Петро Перший
Петро Перший Укрінформ

Петро перший та монумент на честь перемоги московитів: чому в Полтаві досі стоять пам'ятники, що прославляють російську імперію

Читайте по-русски
За процедурою, пам’ятники російській імперії треба спершу виключити із відповідного державного реєстру

Полтава без згадки про російського царя. У місті досі залишаються три пам’ятники, які встановили на згадку про імперію. Постать кривавого імператора на одному з них загорнули в чорний пакет. Щоб розпочати демонтаж, усі три пам'ятники мають прибрати із державного реєстру. Коли це врешті станеться – дізнавалась журналістка "5 каналу" Анна Морозова. 

У костюмі хорошого руского на вході до музею "Поле Полтавської битви" відвідувачів зустрічає петро перший. Чому імператора досі не перенесли? Із таким запитанням до керівництва музею звернулися ветерани російсько-української війни.

"росія і їх народ так дорожить цими пам’ятками їхньої культури. Давайте хоча б поміняємо ці пам’ятники хоча б на когось із наших полонених хлопців. Хоча б на одного якщо поміняти – це був би ідеальний би варіант кінця цих пам’ятників", – заявив один з ветеранів.

Історико-культурний заповідник у Полтаві – це комплекс, присвячений подіям Великої Північної війни. На цьому місці відбулася Полтавська баталія 1709 року: битва між союзними військами Карла XII та московською армією петра I. Для України наслідком Полтавської катастрофи була московська військова окупація.

"Характеризуємо петра як людину, яка принесла дуже багато горя україні, і сьогодні працюємо над тим, щоби постать гетьмана Івана Мазепи була повернута з оцінкою діяча, який надзвичайно багато зробив для України", – наголосила директорка музею "Поле полтавської битви" Наталія Білан.

Ветерани висунули пропозицію перенести скульптуру Петра у внутрішній двір музею з відповідним трактуванням цієї персони та його каральних дій проти України.

"Ми не знайшли розуміння в керівництва музею, які захищають святість цих експонатів, і будемо працювати на рівні міністерства, на рівні Міністра, на рівні органів місцевого самоврядування для того, щоб очистити наше місто від впливу російської пропаганди", – розповів представник руху ветеранів України Тарас Лелюх.

Невдовзі після цього до музею приїхали члени комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, а також міністр культури та стратегічних комунікацій.

Члени комітету оглянули експозицію "Поля полтавської битви", а також інші пам’ятники, встановлені на згадку про битву 1709 року і перемоги росіян над шведами.

"Дуже, на жаль, Полтава залишається русифікована. Мова йде і про ці пам'ятники, які в центрі міста, мова йде і взагалі про те, що ну напевно, нам треба була б якась гарна дискусія про деяке переосмислення Полтави, тому що Полтава має прекрасне українське минуле", – наголосив народний депутат Володимир В’ятрович.

У Полтаві досі залишається неузгодженим питання щодо розміщення трьох пам’ятників: "Монументу слави" на честь перемоги росіян, пам’ятника на місці відпочинку Петра першого та пам’ятника коменданту фортеці Келіну.

"Лежить в парламенті мій закон про гуманітарну деколонізацію, який досі не прийнятий, але навіть попри те, ми повинні і громадськість тиснути на органи місцевої влади, і, сподіваюся, це ми зараз зробимо на нашому комітеті, і зробимо все, щоб ця ситуація була змінена. Тому що ждунів просто багато", – каже нардеп Микола Княжицький.

За процедурою, пам’ятники російській імперії треба спершу виключити із відповідного державного реєстру, і лише потім музеїфікувати.

"Не Петро перший має зустрічати гостей, відвідувачів, і всіх, хто проїжджає повз. Однозначно, його там не буде, це все буде правильно переорієнтовано там. Місце відпочинку петра першого, таке, яке у нас закутане в пакет. Переосмислення цієї території однозначно буде, і воно вже активно проводиться. І те, що там був петро, – це є міф. У нас ідуть жваві, активні, фахові процеси обговорень для того, щоб викристалізувати і до кінця дійти з кожним об’єктом дійти правильних рішень", – заявила в.о. міського голови Полтави Катерина Ямщикова.

Наразі Полтавщина подала до міністерства культури документацію для зняття з обліку 134 пам'ятки культурної спадщини. Також в області нові назви дістали 360 топонімів у 50 громадах.

Анна Морозова, Богдан Проскуров. Полтава, "5 канал"

Читайте також: у Харкові перейменували 3 станції метро і низку вулиць

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
Окупанти намагалися захопити переправу через річку Оскіл
Наступний матеріал
На Личаківському кладовищі невідомі здійснили наругу над могилами загиблих військових
Loading...
Сєвєродонецьк – на Сіверськодонецьк, Южноукраїнськ – на Гард: ВР планує перейменувати понад 300 населених пунктів

Сєвєродонецьк – на Сіверськодонецьк, Южноукраїнськ – на Гард: ВР планує перейменувати понад 300 населених пунктів

В Суджі Курської області знесли пам’ятник Леніну

В Суджі Курської області знесли пам’ятник Леніну

"Феєрверк" у російському Морозовську та "занурення" субмарини в Криму – "Час новин: підсумки"

"Феєрверк" у російському Морозовську та "занурення" субмарини в Криму – "Час новин: підсумки"

Дерусифікація продовжується: у Харкові перейменували 3 станції метро і низку вулиць

Дерусифікація продовжується: у Харкові перейменували 3 станції метро і низку вулиць

В Одесі перейменували центральну площу міста: що там стоятиме замість пам'ятника російській імператриці – сюжет

В Одесі перейменували центральну площу міста: що там стоятиме замість пам'ятника російській імператриці – сюжет

Монументопад: кого ще, окрім Леніна, скидали українці – сюжет

Монументопад: кого ще, окрім Леніна, скидали українці – сюжет