Останні мешканці Марса: як живуть люди в селах-примарах Читайте по-русски

Село Марс, Чернігівська область 5 канал / Час. Підсумки тижня
Згідно зі статистикою, щороку в Україні зникають у середньому 19 сіл

Куди коронавірусу не дістатися? В Україні є маленькі села, які й до карантину жили в ізоляції. Не за власним бажанням. З них просто повиїжджали люди. І тому цілі села українські зараз відходять у минуле. Ті, хто лишився в селі, живуть нині без благ цивілізації.

У селі з назвою Марс залишилося 5 мешканців. І таких сіл більшає. Є прогнози, що років за 20 сільське населення скоротиться вдвічі.

Українська глибинка: тут мало що нагадує ХХІ століття. Чернігівська область – одна з найбільших у державі, а також одна з "лідерів" вимираючих населених пунктів.

"Воно заклалося раніше, давно ще, при Радянському Союзі. Тоді ж нам казали: будеш погано вчитися – залишишся в селі", – зазначив в.о. старости Іванівської сільської ради Михайло Казановський.

Ми проїхалися Чернігівщиною й те, що побачили, запам’ятаємо надовго: безлюдна місцевість, роздовбані дороги, великі калюжі та зруйновані глиняні хати.

Раніше тут люди раділи, кохалися, народжували дітей. Проте очевидно, що власники оселі або померли, або переїхали в пошуках кращої долі, адже зараз тут ні душі.

Село Новоселиця, Чернігівська область
Село Новоселиця, Чернігівська область5 канал / Час. Підсумки тижня

Село Новоселиця на Коропщині з двома жителями майже зникло. Сюди не їздять автобуси, немає магазину. Більшість хат заросли чагарниками. Виживає жінка лише зі своїм сином. Теплі спогади не дають спокою. Ще кілька десятків років тому їхня Новоселиця була геть іншою.

За 29 років незалежності в Україні вимерли понад півтисячі населених пунктів. Ще кілька сотень на межі зникнення, підрахували фахівці Інституту демографії та соціальних досліджень. Щороку з мапи нашої держави зникає 19 сіл. Найбільше – на Чернігівщині та Сумщині.

Село Новоселиця, Чернігівська область
Село Новоселиця, Чернігівська область5 канал / Час. Підсумки тижня

"На ці процеси впливає міграція. Міграція, яка набула вже такого глобального характеру. Безумовно, молодь активно бере в цьому участь. Молодь і найбільш економічно активні верстви населення. Для України це втрати", – каже завідувачка відділу формування соціального капіталу Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи Тетяна Заєць.

Села, що зникають
Села, що зникають5 канал / Час. Підсумки тижня

Немає роботи, не працюють лікарні, школи та клуби. Люди переїжджають через безперспективність сільської глибинки.

Із Новоселиці прямуємо в сусіднє село Горохове. Тут дві вулиці й кілька будинків.

В Алли Григорівни є все: син, який час від часу приїжджає, свійська птиця, собака і кіт. А тому покидати рідне Горохове, яке занепадає, старенька не збирається. 82-річна жінка звикла до села й не дуже полюбляє міські новації.

Ліс, свіже повітря, чудова природа. Саме це й тримає людей у Гороховому.

Село Горохове, Чернігівська область
Село Горохове, Чернігівська область5 канал / Час. Підсумки тижня

Далі ми вирушили до невеличкого хутора на кордоні з Білоруссю. Попереду ані дороговказів, ані живої душі. Тільки через десятки кілометрів зустрічаємо стареньку пару і розпитуємо дорогу. Дізнавшись правильний шлях, нас чекало непросте випробування. Марсіанськими трасами їдемо зі швидкістю не більше ніж 40 кілометрів на годину. Суцільне бездоріжжя, суцільні ями, що нагадують кратери.

Унікальне село сховалось посеред лісу, за 14 кілометрів від районного центру Семенівка. У Марсі немає доріг, магазину, амбулаторії, школи, пошти, клубу чи церкви. У селі з космічною назвою залишилось п’ятеро людей.

Інформації про історію села, що помирає, майже не залишилось. Староста Іванівської сільської ради, куди входить село Марс, каже, що децентралізація тут не працює, а тому грошей на такі населені пункти немає.

Село Марс, Чернігівська область
Село Марс, Чернігівська область5 канал / Час. Підсумки тижня

Ще півстоліття тому українці вважалися сільською нацією. А зараз села відходять у минуле. Вихід із ситуації економісти бачать, по-перше, в тій же децентралізації, на яку скаржаться деякі місцеві старости. Адже укрупнення районів не завершено, а розподіл грошей до кінця не визначений.

"Процес децентралізації ще до кінця не завершений. Щодо дублювання повноваження. Бо в нас до сьогоднішнього часу створилися ОТГ і паралельно працюють районні адміністрації. Деякі органи віддали в ОТГ, деякі залишились на балансі районних адміністрацій. Тут треба ухвалювати рішення в парламенті, вводити зміни до Конституції й завершувати процедуру децентралізації", – зазначив президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса.

По-друге, податки – в села. Місцеві громади повинні самі розпоряджатися податковими надходженнями, бо лише так децентралізація даватиме належний результат.

"Дати можливості громадам запроваджувати свої податки, або знижувати податки для новостворених бізнесів. Наприклад, велика кількість особливо великих компаній невеликого розміру, які переїдуть в сільську місцевість, насамперед ІТ, наприклад, яка різниця, де їм працювати, в Києві в дорогому офісі чи працювати в селищі міського типу", – додав Ліссітса.

А тим часом корінний марсіанин незабаром святкуватиме ювілей – 50 років, як мешкає в селі, що помирає, де коронавірусом і не пахне. Він уже змирився з відсутністю будь-яких благ цивілізації. Бо для Володимира сім’я, яка поруч, і марсіанська краса – важливіші.

Мирослав Солонар, Василь Кобець, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Італія стала епіцентром поширення COVID-19: як вірус охопив країну
Наступний матеріал
"Чад людського м'яса, дим... Тоді побачив, що таке "русский человек": спогади ветерана УПА про бій за Космач
Loading...