Новий етап для православ'я: як відбувалася церемонія надання Томосу про автокефалію ПЦУ – підсумковий сюжет

Надання Томосу про автокефалію president.gov.ua
На Фанарі, під час Літургії, поряд з молитвами грецькою мовою звучить "Отче наш" та "Вірую" українською

Вселенський Патріарх вручив Томос про автокефалію Православної Церкви України її предстоятелю Епіфанію. Церемонія відбулася в Стамбулі в Соборі Святого Георгія. Там тривала велика служба до свята Богоявлення. Вручення Томосу було частиною святкової служби. Патріарша та синодальна грамота затверджує незалежність нової Помісної Православної Церкви в Україні і робить Українську Помісну Церкву рівною серед 14-ти інших автокефальних Церков. Під час урочистої церемонії отримання Томосу була присутня українська делегація на чолі з Президентом. Долучилися і сотні вірян. З усіма подробицями зі Стамбула кореспондент "5 каналу" Ірина Герасимова.

Вселенський Патріарх і Предстоятель Православної Церкви України спільно освячують воду в храмі святого Георгія на Фанарі. Поряд з молитвами грецькою мовою під час Літургії, звучить "Отче наш" та "Вірую" українською.У Вселенському Патріархаті нині відзначають Богоявлення. Українські православні готуються до святвечора. Але й тут, в Константинополі, і в Україні, цей день запам'ятається ще однією історичною подією – остаточним завершенням створення вже 15-ї помісної Православної Церкви – Української.

Надання Томосу про автокефалію у Стамбул
Надання Томосу про автокефалію у Стамбул


Вселенський Патріарх дотримав свого слова. Томос про незалежну Українську Церкву підписаний. Залишився останній крок – урочисто його отримати. В українській делегації не приховують – настрій більш ніж святковий.

5 канал

"Фантастичний, так само, як у всіх українців сьогодні", – каже Президент України Петро Порошенко.

5 канал


Хто міг – приїхав у Константинополь, щоб стати частиною історичної події.

Вірянин Микола приїхав із Луцька, нині зізнається: "Завжди вірили, що ця подія таки відбудеться – Україна отримає Томос".

5 канал

Ольга приїхала з Анталії, каже, нині її переповнюють почуття: "По-перше, такої кількості української мови, як учора, сьогодні, тут я ніколи не чула. А по-друге, всі з захопленням чекають цю подію".

Дочекалися. Сувій із Томосом і митрополичий жезл Вселенський Патріарх передає предстоятелю Православної Церкви України Митрополиту Київському і всієї України.

Вселенський Патріарх Варфоломій промовляє: "Сьогодні офіційно і канонічно, ви стаєте 15-ю Церквою у благословенному диптиху автокефальних Церков. Ми звертаємося до вас і закликаємо прагнути миру та єдності, насамперед всередині вашої країни серед братніх ієрархів, але й з тими, які належать до його святості Московського Патріархату. Щоб ваша натхненна присутність, зважлива служба допомогла їм зрозуміти, що Україна заслуговує на цілісну та об'єднану Церкву".

А предстоятель ПЦУ Епіфаній сказав: "Понад три століття зв'язок наш з Матір'ю-Церквою був послаблений, однак ніколи не був забутий і не розірваний. Тож як після темряви нічної знову сходить сонце, так і нині давня несправедливість, завдяки мудрості Вашої Всесв'ятості та Святого і Священного Синоду Матері великої Церкви та Христової – усунута. Благословенна ця мить і радістю та вдячністю наповнюються наші серця".

5 канал


"Томос для нас – це фактично ще один акт проголошення незалежності України", – підсумовує Президент України Петро Порошенко.

Після отримання церковної незалежності відбудеться остаточне об'єднання православних, прогнозують ті, хто з самого початку долучився до створення Нової Церкви. Йдеться про священнослужителів Московського Патріархату.

Митрополит Православної Церкви України Олександр (Драбинко) зауважує: "Все-таки ті сумніви, котрі в них ще були, будуть розвіяні, і ми створимо єдину Українську Православну Церкву, автокефальну, апостольську, яка буде у спілкуванні з усіма Церквами світу".

5 канал


Радіють і архієреї з колишньої УПЦ КП, священники якої до грамоти Варфоломія не визнавалися світовим православ'ям.

"Так само, як проголошення Незалежності України в 1991 році стало точкою неповернення, так само і тепер це є точка неповернення. Буде ще багато боротьби, супротивники нікуди не поділися. Але пройдено той момент, коли думали, що щось можна повернути назад", – каже архієпископ Православної Церкви України Євстратій (Зоря).

Відтепер як для українського, так і для світового православ'я починається новий етап. Вселенський Патріарх просить помісні Церкви світу визнати нову незалежну Церкву. А українська делегація везе церковну грамоту в Київ.

Зберігатиметься грамота з Константинополя в трапезному храмі Софії Київської у вільному доступі. Щоб кожен зміг пересвідчитися – Українська Православна Церква є канонічною і незалежною навіки.

Зі Стамбула Ірина Герасимова, "5 канал"

"Про це мріяли покоління українців": як проходила історична церемонія надання Томосу про автокефалію ПЦУ – фото

/
/
/
Надання Томосу про автокефалію
/
/
/
Надання Томосу про автокефалію
/
Надання Томосу про автокефалію
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Україна чекала цього понад 300 років: всі подробиці підписання Томосу про автокефалію ПЦУ – сюжет
Наступний матеріал
Гельсінська хунта: як СРСР у 1939 році розпочав війну з Фінляндією
Loading...