Україна чекала цього понад 300 років: всі подробиці підписання Томосу про автокефалію ПЦУ – сюжет

president.gov.ua
Вже завтра Патріарх Варфоломій передасть Томос про автокефалію Митрополиту Епіфанію

Томос про автокефалію для Православної церкви України – є. У Стамбулі документ урочисто підписав Вселенський Патріарх Варфоломій. Церемонія відбулася у Соборі Святого Георгія, який є резиденцією Константинопольського Патріарха. В церемонії взяли участь українські високопосадовці та священнослужителі. У зверненні до Предстоятеля Православної Церкви України Епіфанія Вселенський Патріарх Варфоломій зазначив, що Україна мала повне право вимагати автокефалії, щоб бути вільними від будь-якого тиску. Вже завтра Патріарх Варфоломій передасть документ Митрополиту Епіфанію. Надалі Томос зберігатиметься в трапезному храмі Софії Київської, де охочі зможуть його побачити. Зі Стамбула більше розповість журналіст "5 каналу" Ірина Герасимова.

5 канал

Вперше у храмі Вселенського Патріархату на Фанарі – молитва українською мовою об'єднаного православного духовенства і предстоятеля Нової церкви України. Під час богослужіння Вселенський Патріарх візує документ, на який українці чекали понад 300 років.

5 канал

Грамоту для української церкви каліграфічно оформив на пергаменті іконописець Лука в монастирі на Афоні. Оригінальна мова документу – грецька. З'явився переклад Томосу українською. У ньому чітко зазначено – церква є незалежною, без будь-якого зовнішнього впливу.

Там написано: "… Управлятимуться справи Церкви, як проголошують божественні і святі канони, вільно й у Святому Дусі і безперешкодно. Без будь-якого іншого зовнішнього впливу. Цим підписаним Патріаршим і Синодальним Томосом ми визнаємо і проголошуємо встановлену, в межах території України, Автокефальну церкву нашою духовною донькою. Закликаємо усі світові Православні Церкви визнавати її як сестру і згадувати під іменем "Святіша Церква України". 

Підписання Томосу
Підписання Томосу5 канал

Сам же Вселенський Патріарх Варфоломій під час церемонії говорить: "Нині з Божої ласки ми поновлюємо в церковному єднанні мільйони вірних землі вашої, що зненацька, не з власної волі, опинилися поза канонічністю та єдністю, не маючи у тому вини. Однак Константинопольська церква скликала та пригорнула їх не як мачуха, а як рідна мати. Та сама мати, що в давнину привела їх до Хрещення".

На церемонії підписання права на Автокефалію – усе керівництво України – церковне і світське.

5 канал

А Президент України Петро Порошенко так прокоментував підписання Томосу про автокефалію: "Серед 15 зірок автокефальних православних церков зараз з'явилася українська зірочка. Це дуже важливо. І багато років ми чекали, щоб в цьому храмі Святого Георгія Победоносця ми почули молитву українською мовою. Ми дуже довго до цього йшли. Я всіх з цим вітаю".

У новоствореній українській церкві розраховують, після підписання Томосу ті представники Московського Патріархату, які досі "в роздумах", почнуть приєднуватися до Православної Церкви України, як це першими зробили архієреї Симеон та Олександр. З часу проведення Об'єднавчого Собору під керівництво Помісної Церкви вже перейшло близько 40 парафій, які до того були у Московському Патріархаті.

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій наголосив: "Цей крок, як і отримання Томосу, дозволить переходу до ПЦУ перерости у велику хвилю, коли всі українці з різних куточків України будуть приходити до Української Церкви і ставати вірянами Української Церкви... Має бути загальний настрій усього суспільства і влади – не допустити будь-яких провокацій, які можуть тільки бути в інтересах Кремля".

Жодні провокації з боку агресора вже не перекреслять той факт, що помісна Церква України відбулася. І 6 січня, коли православні українці готуватимуться до Свят-вечора – в Константинополі відбудеться фінальний етап надання Києву церковної незалежності. 

Офіційна церемонія вручення Томосу Українській церкві відбудеться теж тут – в храмі святого Георгія на території Вселенського Патріархату. Зрештою грамоту зможуть побачити усі українці. Її привезуть до Києва і зберігатимуть в трапезному храмі Софії Київської.

Зі Стамбула Ірина Герасимова, "5 канал"

[attached type="2" ids="184186,184181,184170"

День, що вже увійшов в історію: як відбувалося підписання Томосу про автокефалію ПЦУ – фоторепортаж

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
/
/
/
/
/
/
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
/
/

Попередній матеріал
Круговорот історії: як через домовленості Скоропадського з Росією Україна втратила незалежність та аналогії з сьогоденням
Наступний матеріал
Новий етап для православ'я: як відбувалася церемонія надання Томосу про автокефалію ПЦУ – підсумковий сюжет
Loading...