28-річний Євген Шваб проходить реабілітацію у центрі "Незламні" та готується до встановлення протеза. Він втратив ногу у боях за Донеччину, коли ворожий танк влучив в окоп, де боєць переховувався від обстрілу.
"З третього разу він поцілив, і осколками мені посікло ногу, спину живіт, хвилин 10 я їх кликав, але вони не могли підійти, обстріл був дуже сильним", – пригадує Євген.
Встановити протез чоловіку мають днями. Євген каже: після реабілітації запишеться на курси психотерапії, щоб допомагати побратимам відновлюватись після війни.
"Можна буде на своєму досвіді допомагати пораненим побратимам, я просто розумію, як тяжко все це пережити, і як вона допомагає, бо коли до мене приводили пораненого бійця на протезі, я тоді розумів, що у мене все вийде", – каже військовослужбовець.
20-річний Руслан Топчан – також пацієнт центру "Незламні". Хлопець підірвався на протипіхотній міні, яку залишили окупанти. Внаслідок вибуху втратив обидві ноги.
"Я зразу зрозумів, в мене ззаду йшла група, я отак на хлопців подивився, а в них очі по п'ять копійок, і одразу все зрозумів, що не пощастило", – розповідає український захисник.
Руслан згадує: коли розпочалося повномасштабне вторгнення, він вчився на другому курсі університету. Одразу вирішив стати на захист рідної землі. Вже 24 лютого юнак стояв у черзі до військкомату.
"Мрію, щоб ми відбудували свою країну новою концепцією, щоб наша країна стала дуже об'єднаною, як воно було у перші 3 місяці, весь народ об'єднався", – наголошує Руслан.
Хлопець сподівається на якнайшвидше відновлення та вже написав заяву, щоб повернутися на фронт і допомагати побратимам, аж допоки не закінчиться війна.
"У мене вже написаний рапорт на повернення до військової служби, зрозуміло, що не у штормовій групі, а дронщиком, можу в штабі сидіти допомагати хлопцям, будь-якими варіантами потрібно виграти цю війну", – впевнений Руслан Топчан.
У реабілітаційному центрі "Незламні" за рік роботи встановили майже півтори сотні протезів. А нині ввели в експлуатацію новий корпус для реабілітації поранених. На семи поверхах – комфортні палати та зали для відновлення.
"Він розміщує в себе зали для заняття, зали для ерготерапії, зали для психотерапії, терапевтів мови та мовлення ну ординаторські та палати", – зазначає фізичний терапевт, керівник реабілітаційного центру "Незламні" Ігор Кошівка.
Найближчим часом у новому корпусі відкриють басейн. Лікарі кажуть: реабілітація у воді допоможе пришвидшити відновлення після поранень.
"Основні напрямки нашого центру – це реконструктивна хірургія, протезування та реабілітація, тому маємо чітку послідовність дій, і в перспективі будемо говорити про те, щоб забезпечити комфортне перебування родичів наших пацієнтів", – зауважив фізичний терапевт, керівник реабілітаційного центру "Незламні" Ігор Кошівка.
Корпус реконструювали за підтримки Товариства Червоного Хреста України, міст-партнерів Львова – Фрайбурга та Вільнюса. У центрі "Незламні" підрахували: щороку зможуть надавати допомогу у середньому 10 тисячам українців, що постраждали від війни.
Анастасія Ярмоловська, Євген Радіон, Львів, "5 канал"
Читайте також: "Ветерани: розвінчуємо міфи": де протезуватися краще – в Україні чи за кордоном
Дивіться відео за темою: Не бійтеся звертатися по допомогу. Дозвольте собі фахівця-психолога
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.