відповідна процесуальна оцінка і розглянуте це як докази катастрофи МН17. Дослідження саме у цьому провадженні", – зазначив прокурор відділу Офісу генпрокурора Олександр Банник.
Водночас розслідувачі групи Bellingcat, які з 2014-го збирають по деталях справу збиття МН17, повідомляють: СБУ затримала Андрія Кунавіна. Він громадянин України. Відбував покарання у колонії Миколаєва з 2010-го нібито за крадіжку автомобіля. Вийшов з-за ґрат у червні 14-го. Діалог же, що перехопила українська розвідка, між терористами відбувався між 2014-2015 роками.
"У нас немає сумнівів, що це та людина. Тут, швидше за все, набагато цікавіше, як така людина з кримінальним минулим зміг переконати московські еліти, що він є досить важливою для них людиною, щоб вони йому довірили як мінімум таку інформацію. Тому що він зараз може говорити і про зустрічі з Сурковим, і про зустрічі з ФСБ, а це великий конфуз для Кремля", – пояснює головний розслідувач групи Bellingcat Христо Грозев.
Коли розглядатимуть справу по суті щодо нового фігуранта в Україні, правоохоронці поки що не повідомляють. Триває досудове слідство. Не перейшли до суті і в Гаазькому суді. Міжнародна слідча група ще з'ясовує всіх причетних та обставини. У Нідерландах наступне слухання заплановане на серпень.
"Я дивлюсь засідання суду щоразу онлайн. Я відстежую новини про війну, зокрема і з Києва. А також дивлюсь інші новини, які стосуються МН17. Російські новини. Що вони скажуть на цей раз. – Чи вірите, що винні будуть покарані? – Ні. Я не вірю. Вони ніколи не прибудуть з Росії чи Донбасу. Ми маємо приклад, коли підозрюваного заарештували минулого літа і Зеленський віддав його Росії. Отже, я не вірю, що це трапиться. Але з точки зору міжнародного права, можливо, їм винесуть вирок. Я не знаю", – каже родич загиблої Робі Олерс.
Евеліна Михайленко, Андрій Толяренко, "5 канал"