Леонід Кравчук
Леонід Кравчук 5 канал

Робота Кравчука в ТКГ: чи є результат та яких результатів чекати найближчим часом – сюжет

Читайте по-русски
Першого президента нардепи запрошують на засідання профільного комітету

Чи можна провести місцеві вибори в ОРДЛО 31 березня наступного року? На папері – так, бо це передбачили у плані спільних кроків, який українська делегація запропонувала російській під час перемовин у Тристоронній контактній групі ще на початку листопада. Кремль – досі ігнорує цей документ, а от депутати – навпаки – настільки ним цікавляться, що запрошують Леоніда Кравчука до парламенту, поділитися своїми думками. Чому перший президент відмовився йти та чи ефективною була робота ТКГ за рік – знає журналістка "5 каналу" Леся Головата.

Повне припинення вогню, демілітаризація, повернення контролю над кордоном та проведення місцевих виборів у ОРДЛО 31 березня наступного року. Такий план спільних кроків українська делегація в Тристоронній контактній групі запропонувала російській - ще понад місяць тому. Країна-агресорка не відреагувала на цю пропозицію. На відміну від українського парламенту. Депутати наполегливо запрошують Леоніда Кравчука на серйозну розмову.

"Коли на міжнародній арені, на будь-яких майданчиках дипломатичних виходять представники і представляють якусь позицію, важливо, щоби це була позиція України, затверджена, узгоджена і зрозуміла. І що б теж українці розуміли, що там буде", – каже перший заступник голови комітету ВР з питань організації державної влади Роман Лозинський.

Після того, як Вітольд Фокін на засідання профільного комітету прийшов і договорився до того, що не бачить доказів російсько-української війни, за зверненням депутатів його звільнили з ТКГ. А от голова української делегації – звітувати перед народними обрАнцями не збирається.

"Мені наразі не до кінця зрозумілі правові підстави виклику мене як Глави делегації, призначеного Указом Президента України, на заслуховування до одного з комітетів Верховної Ради України. Робота делегації та її глави підзвітна виключно Президенту України. Буду щиро вдячний за надання мені відповідних правових пояснень", – заявив Кравчук.

Депутати ж радять першому президенту – почитати Конституцію.

"Виключно верховна рада України має визначати правові засади внутрішньої та зовнішньої політики. Це  наша відповідальність. Хоче він чи не хоче, рано чи пізно або прийде у Верховну раду відповідати за свої слова, за свої плани, і на дискусію з парламентарями, Україною, українцями, або завершить так, як завершив Фокін", – каже Лозинський.

Один із трьох депутатів, який представляє Київ у ТКГ, пояснює – доки Росія не погодиться на умови плану спільних кроків, про жодні вибори в ОРДЛО не може йтися.

"Ми очікуємо письмової позиції від російської делегації, на жаль, ці переговори не є переговорами друзів, це переговори ворогів", – каже член української делегації в ТКГ Андрій Костін.

Доки на ТКГ це питання ігнорують, вичерпну та однозначну відповідь дає президент Російської Федерації.

"Росія як підтримувала Донбас, так і будемо підтримувати Донбас. Навіть будемо наращувати підтримку Донбаса", – заявив Путін.

За рік Тристороння контактна група мала б виконати всі домовленості, досягнуті на Нормандському саміті у грудні 19-го. Росія ж заблокувала перемови.

Єдине видиме досягнення, зауважує науковець Михайло Пашков – це умовне перемир'я, яке діє з кінця липня. Утім, за цей час ОБСЄ зафіксувала понад 3 тисячі шістсот випадків порушення режиму тиші.

"Дійсно, зменшилися обстріли, зменшилися втрати українських військових. це так. з іншого боку навряд чи варто говорити про те, що це інструментом для розв'язання конфлікту. скоріш за все, це крок до заморожування конфлікту", – сказав Михайло Пашков.

Не дотримала свого слова Росія і щодо зобов'язання відкрити два нових пункти пропуску на Луганщині – Щастя і Золоте. Попри те, що українська влада облаштувала автомобільний проїзд через лінію розмежування ще в листопаді, місцеві мешканці досі не можуть ані виїхати, ані заїхати. Контрольовані Росією бойовики не пропускають.

Навряд чи вдасться українським полоненим повернутися з окупованого Донбасу додому ще цьогоріч. Сергій Гармаш пояснює – російська делегація вимагає нездійсненного – погасити судимість дев'ятьом особам, яких Україна торік звільнила в межах обміну.

"Для того, щоб їх процесуально очистити, як цього вимагає ОРДЛО, необхідно, щоб вони або приїхали, або надали повноваження їхнім адвокатам. Адвокати не знають, де вони самі, вони не приїжджали, і ми не можемо процесуально очистити, не порушивши наше законодавство", – пояснив Сергій Гармаш.

Єдина надія на обмін полонених ще під ялинку жевріє, якщо зустрінуться та домовляться про це радники голів "Нормандської четвірки". 

Леся Головата, Анна Кудрявцева та Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
Путін і Гаага, чутливі точки поребрика, в яку трубу летить Nord Stream 2? – Олена Зеркаль у "Є СЕНС"
Наступний матеріал
Новий штам коронавірусу: що про нього відомо та як реагують британці
Loading...

Не розуміє, навіщо його викликають: Леонід Кравчук відмовився прийти на засідання комітету

Обмін полоненими міг відбутися вже цьогоріч, але Росія блокує його – ексклюзивний коментар Сергія Гармаша

Окупанти передали українській стороні тіло загиблого на Донбасі військовослужбовця

Рада продовжила закон про особливий статус ОРДЛО – як відреагувала українська делегація в ТКГ

Рік після зустрічі президентів у Парижі: чому не вдалося "перестати стріляти"

Росія в ТКГ намагається нав'язати українській стороні прямий діалог з найманцями РФ – Арестович