Французька армія в Україні: діяльність у подіях Української революції та чим все завершилося – "Машина часу"

Французькі танки в Одесі Вікіпедія
Щоправда тоді в Україні була не одна, а цілих дві російські армії

"5 канал" і "Машина часу" розповідають вам про французьку армію в Україні.

Дивіться повний випуск програми:

У березні 2024 президент Франції Еммануель Макрон шокував весь світ заявою про можливість відправити в Україну іноземні війська. Навіть попри критику партнерів від своїх слів не відмовився. Найцікавіше, що таке вже було в історії.

Еммануель Макрон
Еммануель Макронпрінт-скрін з відео

Щоправда тоді в Україні була не одна, а цілих дві російські армії. А французи та їх союзники геть не розібралися у ситуації і змушені були ганебно втекти. Проте про все за чергою.

Передісторія 

У лютому 1917 в російській імперії сталася революція, яка імперію знищила. Це викликало революцію українську. Уже влітку Українська Центральна Рада домоглася від російського тимчасового уряду де-факто визнання української автономії на частині українських етнічних земель. У листопаді в результаті перевороту до влади у петрограді прийшли більшовики.

"У цей час більшовики оголошують, що вони вступають у переговори з Четверним союзом про завершення війни. У цих обставинах Центральна Раді довелось міняти вектор своєї зовнішньої політики", – сказав заввідділом Української революції Інституту історії НАНУ Владислав Верстюк.

Союзники росії (передусім Британія та Франція) після так званої "лютневої революції" домоглися від тимчасового уряду росії продовження війни. Проте від росії "червоної", проголошеної на гроші Німеччини – оце була справді кольорова революція! – чекати лояльності не доводилося.

Одразу в листопаді – на фоні масових репресій і відсутності жодних гарантій безпеки для дипломатів у столиці росії – більшість дипломатичних установ терміново евакуюються. У Київ. Крім збереження життя у них ще одне завдання – примусити УНР підтримати фронт у Першій світовій війні.
"Нам аж дух забивало від такої перспективи: мати послів великих європейських держав у себе, посилати своїх туди послів, бути "рівними серед рівних".

Володимир Винниченко "Відродження нації"

Проголошення УНР, дії країн Антанти

20 листопада 1917 3 універсалом Центральна Рада проголошує Українську Народну Республіку. Нарешті Україна стає об'єктом зовнішньої політики.

Універсал
Універсал5 канал

За свідченням секретаря міжнародних справ щойно проголошеної УНР Олександра Шульгина, наприкінці листопада його відвідали голова військової місії при ставці Південно-Західного фронту француз Табуї та майор англійської служби Фіцвільямс.

Прибулі заявили: "Союзники з симпатією ставляться до культурного і політичного відродження України. Розуміючи складність умов, у яких йде будівництво нової республіки, союзні уряди пропонують свою допомогу і запитують, що потрібно Україні і чим вони можуть бути корисними. Через якийсь час все це було викладено письмово у формі вербальної ноти".

"Країни Антанти в силу своєї необізнаності, вони де-факто й наче визнали Україну у грудні 1918 року і обіцяли якусь допомогу, якщо УНР буде продовжувати війну", – розповів заввідділом Української революції Інституту історії НАНУ Владислав Верстюк.

На початку грудня 1917-го за Україну розгортається справжня дипломатична війна. Проте не як за об'єкт, а саме як за суб'єкт міжнародної політики. Французький генерал Табуї від імені Франції запитує щодо "фінансової та технічної допомоги, яку союзники могли б дати Україні, щоб допомогти її велетенській роботі організації та відродження".

Олександр Шульгін
Олександр Шульгінскріншот

Секретар міжнародних справ УНР Олександр Шульгин радий би дати відповідь, проте він не може відповідати від імені всього уряду. Частина урядовців підтримує відносини з Антантою. Насамперед – міністр фінансів – Туган-Барановський. Крім власне геополітичних симпатій, у нього є й інший важливий аргумент – західні гроші.

Туган-Барановський
Туган-Барановськийскріншот

23 грудня за пропозицією О. Шульгина уряд розглянув питання позички з Франції, яку запропонувала остання. Через 6 днів Шульгин знов нагадав урядові, що Франція пропонує УНР позичку у розмірі 500 млн. Обміркування цієї справи знов відклали. І тільки 4 січня 1918 р. секретарству міжнародних справ було доручено у співпраці з секретарством фінансів з'ясувати умови, на яких Україна може взяти грошову позичку у Франції

Олександра Кудлай. Створення та діяльність народного міністерства міжнародних справ Української Народної Республіки

Інша частину уряду ідеологічно проти – зокрема керівник тодішнього Кабінету Міністрів Володимир Винниченко категорично наполягає на розпуску армії. Ба більше, міністерство внутрішніх справ видає документ про вислання з УНР західних офіцерів, що спричиняє дипломатичний скандал. Колишня імперська армія, складена з представників поневолених народів, розпадалася і без втручання уряду.

"Почався безлад. більшовики зруйнували фронт. З фронту масово сотнями тисяч почали їхати через територію України солдати. Це була лава, як вулкан. Хто міг захопити якийсь потяг. І по дорозі ж треба було якось харчуватися. Все було піддано розбою. Правобережна Україна ще з осені постраждала. Спиртові заводи. Поміщицькі маєтки. Все було знищено", – сказав заввідділом Української революції Інституту історії НАНУ Владислав Верстюк.

Французи наполягали не лише на фінансовій, а й на військовій допомозі. Український уряд довго.. неприпустимо довго думав.  У грудні 1917-го радянська росія почала військову інтервенцію проти України.

Початок дипломатичних відносин УНР і Франції

3 січня 1918-го за новим стилем генерал Табуї повідомив, що уряд Французької республіки призначив його Комісаром при уряді УНР. Через тиждень УНР і Франція офіційно почали дипломатичні відносини. Ще за кілька днів Україну офіційно визнає Велика Британія. Її представник Багге вручив Винниченку вірчі грамоти.

Визнання незалежності України було важливим актом з боку Великої Британії і Франції. Водночас цей акт не був офіційним визнанням України юридично (де-юре), а лише фактично (де-факто). Це підтверджує документ Закордонного офісу, датований 6 квітня 1918 р.

"Уряд Його Величності і Французький уряд домовились 6 січня 1918 р. надати формальне визнання де-факто українському уряду і надіслали вказівки П. Багге по приїзді до Києва діяти лише після консультації з представниками Франції"

Зовнішня політика України: навчальний посібник, 2010

22 січня 1918-го Центральна Рада проголошує четвертий універсал про Незалежність України. Український генерал, майбутній керівник Української Держави Павло Скоропадський згадував, що у ті дні мав розмову з французами, які заявили йому, що проголошення незалежності поспішний крок, який ніколи не буде визнаний.

"Виявилось, що українці дуже слабкі дипломати. У них не має досвіду дипломатичного. Шульгін – один в полі не воїн. Були, окремі люди були, але ось поляки – у Європі вони мали свою еміграцію. Еміграція була продуктивною, вона відстоювала ідею відновлення Польщі. Про Польщу всі знали. У Франції було дуже багато симпатиків Польщі. Тому польське питання вирішилось наче само-собою. А українське питання було тера інкогніто", – розповів заввідділом Української революції Інституту історії НАНУ Владислав Верстюк.

Активність французької, британської, румунської і американської дипломатії у Києві в ці буремні дні викликана не лише турботою про стан фронту. У Лондоні і Парижі уже розуміли, що його не існує. Передусім країни Антанти переживали про гроші. Більшість інвестицій в українську економіку належало французам та бельгійцям. Їх і намагалися вберегти. Ба більше, наприкінці грудня у Лондоні відбуваються переговори союзників про розподіл сфер впливу. Україна і Крим віддані Франції.

Дипломатичне спілкування того часу дає зрозуміти, що і французи, і англійці розуміли – втримати українців від мирної угоди з німцями уже неможливо.

Британець Багге пізніше згадував про свою розмову з Табуї, у якій вони підсумували: "З огляду на австрофільські тенденції більшості українського уряду, котрі можуть найближчим часом матеріалізуватись у сепаратний мир з центральними державами, унеможливлює тепер визнання уряду УНР".

Проте ще наприкінці січня 1918-го Табуї вкотре звертається до Генерального секретаріату з пропозицією фінансової допомоги і застерігає: мир з німцями буде розцінено як недружній акт щодо Франції і та відкличе своє визнання УНР.

Дії Німеччини

Німці дуже активно включилися в дипломатичну гру щодо України. Вони не лише виявилися наполегливішими за британців та французів, а й куди швидшими.

"Німці були досвідченими дипломатами. Вони розуміли, що відділити Україну від росії для них дуже вигідно. Бо це зразу робило удар по росії і з великої країни перетворювало її у невелику", – зазначив заввідділом Української революції Інституту історії НАНУ Владислав Верстюк.

Україна починає вести гру на два фронти. У Бресті тривають переговори про мир з Німеччиною і Австро-Угорщиною, а паралельно – у Яссах (Румунія) – з Антантою. Остання вимагає визначитися з вектором політики. У цей час багатовекторний уряд Винниченко іде у відставку. Разом із ним – і перший міністр закордонних справ Олександр Шульгин.

Слова Шульгина
Слова Шульгинаскріншот

Новий український уряд – під керівництвом Голубовича до останнього тягне з відповіддю Франції та Британії. Насправді рішення уже ухвалене – на користь Німеччини. 9 лютого 1918 очікування підтвердилися.

Мирний договір між УНР та Четверним союзом

"9 лютого у Бресті був підписаний мирний договір між УНР та Четверним союзом. Таким чином сформувався цей великий вектор. Україна виявилась прив'язаною до Четверного союзу. Вона використала його збройну силу у війні з більшовиками. Але виявилось так, що німці сюди прийшли не як союзники, а фактично окупували цю територію", – розповів заввідділом Української революції Інституту історії НАНУ Владислав Верстюк.

Французька преса відреагувала на звістку про підписання миру агресивно. Ось заголовки того часу: "Зрада України", "Підлість України, яка всадила ніж у спину героїчної румунської армії", "Мир підлих та спекулянтів", "Мир жадності та цинізму". Офіційна реакція Франції була трохи стриманішою. 23 лютого представник республіки Табуї покинув Україну.

"Вони (Ред. – Центральна Рада) думали, що німці прийдуть, звільнять і підуть собі далі. А так не сталось. І популярність Центральної Влади на той час різко впала", – сказав заввідділом Української революції Інституту історії НАНУ Владислав Верстюк.

Київ між тим повертається до мирного життя. Відновлює роботу уряд – під керівництвом Голубовича. Нову владу роз'їдає корупція.

Доходить навіть до кіднепінгу, за участі найвищих посадових осіб. Наприкінці квітня з власного будинку викрадено банкіра Абрама Доброго. Залізницею його доправлено до Харкова, де ув'язнено в готельному номері. Бранцю обіцяють свободу в обмін на 100 тисяч карбованців. Історія мала несподіване продовження. Через банкіра Доброго здійснювалися операції німецької армії в Україні. Тож німецьке командування влаштувало скандал. Німці провели власне розслідування і оголосили, що замовниками викраденнями було кілька українських міністрів, включно з Генеральним секретарем.

Прихід до влади Скоропадського

Важко сказати, чи справді українські міністри мали стосунок до викрадення банкіра, чи це був лише привід змінити неприємну для німецької військової адміністрації владу. Так чи інакше уже за кілька днів за мовчазної згоди союзників у Києві переворот. 

Скоропадський
Скоропадськийскріншот

Павло Скоропадський – далекий нащадок козацького гетьмана, у Першу світову війну був генералом російської армії. З початком української революції активно почав українізовувати підлеглі йому дивізії та полки. З приходом в Україну німецької армії консервативні еліти тодішньої України зробили політичну ставку саме на нього. 

27 липня після проголошення антигетьманського маніфесту з вимогою ліквідації поміщицького землеволодіння та повернення землі селянам у Києві відбулися арешти лівих політиків. Затримано Винниченка, Порша, Капкана і Петлюру. За короткий час відпущено практично усіх, за винятком саме Петлюри. Його утримували в Лук'янівській в'язниці майже чотири місяці.

"Скоропадський міг спиратися на промисловців землевласників, які мали російську політичну орієнтацію. І тому Скоропадський змушений був не стільки будувати незалежну Україну, скільки форпост для відбудови майбутньої великої росії", – сказав історик Ігор Гирич. 

З охопленої вогнем реальної громадянської війни росії у спокійний і ситий Київ починають стікатися промисловці і фінансисти з усіх куточків колишньої імперії. Виплеканий німцями Скоропадський поволі змінює західний вектор своєї політики на східний.

"Ті люди, які його очолювали, це колишні діячі "союза русского народа миихаїла архангела" який тут в Києві в масовій кількості перебували. Потім були влучені в його структуру урядових – вони фактично цю ідею пропагували. Тому орієнтація на федеративний курс в кінці гетьманства Скоропадського, звідти і небажання спертися на українські сили", – розповів історик Ігор Гирич.

Попри це в оточенні Скоропадського залишалося чимало українських патріотів правого крила. І саме в цей час Україна поволі ставала повноцінною державою. Запрацювали органи державної влади, ухвалювалися закони. Створено академію наук. Невідомо, чи вдалося б досягти більшого, якби не розпад Австро-Угорщини та зміна влади у Німеччині. Відхід німецької армії з України означав нову атаку з північного-сходу. ленін уже ласо потирав руки.

Скоропадський, усвідомлюючи безвихідь, наважився на відчайдушний крок – так звану "федеративну грамоту" про вхід України у так звану "демократичну росію на правах автономії".

Директорія

Щойно звільнений з в'язниці Петлюра очолив антигетьманське повстання. Скоропадський втікає за кордон. У Києві з'являється Директорія. Проте ненадовго.

Декларація Директорії
Декларація Директоріїскріншот

14 грудня 1918. Київ залишають рештки німецької армії, у столицю України переможно вступає військо Директорії УНР. Головний Отаман Симон Петлюра повертається національним героєм. Понад тиждень тривають святкування. Нарешті 26 грудня Директорія видає Декларацію – основний документ, за яким має жити країна при новій владі. За наполягання Винниченка там вказано, що влада належить не всьому народові, а лише так званим робітничим класам.

"Власне недолік українських політиків і Винниченка власне заключався в тому, що вони відкинули від себе отой статичний заможний елемент. І на це вказував йому Липинський уже в творах написаних в 20-х роках. А все сталося тому, що консервативні сили були в переважній меншості, вони були нерозвинені", – сказав історик Ігор Гирич.

російська пропаганда на заході звинувачує українську директорію у більшовизмі. російські більшовики звинувачують директорію у зв'язках з Антантою. Враховуючи війну заходу України з Польщею, нова влада опиняється одразу між трьох вогнів.

Французький десант в Одесі

Французький десант висадився в Одесі без жодних перешкод з боку підрозділів УНР. Французький корпус чисельністю у 15 тисяч одразу розосередився вздовж берегової лінії. Французи запропонували українцям і росіянам-монархістам свій план з 7 пунктів. Північ, центр і схід України контролюється директорією УНР, на півдні створюється російська директорія. Обидві директорії керують лише цивільним життям. Всі війська підпорядковуються французам і ведуть спільну війну з більшовиками. Ні Петлюра, ні денікінці на цей план не пристали.

Дії більшовиків

А от більшовики в Кремлі не придумали нічого ліпшого, як дістати з полиць план зразка 1917 року. Знову захопити Харків, знову створити там маріонетковий псевдоукраїнський уряд і знову вдавати, що "спостерігають за громадянською війною в Україні".

"Ну те ж саме в 1919 році радянський уряд очолював його хрістіан раковський, людина, яка з Україною до того абсолютно не була зв'язана. І раковський приїхавши ще в Харків писав, що "наш уряд не є самостійним, він виконує волю ркпб" і якщо взяти підручник, можна цей лист легко найти. Відверто писав, що ми тут просто ширма така", – сказав заввідділом Української революції Інституту історії НАНУ Владислав Верстюк.

Ніде правди діти, на комуністичну агітацію купилося і багато українців. Розчарованих і Скоропадським, і Директорією.

"І там теж були свої "місцеві". щорс і боженко. Так звані "1" і "2 повстанські дивізії", організовані тими ж більшовиками в нейтральній зоні. І от їх всюди виставляли наче "українські сили", – розповів заввідділом Української революції Інституту історії НАНУ Владислав Верстюк.

Крім щорса до комуністичної армії з великою кількістю бійців пристали і такі командири як юрій тютюнник та отаман григор'єв. Останній, до речі, одним кавалерійським наскоком вибив із півдня України самовпевнені французькі війська.

Що трапилося із французькими військами

У березні 1919 війська григор'єва з боями взяли Херсон. З Миколаєва французи та їх союзники просто втекли.

Однак становище французького корпусу в Одесі з кожним днем погіршувалося. більшовики не шкодували грошей і сил на пропаганду. У хід пішли навіть одеські повії, які переконували армійців, що тут їм робити нічого, треба обернути зброю проти своїх експлуататорів.

До всього у місті почався голод. Врешті, у квітні французи поспішно евакуювалися з Одеси.

Є ще одна напівконспірологічна версія цього раптового кроку. Мовляв, начальник штабу французького корпусу Анрі Фрейденберг отримав за раптову евакуацію значного хабаря від більшовицького агента лафара. Бо уже за кілька днів у Константинополі він раптово подав у відставку і відкрив власний банк.

Французький корпус у Криму протримався трохи довше. Проте після заколоту матросів, який закінчився стріляниною, теж змушений був повернутися на батьківщину.

Отаману григор'єву знадобився ще місяць, щоб зрозуміти, яку помилку він зробив – за його спиною українських селян оббирали продзагони, містами ширився червоний терор чк. Тож Григорʼєв врешті обернув зброю проти російських червоних окупантів. Він планував зʼєднати свої сили з армією анархіста Махна. Проте той григор'єву не довіряв, підозрюючи у співпраці з денікінцями і вбив.

Так безславно закінчилася перша французька інтервенція в Україну. Незнання історії не звільняє від відповідальності.

Читайте також: складна і заплутана історія – як українці стали частиною Французького іноземного легіону – "Машина часу".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

 

Попередній матеріал
Афера ворога: наступ на Харків та що не так із мобілізацією на росії – аналіз фронту
Наступний матеріал
Himars в Донецьку, Луганщина – мінус нафтобаза, Бєлгород: падають "зірки" – хроніка 808-го дня Великої війни
Loading...