Три трансплантації за 12 годин. Такий вимушений марафон пройшла лікарська бригада черкаського онкодиспансеру. Цю подію без зайвого пафосу називають унікальною для України. Медики готувалися лише до однієї пересадки нирки, та через нещасний випадок, в якому загинув молодий хлопець, вдалося врятувати ще два життя. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".
Тетяна нині у палаті зі своїм вітчимом Олексієм. Чоловік виховував дівчину з немовля, а тепер ще й віддав свою нирку.
"Для мене це дуже важлива подія, це як другий день народження, це нове життя, нові можливості. Ти не прив'язаний до діалізу тричі на тиждень, відчуваєш набагато себе краще, ніж до цього, в мене тільки найкращі емоції", – каже пацієнтка Тетяна Свистун.
Діагноз "ниркова недостатність" дівчині поставили чотири роки тому через ускладнення пневмонії. Про пересадку нирки сім'я задумалася ще пів року тому. Але багато часу витратили на бюрократичну тяганину, адже Олексій – нерідний батько Тетяни.
"Ми зразу погодились, бо це дитина, яку я дуже люблю, жінку, дитину, тому іншого виходу просто не було. А якби і був, потрібно так зробити, я зробив би не задумуючись", – зазначив донор Олексій Козубенко.
Та у день планової операції для Тетяни з'явився посмертний донор. Молодий хлопець отримав в аварії травми, не сумісні з життям, і координатори трансплантацій розпочали переговори з рідними.
"Нас запросили на бесіду з родичами, це була непроста бесіда, йому було 25 років, батько і матір були в дуже напруженому стані, емоційно виснажені, але нам вдалося вмовити їх на вилучення органів, щоб вони допомогли іншим людям", – акцентувала увагу транспланткоординаторка Наталія Босенко.
На дві нирки від посмертного донора одразу знайшли і реципієнтів. Тож бригаді медиків довелося працювати в режимі нон-стоп. Роман Морару-Бурлеску – завідувач відділення онкодиспансеру, він і провів усі три пересадки. У день візиту журналістів лікар знову в операційній. Досвідчений лікар хоч і не вперше робить трансплантацію, однак вважає цю подію знаковою для всієї країни. Команда медиків провела фантастичну роботу для порятунку трьох життів.
"Майже 12 годин ми не відходили від столу, але підготовка ще тривала майже 24 години. Наша бригада була достатньо втомлена, але дуже вмотивовані, бо всі ці нирки тримали, це дуже круто і дуже позитивно, маємо надію, що ці пацієнти забудуть, що таке діаліз", – зауважив завідувач відділення черкаського обласного онкодиспансеру Роман Морару-Бурлеску.
Ольга – одна з тих, хто отримав нирку від посмертного донора. Жінка вже усміхається і досі не вірить у свою удачу, адже 12 років перебувала на гемодіалізі та кілька років стояла в черзі на трансплантацію за кордоном.
"У Білорусі три роки на черзі стою, повезло, дякую, що тут, дома. Дякую лікарям усім, дякую батькам донора велике, що пішли на такий крок, що подарував шанс на друге життя", – підсумувала пацієнтка Ольга Петрова.
Уже через 10 днів після пересадки всі троє пацієнтів поїдуть додому.
Яна Гривачевська, Олександр Титаренко, Черкаси, "5 канал"
Читайте також: В Україні вперше трансплантували печінку однорічній дитині – орган доставляли вертольотом