Василь Стус
Василь Стус 5 канал / Машина часу

Нині йому б виповнився 81 рік: цього дня народився борець за незалежність України Василь Стус

  Він залишився чесним і непохитним борцем, людиною з відкритим і хоробрим серцем, наголосив Президент

  Цього дня народився видатний український поет, перекладач, прозаїк, мислитель, літературознавець, правозахисник, один із найактивніших представників українського дисидентського руху – Василь Стус. Про таке написав на своїй сторінці у Twitter Президент України Петро Порошенко.

  "81 рік тому народився Василь Стус – поет, мислитель, дисидент, який до останнього подиху боровся проти тиранії. На його долю випало багато страждань, але він залишився чесним і непохитним борцем, людиною з відкритим і хоробрим серцем. Пам'ятаємо українського Героя!" – написав Порошенко.

  Василь Стус з'явився на світ 6 січня 1938 року на Вінниччині, але його дитинство і юність минули на Донеччині. Навчався в Донецькому педагогічному інституті, трохи вчителював на Кіровоградщині. Під час навчання і служби почав писати вірші. Його перші публікації з’явилися в 1959 році в "Літературній Україні". Восени 1963 року вступив до аспірантури Інституту літератури ім. Т. Шевченка Академії наук УРСР. У вересні 1965 року під час прем'єри фільму Сергія Параджанова "Тіні забутих предків" у кінотеатрі "Україна" в Києві взяв участь в акції протесту. За це його відрахували з аспірантури, за ним почало стежити КДБ, пише "Укрінформ".

  У січні 1972 року поета вперше арештували. Впродовж майже дев'яти місяців він перебував у слідчому ізоляторі. Покарання відбував у мордовських і магаданських таборах. Після повернення восени 1979 року до Києва приєднався до Гельсінської правозахисної спілки. Попри те, що його здоров'я було підірване, Стус заробляв на життя, працюючи робітником на заводі.

  У травні 1980 року поет був знову арештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом і у вересні засуджений на десять років примусових робіт і п'ять років заслання. Покарання відбував у таборі особливо суворого режиму. На знак протесту проти жорстокого поводження табірної адміністрації з політв’язнями кілька разів оголошував голодування. В січні 1983 року за передачу на волю зошита з віршами на рік був кинутий у камеру-одиночку.

  28 серпня 1985 року Стуса відправили до карцеру за те, що він, читаючи книгу в камері, сперся ліктем на нари (хоча це й не порушення режиму; офіційна причина, за свідченням співв’язнів поета, була наклепом). На знак протесту він оголосив безстрокове сухе голодування. Загинув у ніч з 3 на 4 вересня, в карцері, можливо, від переохолодження. Офіційна версія смерті поета – зупинка серця. Василь Стус був похований спочатку на табірному цвинтарі і лише у 1989 році разом із побратимами – Юрієм Литвином і Олексою Тихим перепохований на Байковому кладовищі Києва.

  Попередній матеріал
  ПЦУ не буде залежною від Константинополя – екзарх Даниїл
  Наступний матеріал
  Порошенко розвінчав кремлівську брехню про Томос
  Loading...

  Путін уникає переговорів щодо звільнення українців, адже йому немає що відповісти – Президент

  Вселенський Патріарх буде вважатися співзасновником нової ПЦУ, це дуже особлива та історична місія – Порошенко

  Порошенко після надання ПЦУ Томосу: "Держава поважатиме свободу віросповідання кожного українця"

  Надання Томосу про автокефалію ПЦУ: звернення Президента України – відео

  Україна чекала цього понад 300 років: всі подробиці підписання Томосу про автокефалію ПЦУ – сюжет

  День, що вже увійшов в історію: як відбувалося підписання Томосу про автокефалію ПЦУ – фоторепортаж