Реабілітвція
Реабілітвція 5 канал

"Реабілітація кіборгів": у Харкові волонтери організували протезування і відновлення захисників

Читайте по-русски
Нині у межах проєкту проходять реабілітацію 12 військових

Реабілітація кіборгів. У Харкові допомагають бійцям відновлюватися після тяжких поранень. Програму ініціювали волонтери, які опікуються протезуванням та лікуванням воїнів. Захисників безплатно консультує лікар, а потім розробляє індивідуальну програму реабілітації. Її переваги вже відчули на собі перших 12 пацієнтів. З ними поспілкувалася Оксана Нечепоренко.

Заняття на тренажерах – лише частина програми підготовки Романа Кашпура до двох міжнародних марафонів – морської піхоти у Вашингтоні та забігу у Нью-Йорку.

"Я планую в останню неділю жовтня у Вашингтоні бігти 42 і через 7 днів в Нью-Йорку також 42 тобто в мене за 7 днів буде невеличкий челендж – два марафони – два по 42 за 7 днів. Власне до цього зараз і готуємось", – розповідає військовослужбовець, адаптивний атлет Роман Кашпур.

4 роки тому під час розвідки поблизу Оленівки на Донеччині Роман підірвався на ворожій міні і втратив ногу. Та завдяки спорту зміг реабілітуватися. Зараз він рекордсмен та чемпіон Ігор героїв. З протезом ноги потягнув 16-тонний літак. З початком повномасштабного вторгнення повернувся на службу.

"1 березня я вже був на Салтівці і туди я вже повернувся на купальному протезі, найбільш непристосованому, тому що після рекорду мені потрібно було замінювати культеприймачі обслуговувати протез. Війна почалася раніше, чим я то зробив. До повномасштабного вторгнення я не знав, що на купальній нозі можна бігати, але коли ось 25 березня був перший штурм від Харкова, то коли танк стріляє в упор, на купальній нозі я також бігав і все буде добре", – переконаний боєць.

Зараз Роман – чинний військовий. Та спорт не полишає. Цьогоріч подолав міжнародний Лондонський марафон на спортивному протезі, який встановили за державною програмою. Пробіг на ньому 42 кілометри за 5 годин 53 хвилини. На наступних змаганнях планує поліпшити результат, але для цього потрібен спортивний протез. Допомогти бійцю у цьому взявся благодійний фонд "Громадянин".

"Можу сказати – на тестовому варіанті того протезу, який мені вдалося потестувати, результат на одному кілометрі краще на одну хвилину ніж на цьому, то все це великий показник. То на великих дистанціях буде кращій результат, свій Лондонський я покращу в Америці", – упевнений Роман.

Благодійний фонд опікується протезуванням тяжкопоранених. Нещодавно запровадили поглиблену програму для військових "Реабілітація "кіборгів", яка поширюється не лише на бійців з ампутаціями, а й тих, хто має проблеми з хребтом.

Віталій Нікітченко – один з учасників нового проєкту. У війську – з весни минулого року. За мирних часів мав проблеми з хребтом у шийному відділі. Війна ускладнила діагноз. Було важко рухати правою рукою, тягнуло шию, а ще почався головний біль.

"Ось ці півтора року, вони дали про себе знати. І вся ця споряда, і бронежилет, і каска, і все на хребет далося взнаки, коли це було мирне життя, я раз на рік проходив там курс масажу, і все було добре. Ну, а тут же, де його проходити", – каже Віталій.

Аби хвороба не прогресувала, лікарі наполягли на операції. Потому боєць потребував індивідуальної програми реабілітації.

"У мене визначили, які м'язи не працюють, після того, як був перекіс хребта. І деякими вправами та деякими тренажерами ці м'язи, про які вже мозок забув, що вони є і скажемо так він просто компенсує мої рухи другими м'язами, хлопці шляхом таких вправ і навантажень, вони їх включають", – зазначає Віталій Нікітченко.

Проєкт "Реабілітація "кіборгів" благодійники реалізують на базі одного з медично-оздоровчих центрів Харкова. Тут є фахівці зі спортивних і тепер військових травм. Індивідуальну програму відновлення учасники отримують після консультації медиків при центрі. Усі тренування – лише під наглядом реабілітологів.

"Лікар дає рекомендації нам, а ми далі вистоюємо своє заняття, виходячи з того, яка проблема. У кожного різні, є ампутації, є лікті, шиї, і далі ми вже дивимось як реабілітологи, що треба відновлювати, які м'язи треба укріпити, які розслабит,и розтягнути", – зауважує інструктор-реабілітолог Євген Левандовський.

Нині у межах проєкту проходять реабілітацію 12 військових. Волонтери кажуть: термін реабілітації не обмежують. Комусь достатньо місяця, іншим – довічна підтримка. Для бійців програма безплатна.

"Програму "кіборгів" на базі "Фортіс" спонсують наші головні партнери – це бренди "ТЕТ". Ми закликаємо бізнес долучатися до програми реабілітації і підтримати фінансово, щоб ми могли такі реабілітаційні центри відкривати по всій Україні", – наголосила директорка із комунікацій БФ "Громадянин" Євгенія Литвиненко.

За три тижні спеціального курсу вправ Віталій Нікітченко, маючи пластину у шиї, має рівну поставу, ворушить плечима та у нього не тягне шию. Також нормалізувався тиск.

Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харків, "5 канал"

Читайте також: Куди звертатися родинам воїнів, які отримали поранення й потребують протезування – відповідь адвоката

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою:

У Києві пройшов перший благодійний марафон року.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
У військовій частині Одещини офіцер побив бойового армійця – ДБР розслідує
Наступний матеріал
Перевірки на кордоні: у ДПСУ пояснили, як посилять контроль за виїздом чоловіків
Loading...
"З третього разу ворожий танк поцілив": як наші захисники відновлюються після тяжких поранень

"З третього разу ворожий танк поцілив": як наші захисники відновлюються після тяжких поранень

100 тисяч на протези для військових: нова мета бігуна-ультрамарафонця Миколи Тарана

100 тисяч на протези для військових: нова мета бігуна-ультрамарафонця Миколи Тарана

Біонічні протези для військових засвоюють бійці у Львові: як працюють і чим особливі

Біонічні протези для військових засвоюють бійці у Львові: як працюють і чим особливі

"Ветерани: розвінчуємо міфи": де протезуватися краще – в Україні чи за кордоном

"Ветерани: розвінчуємо міфи": де протезуватися краще – в Україні чи за кордоном

"Буду вчитися ходити – і знову на фронт": як реабілітаційний центр допомагає військовим на Львівщині – сюжет

"Буду вчитися ходити – і знову на фронт": як реабілітаційний центр допомагає військовим на Львівщині – сюжет

У Дніпрі провели унікальну операцію, аби усунути фантомні болі пацієнта – подробиці

У Дніпрі провели унікальну операцію, аби усунути фантомні болі пацієнта – подробиці