Афера ворога: наступ на Харків та що не так із мобілізацією на росії – аналіз фронту

ЗСУ Генштаб ЗСУ
Також експерт розповів, коли прогнозує пік активності ворога на полі бою

У програмі "Час: Online" з Марією Скібінською на "5 каналі" військовий і політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко охарактеризував ситуацію на різних ділянках фронту.

Дивіться повний випуск програми:

Найважчий період на полі бою

Військовий і політичний експерт прокоментував, коли прогнозує пік активності ворога на полі бою.

"Після 20 травня. Зараз видно, що вони (ред. – загарбники) планували це десь на кінець травня, але дещо пришвидшилися – через те, що остерігаються, що ми отримаємо більший пакет допомоги від партнерів. Тому десь після 20 травня, я думаю, що певна активізація почнеться. А її пік припаде вже десь на початок червня", – сказав Мусієнко.

Мобілізація на росії 

"Зараз вони (ред. – окупанти) дуже сильно пришвидшилися. Тому що зараз активізація йде через те, що час тисне. Тобто росія розраховувала на те, що США зволікатимуть із допомогою, а Європа не включиться, вони не чекали, що Європа підстрахує Україну, що не дасть упасти. Плюс вони (ред. – окупанти) не чекали опору такого. Тобто російський розрахунок був такий, що вони вже мали піднімати десь триколор на адмінмежах Донеччини і Дніпропетровщини", – розповів Мусієнко.

російські військові
російські військові5 канал

Військовий та політичний експерт зазначив: "І тому зараз активізується. Зменшили час підготовки, фактично він там становить зараз до 15 днів – для того, щоби оперативно перекидати, але якість страждає. І якість підготовки, і якість озброєння, яке йде. Але вони (ред. – окупанти) намагаються знову ж таки діяти за "приписами сталіна", що "кількість обов'язково переросте в якість". От вони вперто вважають, що це станеться. Тобто їх не вчить життя, не вчить історія, вони вважають, що все одно це трапиться".

"Є, звичайно, більш підготовлені, я вам скажу, що навіть накази були російським військам готуватися до можливих висадок і десанту, і так далі. Вони готували своїх спецпризначенців на території Бєлгородської області, на півночі Луганщини окупованої. Тобто є і такі, то таких менше, ясна річ. Тобто більша частина – це все таки мобілізовані, яких кидають у великій кількості", – розповів Мусієнко.

Військовий та політичний експерт сказав: "І ось дуже цікаво, у нас дуже часто наводять приклади, знаєте, там, комплектації підрозділів, що от вони з танками, зараз з артилерією, і число беруть – от росія формує, наприклад, бригада або дивізія або полки. Усі ж виходять з того, що є штатна чисельність – така-то кількість танків, така-то кількість бронемашин і так далі. Насправді, якщо по кожному подивитися, нестача від 30 до 50 відсотків. Їм не вистачає комплектації саме технікою".

Мусієнко додав: "З людьми проблем немає, тобто людьми вони комплектують, а от з технікою є на цьому, і вони потім вирішують це".

"Чому рішення ухвалювалося про те, що має бути 300 тисяч, ось цих. Це афера така, як я називаю, з боку росії. Вони хотіли вивести ці підрозділи, які зараз у боях, доукомплектувати їх і подати як нові підрозділи, новостворені, тобто, це нарощування армії. Там у них є своя специфіка, які прийоми застосовують", – сказав військовий та політичний експерт.

Харківський, Куп'янський напрямок – що відбувається наразі

"Харківський, можна казати, навіть Слобожанський, як він називається. Тому що там є активність певна ворога. Десь, мабуть, місяць-півтора, як вони (ред. – окупанти) проводять певні дії з нарощування свого угрупування. Тобто, що відбулося? По-перше, росія прийняла рішення, російське командування, – об'єднати російські війська, які перебували в трьох прикордонних з Україною регіонах – Брянській, Курській, Білгородській областях, – в одне угрупування "Север". А це угрупування – воно продовжує поступово, поступово нарощуватися. Зараз є різні оцінки, які даються. Про те, що від 35-ти до 40 тисяч, до 50-ти те, що надається, це там з тиловим забезпеченням", – сказав Мусієнко.

Військовий та політичний експерт зазначив: "І плюс те, що ворог будує ще одну злітно-посадкову смугу в Білгородській області, аеродром, який здатен приймати військово-транспортні літаки. Всі, за винятком Іл-76, очевидно, і плюс може слугувати аеродромом підскоку для тактичної авіації Су-34, Су-35. Відповідно, це означає, що ворог готується до певних наступальних дій".

"Так само там є, що можна виділити в Курській області, є Суджа, населений пункт, це десь 15 кілометрів від Сумської області і кордону. Там створюється наступальне угруповання, має характер наступального. Воно невелике насправді", – розповів Мусієнко.

Та додав: "На сьогоднішній день можна сказати, що це може бути 10-15 тисяч, саме на цьому напрямку".

російські військові
російські військовіarmyinform

"На прикордонній смузі вони (ред. – російські окупанти) викривають вогневі точки українських військ, намагаються зрозуміти, де перебувають, проводять розвідку, а потім намагаються вражати. Тобто обстановка з точки зору істотного збільшення військ саме тут не фіксується, але з точки зору обстрілів постійних, вона є. Вони (ред. – загарбники) заходять, вони дивляться, піднімають дрони, виявляють, потім завдають ударів. Тобто, вивчають місцевість. Характерно для того, що можуть готуватися до активізації бойових дій у прикордонній смузі. Тобто, це не захід там на Суми і так далі", – сказав Мусієнко.

Дії ворога 

Військовий та політичний експерт зауважив: "Харківщина – тут історія дещо складніша, тому що все таки є ознаки того, шо в Білгородській області формується угрупування, яке може піти не на Харків. На Харків цього справді не вистачає, я тут погоджуюся. Але може піти і спробувати зробити охоплюючий удар безпосередньо по обласному центру  і фактично рухатися з півночі, сходу і з заходу. Відповідно, пробувати брати в таке напівкільце великий Харків і створювати проблеми з логістикою, тиснути там. Ну і плюс, знову таки, відтягнути наші сили".

"При цьому всьому найважливіше, на що в мене поки що, принаймні в мене, наразі немає остаточної відповіді – чи це основний напрямок удару (ред. – ворога), чи основний напрямок удару все ж таки схід, Донеччина? А відповідно, на Харківщину треба відтягнути наші сили, скажімо, змістити увагу туди, перемістити, щоби наші підрозділи діяли, а в цей час ворог зміг просунутися на Донеччину", – сказав Мусієнко.

Лиманський напрямок

Військовий та політичний експерт прокоментував, що бачить і як прогнозує дії на цьому напрямку.

"Успішно. Ба більше, там є певні тактичні успіхи у наших військ, де їхні зустрічні бої доволі непогані. Це відзначив і головнокомандувач Збройних сил України. Тому я думаю, що Лиманський напрямок – якраз він багато в чому ворогу як кістка в горлі, і вони б хотіли дуже зрізати, розумієте, ось цей рубіж, вони би хотіли просунутися, плюс вони хотіли би просунутися в районі Білогорівки. З точки зору наступу подальшого на Часів Яр, отуди, для них це була, плюс, розумієте, чому вони хотіли, – тому що розуміють, що, в принципі, поки вони не контролюють фланг у районі Часового Яру остаточно, поки в нас є цей виступ, є, в принципі, завжди, над ними тяжіє загроза удару, контрудару, так і, відповідно, розрізання їхнього угрупування. Тому, власне кажучи, вони би так хотіли, але не вдається", – сказав Мусієнко.

Військовий та політичний експерт зазначив: "Ще скажу два слова і про Куп'янський напрямок, північніше ми вже пройшли, але там дещо активізувався ворог, порівняно з тим, яке було затишшя, але просування немає".

Куп'янськ
Куп'янськОфіс президента

Та додав: "Ну і на Лиманському напрямку теж не фіксується. Складні бої йдуть. Не просто, але доволі таки впевнено наші сили тримають і стримують".

Загарбники пробували виходити до Осколу

"Вони (ред. – окупанти) пробували неодноразово там і до Осколу виходити, але там складно це зробити, не вдається. Хоча, в свій час, я можу сказати, влітку-восени 2023 року, там були доволі таки різні підрозділи. В тому числі і добре підготовлені, елітні, які намагалися і їм не вдалося це справді. Немає, зараз вони там нові підтягують з Луганщини, але цих уже немає, це правда", – сказав Мусієнко.

Сіверськ, Часів Яр – що відбувається там

"Ну, Сіверськ, я вже дещо торкнувся, коли говорив про Білогорівку. Там наші сили стримують, не дають просунутися і це дуже важливо", – зауважив Мусієнко.

Військовий та політичний експерт наголосив: "Що стосується Часового Яру – ситуація складна. Це зрозуміло. Там усе таки видно, що окупанти кидають значні сили і для них це є зараз пріоритетом – просунутися там, контролювати висоти, вийти, як вони думають, далі на дорогу на Костянтинівку. Ось ми, в принципі, бачимо зараз характер просування".

Часів Яр
Часів Ярскріншот

"Єдине що, бачите, ворог не може для себе ніяк вирішити і де вони вперлися – вони дуже серйозно впираються в районі Кліщіївки та Андріївки", – сказав Мусієнко.

Військовий та політичний експерт розповів: "Відповідно, якщо ми подивимося на характер наступальних дій, якби ось не цей плацдарм, який зараз контролюють наші сили, – а ви бачите тепер, що з напрямку півдня Курдюмівки ворог намагається просуватися. Тобто вони хочуть брати Кліщіївку в напівоточення, в Кліщіївці змикати. Це характерно для російських військ – Бахмут, Авдіївка, – всюди вони наступають саме так".

"Так вони (ред. – окупанти) хотіли б наступити і на Часів Яр, але бачите, що ось те, про що я говорив, тут дуже добре видно. Сіверськ не контролюють, північний фланг вони не контролюють і там простір для контрудару, можливо, у наших військ, аби було достатньо сил. І вони (ред. – окупанти) вперлися в районі Кліщіївки, де намагаються. І це зараз стримує просування ворога безпосередньо в районі Часового Яру. Вони не можуть вирівняти лінію фронту. І це, от якраз ці наші оборонці, які там у районі Кліщіївки, Андріївки стримують це, вони виконують дуже важливу функцію зараз не дати їм просунутися", – розповів Мусієнко.

Покровський напрямок

"Напрямок Авдіївський, чи, як він тепер називається, Покровський, зрозуміло, що там, я скажу, знаєте, моє враження таке, що на інерції ворогові після успіху в районі Авдіївки вдалося там ще посунутися. Тобто справді на інерції вони (ред. – окупанти) змогли покотитися, причому в прямому сенсі, тому що вони з висот скочувалися, справді. І застосували, додали ще чотири бригади для того, щоб ось тут, бачите, вони якраз намагаються просуватися", – сказав військовий та політичний експерт.

Мусієнко зауважив: "Але що демонструє цей напрямок? Після того, як вдалося просунутися в районі Очеретиного, що вони справді по інерції з цієї гірки спустилися, що називається, а далі впираються все більше в українську оборону і дається взнаки тепер уже їхня виснаженість. Тобто, вони (ред. – окупанти) викотилися по інерції ще й через те, що, на жаль, деякі наші підрозділи були дещо виснажені, тому що не вистачало ресурсів. А треба нагадати, що на цьому напрямку та й на інших фактично 5 місяців без американської допомоги витримати такий тиск ворога – це, ну це треба було постаратися".

"Я скажу, що ось так втримати, тримати фронт і зараз не дати йому посипатися. Тобто, тут справді була загроза прориву, ну, її вдалося стримати, вдалося цю ситуацію виправити. Зараз тенденції до того, що російські війська можуть просуватися. Тобто, в них можуть бути тут тактичні успіхи, вони будуть намагатися, так. Але я думаю, що зараз, у принципі, як тільки ресурс по допомозі надходитиме більше, то, відповідно, і вогневих засобів у наших військ буде більше, щоб їх стримувати", – сказав військовий та політичний експерт.

Він пояснив: "Там у чому особливість місцевості певної? У тому, що це відкриті ділянки, фактично місцями немає і посадок. Відповідно, знаєте, як помітно, – все як на долоні. Вони бачать наші позиції певні, але ж і ми бачимо. Тобто їм складно теж наступати, просуватися, але відкриті ділянки".

"І тому, якраз от особливості ландшафту – вони такі, що ворог би хотів зараз прорватися далі на оперативний простір, їм не дають. Ну от така там запекла боротьба йде. Побачимо, тільки реальні бойові дії покажуть, як розвиватиметься ситуація, але, скажімо так, вона справді складна була, зараз дещо вдалося її стабілізувати і уникнути якогось найгіршого сценарію з точки зору того, що ворог би прорвався і посипалася би наша лінія оборони", – сказав військовий та політичний експерт.

Мусієнко зазначив: "Найголовніше при цьому, що наші сили діють таким чином, що не дають ворогові прогресувати і зайти в тил нашому угрупуванню, це дуже важливий момент. І, в принципі, ось це, те, що зараз треба розуміти, що при тому, що у ворога є тактичні успіхи".

Запорізький напрямок

"Роботине – там тривають бойові дії. Тобто, частина – вона просто перебуває в такій зоні, куди не можуть зайти і наші сили, і не може ворог зайти, тому що по них прилітає. Особливого просування там немає. Там є скупчення військ. Але, в принципі, не відбулося ні обвалу наших позицій оборони, нічого", – сказав військовий та політичний експерт.

Визволене Роботине
Визволене РоботинеСкріншот відео

Мусієнко зазначив: "Я скажу, що там особливо 118-та бригада і не тільки, вони відпрацьовують по окупантах непогано. Ну і видно, що на сьогодні якогось прориву, там про прорив російських військ говорити зайве. Ну, напрямок зрозумілий. Витіснити наші війська з позицій, які були зайняті, визволені в результаті наступу 2023 року, там усе дуже добре видно по мапі".

Херсонщина

"А що стосується Херсонщини, знову таки, там характер дій зрозумілий, це рейди наших сил і утримання цієї незначної смуги, ось цього плацдарму Кринки, так", – розповів військовий та політичний експерт.

Мусієнко зауважив: "Я думаю, що з одного боку так, але розумієте, ось цей плацдарм, взагалі лівобережжя Херсонщини, це можливий, один із потенційних напрямків удару нашими силами, з точки зору контрнаступальних дій. Так, це для того, якщо з'явиться. До речі, про острови, – час від часу там бої ідуть за острови, і там вдається нашим військам відтісняти. Це теж, я думаю, про пошук певних рішень, звідки, як би їх там відтіснити і як би там зайняті певні позиції нашим силам для того, щоби розглядати Лівобережжя Херсонщини з точки зору можливого наступу. Якщо буде рішення ухвалене командуванням".

"Плацдарм надії"

"Воно доволі таки, скажімо так, один із напрямків, де можна це робити, Кринки це демонструють. Єдине, що просто важко, звичайно, довгий час без достатньої підтримки, без того, щоби туди завести якусь техніку. Проблеми з логістикою, так, не так багато місць. Але це можна зробити, в принципі, якщо буде відповідне рішення. Зараз це важко зробити, тому що треба захиститися, треба боронитися, треба зупинити ворога на сході", – розповів військовий та політичний експерт.

Мусієнко підсумував: "Але ж ми не виключаємо розвитку подій різного на майбутнє. І тому от Кринки – це якраз про майбутнє. Колись я це називав "Плацдармом надії", знаєте, тому, що він таким виглядає. Так довго тримати його, за складних умов, коли російські війська так потужно атакують. І морські піхотинці там, і сили територіальної оборони, й інші підрозділи, які були задіяні. Ну, це неймовірно, насправді".

Читайте також: в ОВА запевнили, що на півночі Харківщини немає втрат території – в ЗСУ попереджають про ІПСО.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Харківщина: чому окупантів не вибили із Пильної – хроніка 807-го дня Великої війни
Наступний матеріал
Французька армія в Україні: діяльність у подіях Української революції та чим все завершилося – "Машина часу"
Loading...