Зона відчуження
Зона відчуження 5.UA / Фото: Марія Бєляєва

На Чорнобильській АЕС прискорився ядерний розпад: що насправді відбувається в четвертому енергоблоці

Читайте по-русски
Крайньою датою експлуатації старого "Саркофагу" є 2023 рік

У зруйнованому четвертому енергоблоці ЧАЕС прискорилися процеси радіоактивного розпаду. Інформація, оприлюднена українськими науковцями, вже спричинила хвилю тривоги. Що насправді відбувається під новим укриттям і що буде зі старим "Саркофагом", дізнавався журналіст "5 каналу". Він побував під новим укриттям і поспілкувався з працівниками об'єкта.

На 35-й рік після трагедії Чорнобильська АЕС залишається місцем особливого режиму. І нагадуванням про трагічні події 1986-го. Тому будь-яка інформація про можливі непередбачувані події, що стосуються станції, одразу викликає тривогу. Як-от інформація про нетипові процеси під укриттям зруйнованого реактора. Новини про зростання щільності нейтронного потоку в деяких приміщеннях з'явилися у травні. На станції кажуть, що загрози немає і цілодобово стежать за процесами. Причиною таких реакцій називають встановлення нового захисту над АЕС у 2019. Раніше через старий "Саркофаг" просочувалася вода, яка збиралася у приміщеннях станції. Без неї і розпочалися ці процеси.

"У приміщеннях, де перебувало паливо, перебувала вода у великій кількості. Вона не встигала випаровуватися. Як арку поставили, вода почала йти", – заявив заступник головного інженера по об'єкту "Укриття" ЧАЕС Сергій Кондратенко.

На станції кажуть, що вже тривалий час щільність нейтронного потоку залишається стабільною.

"Від початку року всі ці датчики, які раніше показували зростання, в основному це 305 і 304 приміщення, вони вже мають стабільні показники з початку року. Якщо взяти тренд з 1 січня, вони вже мають стабільне значення", – додає Сергій Кондратенко.

На випадок несподіваної ситуації є план дій. За безпекою на об'єкті щозміни стежать 12 працівників. А на самій станції вже готуються до нового проєкту, який стосуватиметься старого "Саркофагу".

"Основні робочі місця розташовані в технологічній будівлі, де немає факторів радіаційної небезпеки. Відвідування підаркового простору в нас буде тоді, коли будуть виконуватися роботи в рамках наступного проєкту – демонтаж нестабільних конструкцій", – зауважує заступник головного інженера щодо об'єкту "Укриття" ЧАЕС.

Під час демонтажу чимало роботи припаде на операторів кранів, які встановили під склепінням нового конфайнменту. Денис Дідовський свої навички опановував три роки, але тепер готовий до роботи.

"Тут були спеціалісти, які приїжджали, монтували, вони навчали нас. Система дуже складна, дуже багато нюансів у ній є, на які потрібно безпосередньо звертати увагу", – зазначив співробітник ЧАЕС Денис Дідовський.

Елементи старого укриття, які потребують заміни, доправлятимуть у призначене для дезактивації приміщення. Коли саме тут розпочнеться робота – поки що незрозуміло.

"Великі технологічні двері, щойно ми перебували в підарковому просторі. За цією стіною і дверима починається об'єкт "Укриття", підарковий простір. Що там буде демонтуватися, що ми бачили з вами, два великих крани, західний та східний, вони будуть демонтувати, піднімати на спецтехніку, вона буде сюди завозити", – підсумував Сергій Кондратенко.

Крайньою датою експлуатації старого "Саркофагу" є 2023 рік. Фахівці кажуть, що для продовження терміну експлуатації треба замінити близько двох десятків його елементів.

Із зони відчуження, Петро Троць, Микола Довгий, "5 канал"

Попередній матеріал
У центрі Києва виявили великий схрон зброї і боєприпасів
Наступний матеріал
"Україні не вистачає документального кіно" – артдиректор фестивалю "Молодість"
Loading...

"Були аварії і до 26 квітня 1986 року": СБУ оприлюднила секретні документи про Чорнобильську катастрофу

Роковини трагедії на ЧАЕС: як люди вшановують подвиг ліквідаторів – включення

Чорнобиль 35 років тому та нині: архівні кадри і спогади про одну з найбільш техногенних катастроф людства

35 років Чорнобильській катастрофі: які секрети досі приховують про найбільшу техногенну аварію в історії

Україна вшанувала ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – спогади ветеранів Чорнобиля

Україна вшановує учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – включення