Трансплантологія
Трансплантологія 5 канал

Рік від першої в Україні операції з пересадки кісткового мозку від нерідного донора – яка ситуація зараз

Читайте по-русски
Нині потреба України у трансплантаціях – понад 2500 операцій на рік

Прорив у трансплантології і шанс на порятунок сотень дитячих життів. Торік в Україні відбулася перша операція з пересадки кісткового мозку від нерідного донора. Це зробили у столичній лікарні "Охматдит". Пацієнтом став однорічний Назар. Кілька місяців після унікальної для України операції хлопчик із мамою жили в медзакладі. І ось тепер фахівці назвали її успішною та відпустили родину додому. 

На цих кадрах Назарчику рік. У нього є мама, тато. Але немає імунітету. Віруси та бактерії для організму маленької дитини смертельні.

Діагноз, який почула мама, – рідкісний тип тяжкого імунодефіциту. Клітин, що борються з інфекціями, у Назарчика дуже мало. Банальна ГРВІ переростала в пневмонію. Домашні стіни малюк вимушений був замінити на лікарняну палату.

Рівно рік тому лікарі київської лікарні "Охматдит" зробили Назарчикові трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора. Це сталося вперше в Україні. Дитині ввели катетер. Через нього упродовж 5 годин закачували стовбурові клітини. Донором погодився стати 19-річний юнак із Німеччини.

Довгі місяці після операції Назарчик із мамою жили в "Охматдиті".

Тоді, за три тижні після унікальної для України операції, мама Світлана зверталася до хлопця, який подарував її синові другий день народження.

"Я не знаю, хто він, який він. Я йому дуже вдячна!" – наголосила мама Назара.

Назарчикові пересадили не лише кістковий мозок. Фактично дитина отримала від донора його ж імунітет, кажуть лікарі.

"Сам процес доволі примітивний. Це як трансфузія препаратів крові. Питання до і після. Пацієнт, щоб пережив цей період і щоб сформувалася імунологічна толерантність і клітини донора не вбили його. Бо вони хоч сумісні, але все одно сприймають його як чужого. Бо, крім клітин крові, ми транспортуємо ще й імунну систему донора", – пояснив завідувач відділення трансплантації кісткового мозку НДСЛ "Охматдит" Олександр Лисиця.

Через рік після трансплантації Назара з мамою Світланою виписують. Лікарі влаштували свято. Мама Назарчика тепер каже: "Операції не боялася. Боялася, що її не буде".

"Я так переживаю, начебто подія така. Радіти треба. Але воно все так хвилююче. Нас перевели на денне відділення. Ми спостерігалися донині. Зараз дитина вже готується до виписки", – розповідає Світлана Крамаренко.

Прорив в українській трансплантації – так називають другий шанс для дітей лікарі. Натепер у столичному "Охматдиті" зробили вже шість таких операцій. Досі трансплантацію від неродинного донора можна було зробити лише за кордоном. Там це коштувало сотні тисяч доларів, кажуть лікарі.

"Була програма лікування за кордоном, їздили люди за кордон. Тут трансплантат, який отримує людина, він коштує приблизно від 10 до 20 тисяч доларів, і вони йдуть за кошти держави. Закуповується, оплачується", – зазначив генеральний директор НДСЛ "Охматдит" Володимир Жовнір.

Донора для Назарчика за кордоном знайшов благодійний фонд "Український реєстр донорів кісткового мозку". Та нині завдання для українських фахівців – створити національний реєстр.

"Необхідність створення вітчизняного реєстру полягає в тому, що серед наших співгромадян шанси знайти донора набагато вищі, ніж, наприклад, серед жителів Ямайки. Для того, щоб це був дійсно дієвий реєстр, в ньому має бути щонайменше близько 150 тисяч потенційних донорів", – зауважив генеральний директор Українського центру трансплант-координації Дмитро Коваль.

Нині потреба України у трансплантаціях – понад 2500 операцій на рік. З них неродинні трансплантації щороку необхідні щонайменше сотні дітей. Медики сподіваються, що шанс на другий день народження, як у Назарчика, цього року лише у столичному "Охматдиті" отримають щонайменше два десятки дітлахів.

Ганна Рибалка, Ганна Кудрявцева, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Марія Іонова, Іванна Климпуш-Цинцадзе та Ілля Новіков – брифінг
Наступний матеріал
У ДБР прокоментували обшуки у приміщенні центрального апарату АРМА
Loading...

У Запоріжжі провели унікальну серію трансплантацій органів

У Франції вперше в світі зробили пересадку обох рук та плечей

Україна активізує роботу щодо розвитку трансплантації: у планах МОЗ посилити співпрацю із США та Ізраїлем

"Для мене це – героїзм": як львівські лікарі за минулий рік зробили 23 пересадки органів

МОЗ планує почати проводити трансплантацію кінцівок в Україні – Степанов

У Львові помер 30-річний чоловік, якому нещодавно пересадили серце