Декомунізація
Декомунізація 5 канал / Час. Підсумки тижня

Попри закон, в Одесі стоїть пам'ятник Пушкіну та Толстому, у Києві – радянський напис на стіні Червоного корпусу університету – подробиці

Читайте по-русски
За півтора року дії закону в Україні вдалося перейменувати понад три сотні населених пунктів

Деколонізація під ракетами. Близько півтори сотні об'єктів у Києві досі чекають на перейменування згідно з відповідним законом. Водночас в інших великих українських містах виконувати вимоги закону не поспішають. У Полтаві досі стоїть пам'ятник на місці відпочинку Петра Першого. А в Одесі – пам'ятник Пушкіну та Толстому. Наша Ганна Рибалка відшукала залишки радянського минулого у столиці.

"Студентам, викладачам, працівникам київського ордену Леніна" –  цей напис на стіні червоного корпусу Київського національного університету імені Шевченка заховався за чорною плівкою.

"Воно вже закрите пакетом більше року. На цій дошці, по-перше, є радянські ідеологеми і кліше про велику вітчизняну війну. Про радянську Батьківщину", – зауважив член Наглядової ради Національного українського молодіжного об'єднання Олег Слабоспицький.

А ще – про те, що війна нібито розпочалася в 1941, а не в 1939-му, каже представник Національного українського молодіжного об'єднання.

А от дошку біля центрального входу до університету не прибрали. Хоча два роки тому керівництво вишу обіцяло це зробити після рішення Вченої ради. Чому два роки не вистачило, аби це зробити, запитуємо в ректора університету.

Володимир Бугров, ректор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка:

– Звідки ви знаєте, що там узагалі є?

– Мені щойно показували.

Ректор каже, університет виконав вимоги про декомунізацію. Від радянського всередині й духу не лишилося. А от зовні... нагальної потреби прибирати дошку він не бачить.

– Вчора чи позавчора написала випускниця університету 70-х років. Запитує, чому ми його закрили.

– Але ж є закон.

– Закон... про декомунізацію, так. Але цей барельєф має і інші параметри. Це ж дійсно були викладачі й студенти, які боролися з нацистами. Якщо його зняти, будуть проблеми з тим, як відновлювати стіну центрального корпусу. Це ж треба буде перефарбовувати. Ми не бачимо сьогодні нагальної потреби. Там закрито все.

"Я не розумію, чому на фасаді червоного корпусу не дошка пам'яті загиблим працівникам і студентам в цій війні з росією, яка вже триває десятий рік, а дошка тим, хто, як написано, воював за радянську Батьківщину", – зауважив Олег Слабоспицький.

Загалом активісти визначили в Україні зо два десятки об'єктів, які треба демонтувати. Серед них у столиці – колишня арка дружби народів, пам'ятник Анні Ахматовій та Булгакову, погруддя Пушкіну. До літа 2024-го не встигли прибрати дух імперської росії та СРСР і в інших містах – зокрема, Одесі, Миколаєві, Харкові, Кривому Розі та Полтаві.

"Є досі пам'ятник на місці відпочинку Петра Першого. Є й біля музею Полтавської битви, загорнутий в пакет – Петру Першому", – зазначив голова ініціативи "Деколонізація. Україна"  Вадим Поздняков.

Прибрати радянське й імперське з вулиць міст та сіл України, за законом, мали до літа цього року. Але процес сповільнився. Зокрема, й через спротив частини парламенту, кажуть нардепи.

"Насправді відверто проросійських депутатів у парламенті не так багато. Можливо, кілька десятків. Більшість депутатів є байдужими до цих питань, вважаючи, що це не є важливим, а також деякі мажоритарники, які вважають, що їхні виборці цього не сприймуть", – поділився народний депутат від "Європейської солідарності"  Володимир В'ятрович.

Також народна депутатка від "Голосу" Соломія Бобровська сказала:

"Ще одна річ про музей Булгакова. Я не знаю, що треба зробити, щоб ми його закрили і перестали ганьбитися на весь світ. Прикро, що Україна йде знову в регрес після звички до цих обстрілів".

За півтора року дії закону в Україні вдалося перейменувати понад три сотні населених пунктів. Понад півтори тисячі монументів та меморіальних дощок уже демонтовані. 

Ганна Рибалка, Микола Довгий, "5 канал"

Нагадаємо також, в Одесі перейменували центральну площу міста. Замість Катерининської – Європейська. Нову адресну табличку символічно встановили в день Європи. 

Читайте також: Труханов проти перейменування вулиці Пушкіна в Одесі – New York Times 

Дивіться відео:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
"Намагалися виявити вразливі місця": NYT оприлюднила подробиці першого бою ЗСУ з військами КНДР
Наступний матеріал
У Генштабі пояснили, чому вирішили формувати нові бригади, а не підсилювати вже наявні
Loading...
Верховна Рада перейменувала два міста, але не змогла ухвалити рішення щодо ще трьох

Верховна Рада перейменувала два міста, але не змогла ухвалити рішення щодо ще трьох

В ОВА Одеси повідомили, чи демонтують нарешті пам'ятник Пушкіну

В ОВА Одеси повідомили, чи демонтують нарешті пам'ятник Пушкіну

Додаткові кошти на оборонку та провалене голосування щодо дерусифікації: як пройшов день у Верховній Раді

Додаткові кошти на оборонку та провалене голосування щодо дерусифікації: як пройшов день у Верховній Раді

Рада провалила голосування щодо дерусифікації 333 населених пунктів

Рада провалила голосування щодо дерусифікації 333 населених пунктів

Сєвєродонецьк – на Сіверськодонецьк, Южноукраїнськ – на Гард: ВР планує перейменувати понад 300 населених пунктів

Сєвєродонецьк – на Сіверськодонецьк, Южноукраїнськ – на Гард: ВР планує перейменувати понад 300 населених пунктів

"Феєрверк" у російському Морозовську та "занурення" субмарини в Криму – "Час новин: підсумки"

"Феєрверк" у російському Морозовську та "занурення" субмарини в Криму – "Час новин: підсумки"