Звільнені під час обміну 29 грудня українці
Звільнені під час обміну 29 грудня українці president.gov.ua

Річниця обміну: як живуть ті, хто повернувся додому, та коли чекати нових звільнень бранців Кремля

Читайте по-русски
Терористам українська сторона віддала п'ятьох "беркутівців"

Рік тому, 29 грудня, відбувся масштабний обмін утримуваних. Тоді бойовики повернули додому 76-ро осіб. У замін Київ віддав майже вдвічі більше – 127-ро. Звільнених із полону зустрічав президент, держава обіцяла допомогти грошима та у поверненні до звичного життя. Як тепер живуть декотрі з тих, хто торік повернувся додому, та коли чекати нових обмінів – знає журналістка "5 каналу" Ірина Сисак.

Довгоочікуваний день свободи! 29 грудня 2019-го стало поворотним для 76-ти українців, які тоді повернулися до України з катівень ОРДЛО.

Сліз тоді не стримували. 12-ро військовослужбовців та 64-ро цивільних. Із полону їх чекали довгими місяцями, а то й роками – зі сльозами звільнених зустрічали близькі. Перша зворушлива зустріч після розлуки в аеропорту Бориспіль.

Взамін українська сторона передала представникам "Л/ДНР" 124-ро утримуваних. Серед них і п'ятеро "беркутівців", яких обвинувачували у вбивствах на Майдані. Суспільство тоді обурилося. Президент пояснив – такими були умови.

Три з половиною роки у полоні відсидів Ігор Куліш. У Горлівці його впіймали та звинуватили у співпраці з СБУ. Повірити, що вільний, зізнається, було важко, а ще важче адаптуватися до нового життя у столиці. Нині знайшов роботу та житло. І не без допомоги небайдужих, які за рік стали друзями.

"Все заново починати дуже-дуже складно. Якби певні люди не допомагали, то я не знаю, це був би тупик. Від держави я менше побачив, ніж від людей", – каже Ігор Куліш.

І саме за людей, друзів-полонених, які досі залишаються у катівнях окупанта, Ігор нині хвилюється найбільше.

Із полону додому привезли не лише дружбу, а й... кохання. Володимир та Валентина познайомилися під час обміну, обоє пройшли тюрми бойовиків. Одне одному сподобалися, і нині вже у статусі сім’ї святкують не лише річницю звільнення, а й своїх стосунків.

Після звільнення закоханим виділили невелику кімнату в гуртожитку. Втім, кажуть, нещодавно житло хотіли відібрати – заледве відстояли право тут жити. Нині у сім‘ї працює лише Володимир. У Валентини після полону проблеми зі здоров‘ям.

Лікування дороге, а обіцяних 100 тисяч від держави жінка так і не одержала. Гроші дали лише Володимиру.

Після грудневого обміну ще один – менш масштабний – відбувся у квітні. Останній планували на кінець року. Обіцяв і президент. Перемовини вели, але поки так і не домовилися.

Понад сотню українських полонених досі залишаються в тюрмах Кремля. Ще 250-ро – у підвалах та катівнях на окупованих територіях України. Обміняти ще частину сподівалися у грудні, але у бойовиків раптово з'явилися умови. Російська делегація у Мінську вимагає – погасити судимість дев'ятьом особам, яких Україна торік звільнила в межах обміну. Про це ж українській омбудсменці казали представники бойовиків.

"Я зустрічалася менше місяця тому з так званою уповноваженою. Є така ситуація, треба домовитися, у які терміни, яким чином, буде це проведено чи не буде. Я так зрозуміла, що це є проблемою для того, щоб відбувся новий обмін", – розповіла Денісова.

Але коли він відбудеться – прогнозувати не береться. Залежить від Мінського процесу та чи зможуть там домовитися. Втім, каже, списки своїх російська сторона вже передала.

"Що вони хочуть і кого вони хочуть отримати, там є громадяни, які, можливо, могли би бути передані. Процес іде і він завжди складний", – сказала Денісова.

А тим часом теплі слова українським бранцям, які свята зустрічатимуть у полоні, можна передати листом. Інструкцію, як це зробити, детально розписали активісти на сайті let my people go. Там і адреси місць позбавлення волі українських політв'язнів. 

Ірина Сисак, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
План з датою отримання вакцини ніхто не бачив – Мартін Брест
Наступний матеріал
Рятувати життя хворим: як долучитися до реєстру донорів та допомагати іншим – сюжет
Loading...

Робота Кравчука в ТКГ: чи є результат та яких результатів чекати найближчим часом – сюжет

Обмін полоненими міг відбутися вже цьогоріч, але Росія блокує його – ексклюзивний коментар Сергія Гармаша

Активісти розпочали кампанію "Депутате, допоможи бранцям Кремля" – відео

Росія в ТКГ шантажує Україну питанням обміну – Рахманін

"Важливо, щоб обміни були не символічними": у "Демініціативі" вважають, що процедура можлива ще цьогоріч

Експертка розповіла про можливість обміну на Донбасі до кінця року та як це питання використає Росія