Прапор ЛГБТ
Прапор ЛГБТ ipress.ua

"Марш рівності": світовий досвіт сприйняття нетрадиційності

  У світі прайд-паради стали виявом поваги й сприйняття, виразом свободи та відкритості суспільства

  Проведення ЛГБТ-параду в Києві викликало дуже неоднозначну реакцію в українському суспільстві. Здебільшого українці традиційно негативно реагують на такі речі, навіть ті, хто вважають себе людьми з прогресивними поглядами. Але нічого нового ні в подібній реакції, ні у ставленні суспільства, ні у неминучості змін немає. Провідні країни світу давно пройшли і етапи відторгнення, і критики, і несприйняття. Це не значить, що прайди стали національними святами - ні, вони стали виявами поваги й сприйняття, виразом свободи та відкритості суспільства, повідомляє "Укрінформ".

  США: від рейду в гей-барі до федеральних законів

  ЛГБТ-спільнота у США почала активно відстоювати свої права з 1960-х років. Найвідомішим в історії є Стоунвольське повстання з демонстраціями проти поліцейського рейду в гей-барі Стоунволл-Інн у Нью-Йорку 28 червня 1969 року, з якого почався масовий рух за права людей - представників ЛГБТ по всьому світу.

  Через рік, 28 червня 1970 року, на згадку про ці події відбулися перші маніфестації та гей-прайди в Нью-Йорку, Лос-Анджелесі, Чикаго, Сан-Франциско, Атланті, а також у Торонто. З того часу гей-паради - це щорічне явище в багатьох країнах, які проводяться переважно в червні. Їх основна мета - заявити суспільству про те, що ЛГБТ-спільнота має такі ж права людини, як і інші.

  Зараз ситуація в США значно змінилася. Звичайно, тут залишається чимало противників цього руху, втім, у останні роки в країні було прийнято три федеральних закони на захист права представників ЛГБТ бути вільними у самовираженні. Адміністрація Обами зробила рекордну кількість призначень представників ЛГБТ на державні посади, у тому числі одного губернатора, кількох суддів та дипломатів високого рангу, а також керівників Пентагону. Усього, за офіційною статистикою, налічується понад 250 таких призначень лише у федеральному уряді США.

  Прайд-парад у Вашингтоні давно перетворився на марш свободи, підкреслюючи те, що в американському суспільстві більше не потрібно приховувати свої відмінності та боятися переслідування.

  Канада: прапор параду ЛГБТ підняв прем'єр

  По всій Канаді щорічно проходять правд-паради. У 2014 році Торонто навіть прийняло так званий WorldPride, на кілька днів перетворившись у світову столицю ЛГБТ. Участь у заходах, присвячених різним аспектам ЛГБТ, взяло тоді близько 1 млн осіб.

  Прем'єр-міністр Джастін Трюдо минулого тижня особисто підняв прапор ЛГБТ навпроти федерального парламенту та пообіцяв взяти участь у торонтійському прайд-параді влітку.

  Із канадських високопосадовців відкритими представниками сексуальних меншин є Кеслін Він, прем'єр-міністр найбільш заселеної провінції Онтаріо, президент державного казначейства Канади Скот Брісон та кілька депутатів різних рівнів.

  У Канаді у 2005 були легалізовані одностатеві шлюби. Одностатеві пари також мають право на усиновлення.

  Австралія: підтримка ЛГБТ-спільноти як аргумент на виборах

  Щорічний Сіднейський "Марді Гра" - фестиваль ЛГБТ-культури, що проходить у лютому-березні, - цьогоріч відбувся 38-й раз та відзначився тим, що прем'єр Австралії Малколм Тернбулл став першим главою уряду країни, який відвідав фестиваль. Прем'єр виступає за проведення референдуму про одностатеві шлюби. Голова опозиційної Партії лейбористів Білл Шортен також був на заході і взяв участь в процесії.

  Фестиваль проводиться з 1978 року, є одним з найвідоміших у світі та привертає масу туристів. Він включає в себе різні заходи, зокрема спортивні змагання, пляжні вечірки, лекції, кінофестиваль та закінчується одним із найбільших у світі прайд-парадом і вечіркою.

  За останній час громадська підтримка легалізації одностатевих шлюбів значно зросла і становить за даними опитування Fairfax-Ipsos 68% на користь і 25% проти легалізації.

  Бельгія: Pride як платформа для політичної агітації

  Щорічна маніфестація представників нетрадиційних сексуальних орієнтацій відбувається у бельгійській столиці щороку у травні. Парад, який проходить у центральній, історичній частині Брюсселя привертає, значну увагу бельгійців та туристів, які дотримуються традиційних канонів. Ставлення до таких заходів і загалом до сексменшин у Бельгії та Євросоюзі є толерантним, що відображає європейські цінності поваги до прав людини, демократії, недискримінації та рівності.

  Геєм, який також офіційно одружений на чоловікові, є прем'єр-міністр Люксембургу Ксав'є Бетель.

  Франція: ліберальна країна на захисті свобод

  Французька столиця приймає PRIDE в кінці червня. Так званий Marche де Fiertes відомий своєю масовою ходою, вечірками, дискотеками і збирає до півмільйона людей.

  Загалом Франція належить до країн найбільш ліберальних у сенсі захисту ЛГБТ-спільнот. В країні одностатеві стосунки декриміналізовані ще з 1791 року. З 1985 року у Франції заборонена будь-яка дискримінація за ознакою сексуальної орієнтації. Одностатеві пари з 28 травня 2013 року мають право вільно вступати в шлюб і усиновляти дітей. Такий подарунок сексуальним меншинам зробив чинний президент Франсуа Олланд, який вважав легалізацію одностатевих шлюбів одним з найважливіших пунктів своєї програми соціальних реформ, яка лягла в основу президентської кампанії і додала йому голосів виборців.

  Згідно з опитуваннями громадської думки, легалізацію одностатевих шлюбів у Франції підтримує близько 60% населення країни, а усиновлення дітей одностатевими парами - близько половини мешканців.

  Представники сексуальних меншин у Франції роблять успішні кар'єри, як у модельному бізнесі, комерції, кіно, мистецтві, так і в політиці та управлінні містами. Зокрема, попереднім мером Парижа був відомий представник ЛГБТ - спільноти, соціаліст Бертран Беланое. Він обіймав посаду міського голови упродовж 13 років.

  ФРН: ЛГБД-парад у кожному великому місті

  У Німеччині ставлення до ЛГБТ в останні роки толерантне, прийнято антидискримінаційне законодавство, хоча і тут зустрічається чимало прояв гомофобії. Не випадково саме у ФРН, а саме в Кельні проводиться один з найбільших гей-парадів у Європі. У 2014 році він став наймасовішим на континенті. Традиція проведення гей-парадів у Німеччині, які тут називають Christopher Street Day, бере початок в 1979 році, коли такі відбулися у Берліні та Бремені.

  Найвідомішими політиками ФРН, якi відкрито визнали свою нетрадиційну орієнтацію, були правлячий бургомістр Берліна Клаус Воверайт, член бундестагу від партії "зелених" та перший керуючий бундестагу Фолькер Бек Фолькер Бек, міністр закордонних справ Німеччини в 2009-2013 рр.

  Польща: маленькі, але прогресивні кроки

  Щороку представники ЛГБТ-спільноти проводять у червні у Варшаві великий "Парад Рівності", який охороняє значна кількість поліцейських для уникнення провокацій з боку радикальних націоналістичних організацій. Символом ЛГБТ-спільноти у Варшаві була інсталяція у вигляді веселки, прикрашеної різнокольоровими квітами. Проте, після того як її щороку підпалювали націоналістично налаштовані радикали, торік у серпні її розібрали і після реставрації передали у столичний Центр сучасного мистецтва.

  У католицькій Польщі ЛГБТ-спільнота фактично не має жодних прав. У минулому складі польського парламенту, де були представники лівих сил, які активно підтримували секс-меншини, велася дискусія про надання їм певних прав на законодавчому рівні. Зокрема, йшлося про узаконення майнових прав одностатевих пар. Однак після впевненої перемоги у парламентських виборах восени минулого року правоконсервативних сил і нищівна поразка сил лівого спрямування, які вперше за 25 років не потрапили до Сейму, дискусії про права сексменшин у публічній площині майже припинилися.

  Естонія, Литва, Латвія: три шляхи, єдиний підхід

  Країна вважається найліберальнішої у визнанні прав ЛГБТ-спільноти. Це має давні традиції. У незалежній Естонській Республіці гомосексуалісти законом не переслідувалися. Цей статус-кво було відновлено в 1992 році. У 2004 році зі вступом країни до Євросоюзу була заборонена дискримінація за ознакою сексуальної орієнтації. З 2006 року збудження ненависті по відношенню до ЛГБТ стало в Естонії кримінальним злочином. Ведеться системна робота для протидії гомофобську інцидентів.

  У 2014 році після обговорень і поправок був прийнятий закон про статус одностатевих пар, який набув чинності 1 січня 2016 року. Тепер ЛГБТ-партнери можуть укладати угоду про спільне проживання, що дає правовий захист, багато в чому ідентичну шлюбів різностатевих пар.

  В Латвії декриміналізація одностатевих сексуальних відносин відбулася в 1992 році. У 2006 року після довгих дебатів було прийнято закон, що забороняє дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації (його прийняття було обумовлено і вступом в Євросоюз). Однак щоб пом'якшити ставлення політиків та електорату до цієї теми роком раніше була прийнята спеціальна поправка до конституції, яка вказує, що шлюб - це "союз між чоловіком і жінкою". При цьому, скажімо, лесбійських парам за фактом дозволено штучне запліднення.

  Литва у ставленні до ЛГБТ - найбільш консервативна з країн Балтії. Кримінальне переслідування за мужолозтво скасували лише в 1993-му. А заборона на донорство діє до сих пір. У 2010 році був прийнятий закон "Про захист неповнолітніх від впливу негативної публічної інформації", багато в чому передбачають схожий, але більш жорсткий анти-ЛГБТ закон в РФ. Однак після вступу країни до Євросоюзу з 2005 року в Литві діє Закон про рівне ставлення, що забороняє будь-яку дискримінацію. Незабаром в нього були прийняті поправки, які забороняють публічне підбурювання насильства по відношенню до предстваників ЛГБТ. На засуджених накладається штраф.

  У зв'язку із забороною на проведення парадів (через "неможливість забезпечити безпеку"), з 2008 року гей-прайду Балтії об'єдналися в Baltic Pride. Так литовське ЛГБТ змогло легалізуватися в Ризі й Таллінні.

  Росія: гоніння і страх як традиція

  Гомосексуалізм був злочином, як Російської імперії, так і СРСР (з 1934 року). Тому гомофобські традиції мають давнє коріння, які оживляють зараз цілеспрямованою архаїзацією суспільної свідомості.

  У 1993 році гомосексуалізм в РФ був декриміналізований. У великих містах "райдужні" отримували можливість відкрито брати участь в різних акціях. Однак перша ж спроба в 2006 році провести в столиці гей-парад натрапила на заборону (не подолану досі). Останнім успіхом у відстоюванні прав став прийнятий у 2008 році закон, що дозволяє донорство для геїв.

  Після цього ситуація тільки погіршувалася. У 2013 році був прийнятий федеральний закон про заборону на "пропаганду гомосексуалізму". Довільне його застосування допомагає дискримінувати ЛГБТ-спільноту. З початком війни одним із розхожих образів російської пропаганди став захист "молодших братів" українців від розбещеного Заходу, який, нібито, мріє загнати їх у гей-рабство.

  При цьому, за словами експертів, у верхах РФ є досить великий прошарок таємних представників ЛГБТ. Але імена їх не називаються через страх кримінальної або позасудового переслідування.

  Попередній матеріал
  Євро-2016: Збірна України прибула на перший матч до Лілля
  Наступний матеріал
  Папа Римський створив Комітет із розподілу допомоги постраждалим українцям на Сході
  Теги:
  Loading...
  Українська церква закликала не влаштовувати бійки на "Марші рівності" у Києві

  Українська церква закликала не влаштовувати бійки на "Марші рівності" у Києві

  У Київ на "Марш рівності" прибудуть депутати Європарламенту

  У Київ на "Марш рівності" прибудуть депутати Європарламенту

  Як буде відбуватися Марш рівності-2016

  Як буде відбуватися Марш рівності-2016

  Деканоідзе: Група осіб готує провокації до Маршу рівності в Києві

  Деканоідзе: Група осіб готує провокації до Маршу рівності в Києві

  Комітет ВР підтримав проведення маршу ЛГБТ-спільнот у столиці

  Комітет ВР підтримав проведення маршу ЛГБТ-спільнот у столиці

  5 канал - трансляція наживо