Реалії української медицини: як влада виявилася не готовою до COVID-19

Лікарня в Луганській області 5 канал / Час. Підсумки тижня
Українським лікарям не вистачає елементарних речей для боротьби з коронавірусом

Цього тижня ми побачили моторошні фотографії українських лікарень. Тих, в які ходять і наші батьки, і наші діти. Тих лікарень і умов, до яких ми з вами звикли.

Стан нашої медицини завжди викликав обурення, але нині з’явилося інше відчуття. В умовах пандемії – це відчуття страху, адже страшно опинитися в лікарні з діагнозом коронавірус, у якій немає елементарно антисептика, ліків, шприців, захисного костюма в лікаря. Ба більше, інфекціоніст один на всю лікарню.

І що вже говорити про тест-системи й апарати штучної вентиляції легенів. На всю країну, до речі, ми маємо лише 3500 апаратів. І тепер, знаючи цю цифру, порівняймо: у Німеччині їх 25 тис., у США – 120 тис., в Італії – 5 тис. і ще 5 тис. закуповують зараз, у Британії – 8 тис. Одна система коштує кількадесят тисяч доларів. І вони вкрай необхідні при ускладненні від коронавірусу, коли людина не може дихати самостійно і їй потрібен кисень для організму. Він потрапляє саме через апарат штучної вентиляції легенів. І якщо тяжкохворого пацієнта не доєднати до системи ШВЛ, як її називають, він помирає за кілька годин.

Дуже хотілося б зараз побачити матеріал про те, що Україна готова до епідемії й усе буде добре, але реальність змушує нас знімати зовсім інші кадри.

2014 року держава згадала про армію. У 2020-го – про медицину. Але що тоді, що тепер першими допомагати взялися волонтери. Захисні маски, халати, дезінфектори, медична техніка. На все це збирають гроші й везуть до лікарень.

"У лікарнях все є так само, як було в армії у 2014 році. Дуже велика кількість охочих допомогти. Як серед звичайних людей, так і серед бізнесменів," – зазначила волонтерка Ірина Кошкіна.

Засоби індивідуального захисту
Засоби індивідуального захисту5 канал / Час. Підсумки тижня


Але потреби ще більші. Лікарі просять допомоги, мовчати вже не можуть. В областях запаси є, але там порахували, що надовго їх не вистачить.

"Ми маємо засоби індивідуального захисту, але їх використання є надзвичайно швидким. Кожні чотири години людина, яка працює, змінює костюм. Влада виділила кошти, щоб усе це закупити. Але поки така ситуація, що попит перевищує пропозицію. Тому для тих, хто має можливість – приходьте і допомагайте" – закликала лікарка-інфекціоністка Львівської інфекційної лікарні Наталія Тімко.

Що далі від великих міст, то ситуація гірша. У містечку Монастириська на Тернопільщині коронавірусом заразилося вже понад два десятки медиків.

"Коли почалися перші зараження, то в нас не було нічого. Костюмів захисних не було. Рукавиці нам фактично видавали по одній парі вдень. Зараз завдяки волонтерам нас більш-менш забезпечили" – розповів лікар Монастирської районної лікарні Віталій Тріщук.

Міністерство охорони здоров'я України
Міністерство охорони здоров'я України5 канал / Час. Підсумки тижня


А от Міністерство охорони здоров'я лікарів забезпечувати не поспішає. Понад місяць тому уряд зобов'язав чиновників сформувати замовлення на державні закупівлі. Йдеться про маски, рукавички, медичну техніку, ліки та інше.

"Гроші в державному бюджеті є. Міністр охорони здоров'я пан Ємець не ухвалює необхідних рішень. На думку міністра, я виявляю нелояльну поведінку, бо я не ухвалив рішення про призначення довіреної особи міністра своїм заступником" – наголосив генеральний директор ДП "Медичні закупівлі" Арсен Жумаділов.

"Очікуємо прибуття з Китаю 10 мільйонів високоточних тестів для визначення коронавірусу", – заявив президент України Володимир Зеленський 20 березня.

Не 10 мільйонів і не високоточних. З Китаю до України привезли 250 тисяч тестів. Більшість з них – це експрес системи. А вони часто показують хибні результати.

Точними є інші тести – для полімеразної ланцюгової реакції. Скільки їх привезли із Китаю – невідомо. Але виробляти ці тести може й Україна. Інститут вірусології Академії наук розробив першу партію. Їх передали на випробування. Але карантин наздогнав і науковців. Їх відправили у відпустку за власний рахунок.

Засідання Кабінету Міністрів
Засідання Кабінету Міністрів5 канал / Час. Підсумки тижня

"23 чи 24 числа вранці прийшли гроші на рахунок інституту – це 350 тисяч гривень, які просто покрили видатки на вже вироблені 600 тестів. Коли я побачила пропозиції про внесення змін до бюджету, де повністю ріжеться наука – каже це просто катастрофа" – докторка біологічних наук, співробітниця Інституту молекулярної біології і генетики України Оксана Півень.

Лікарня у Львові
Лікарня у Львові5 канал / Час. Підсумки тижня


"Ми ж теж щодня зіштовхуємо з хворими, які кашляють, у яких пневмонія. Ми ж не знаємо, що в них. Тестів немає. І немає чіткого плану – куди цих хворих з пневмоніями відправляти. Медики кинуті самі на себе. Коли вже депутати почали хворіти, які всі ці роки, вибачте, розкрадали цю державу і про нас, медиків, не думали, то тепер вимагають для себе VIP-умов", – каже медсестра районної лікарні Києво-Святошинського району Ніна Козловська.

Лікарня в Київській області
Лікарня в Київській області5 канал / Час. Підсумки тижня


Медсестра Ніна розказує про наказ київської влади про облаштування VIP-палат для високопосадовців. Документ оприлюднили журналісти.

Окрема палата, операційні зали, спеціальна бригада "швидкої" і запас ліків під замком. Все це для можновладців. А вони точно не звикли до ось таких умов у лікарнях. Бо ж лікувалися або за кордоном – тепер туди зась, – або у приватних клініках в Україні. А вони приймати хворих на коронавірус не можуть. Після розголосу в ЗМІ київська влада пообіцяла, що ні для кого особливих умов не буде. 

Селище Козин, пів години їзди до Києва. Тут за височенними парканами одне з улюблених місць проживання столичних товстосумів і можновладців, які від реалій української медицини дуже далекі. Але пандемія коронавірусу зробила нечуване – зрівняла усіх. І нині дорога навіть від найрозкішнішого маєтку веде до звичайної лікарні.


Сергій Барбу, Едвард Белінський, Михайло Третяк, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Сказати батькам, що ти "на нулі", страшніше, ніж іти в бій": бійці Нацгвардії пригадали перші роки російсько-української війни
Наступний матеріал
Коронавірусний ажіотаж: як спекулянти здирають з українців останню копійку
Loading...