В операційних центру трансплантації медики готуються до операцій із пересадки органів, які зроблять одночасно трьом людям.
30-річному чоловіку пересаджують нирку від родинного донора. Ще дві нирки – від посмертного, отримують жінка з Донеччини та чоловік із Тернопільщини. Усі пацієнти були приречені – останнім часом жили на діалізі.
Для львівських трансплантологів це звичні пересадки, але нині вони оперують у супроводі відомого у світі трансплантолога Роберта Монтгомері та переймають досвід легендарного лікаря.
"Вони дуже круті! Коли вони подзвонили і запитали, чим можемо допомогти, хочемо приїхати, то ми зразу сказали: "Оk. Welcome. Для нас це дуже величезний досвід. Школа Польщі, школа Штатів", – наголосив керівник центру трансплантації Максим Овечко.
Поки тривають операції, Монтгомері стежить за діями лікарів та підказує – як би робив сам. Директор Інституту трансплантації Нью-йоркського університету провів понад 2 тисячі пересадок. Під його керівництвом уперше у світі пересадили нирку від свині до людини.
"Торік ми зробили першу пересадку від свині – людині. Ми змогли генетично сконструювати донорський орган свині, щоби був менший ризик відторгнення та несумісності, знизили ймовірність того, що зінограф буде відхилено", – розповів трансплантолог Роберт Монтгомері.
Роберту 62 роки. 4 роки тому лікар сам переніс пересадку серця.
"Я страждав від генетичного серцевого захворювання. Я втратив батька через цю хворобу, коли був зовсім молодим, також один із моїх братів, йому було всього 35 років, – теж помер від цієї хвороби. Тому мені дуже пощастило мати можливість отримати пересадку серця, але пам'ятайте, що більше половини людей чекають на пересадку і не отримують її через дефіцит органів", – пояснює трансплантолог.
Згодом Монтгомері заснував принцип перехресної трансплантації нирки. Одночасно він провів 10 пересадок від живих донорів. За це його занесли до Книги рекордів Гіннеса.
"Це працює так. Скажімо, чоловік і дружина з несумісними типами крові чи тканин обмінювалися органами з іншою парою, яка перебуває в подібному становищі. Тільки уявіть, скільки життів було врятовано за один день", – зауважує лікар-трансплантолог.
Своїми навичками та досвідом трансплантолог ділиться з українськими колегами. В умовах, коли у країні війна, у них – свій фронт – вони дарують пацієнтам шанси на життя. За два дні у Львові Монтгомері провів безліч лекцій та показав свої навички українським хірургам.
"Я приїхав в Україну, щоби показати свою солідарність із людьми, які тут живуть. Ви неймовірно мужні, хоробрі, бо протистоїте дуже жорстокому, неспровокованому нападу на вашу країну. Я теж хочу допомагати Україні. Можу це робити як хірург, тому вирішив допомагати з трансплантацією", – наголосив Монтгомері.
Роберт Монтгомері пообіцяв, що його візит в Україну не останній.
Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"
Читайте також: В Україні вперше трансплантували печінку однорічній дитині – орган доставляли вертольотом