Facebook / Сулейман Асанов

Кремль відриває Крим від України і закриває проект "Велика Новоросія" – експерти про підпорядкування Криму ПФО РФ

Тиждень – без особливого статусу: за півтора місяці до виборів у Держдуму російське керівництво несподівано вирішило ліквідувати Крим як самостійний округ і приєднати його до Південного федерального округу РФ з центром у Ростові-на-Дону та із такими сусідами, як Калмикія і Адигея. Тепер на півострові чекають масового переселення чиновників з Росії, посилення репресій проти кримських татар і поглиблення соціальної кризи. Кореспондент "5 каналу" у Криму поговорив із експертами

Перетасувати колоду чиновників і управлінців, які не виправдали довіри Кремля, гарантувати потрібні результати на виборах у Держдуму і збити рівень соціальної напруги в Криму, який замість золотих гір отримав захмарні ціни, згортання свобод і розбиті дороги. Саме такі цілі переслідувала Москва, неочікувано позбавивши Крим особливого статусу і приєднавши його до більшої одиниці – Південного федерального округу. У цьому переконаний кримський політолог Михайло Шульц (ім'я експерта змінено з міркувань безпеки – 5.ua).

"Ліквідація Кримського федерального округу, до якого входили "республіка Крим" і "місто федерального значення Севастополь", по суті, символічно підводить своєрідну риску під перехідним періодом "повернення Криму до рідної гавані". Сам по собі цей крок маркує важливий історичний етап – "перетравлювання кримського бутерброду". Тобто символічно ця дія означає, що Крим повністю інтегровано до складу Росії, і з точки зору російського керівництва, воно має право вже не дивлячись на жодні умовності, на будь-чию реакцію, робити з Кримом будь-які маніпуляції: "мої меблі, де хочу, там і ставлю, хоч, у коридорі, хоч у кімнаті", – вважає аналітик. Тепер, з точки зору Кремля, невдоволення мас новими реаліями має попросту обнулитися. Адже на заміну "перехідному періоду, який треба перетерпіти", розпочинається новий етап – вже власне "життя у російському регіоні".

nv.ua

А відтак, до Криму і Севастополя прийдуть нові обличчя, які певний час ще матимуть кредит довіри проросійського населення і пояснюватимуть провали "спадком попередників".

"Щоби аналізувати причини, передумови і наслідки, треба чітко уявляти устрій Росії. Федеральні округи насправді не є частинами адміністративно-територіального устрою. Це – кластери регіонів, об'єднані під представника президента у федеральному окрузі, що призначається особисто Путіним і курирує безпосередньо ці регіони. Відповідно, тут слід звернути увагу на фігуру повпреда (повноважного представника президента – 5.ua). Ця фігура носить характер, прямо пов'язаний з особистістю, яка на посаді, адже жодних конституційних повноважень у повпреда немає. Відповідно, якщо повпред сам по собі – сильна особистість, то вона відіграє велику роль у федеральному окрузі. Якщо ж повпред – фігура прохідна, то в принципі такий керівник округу є фігурою декоративною", – пояснює Михайло Шульц. На його думку, з точки зору управління у Криму мало що зміниться, адже повпред Олег Белавенцев, якого відправили на аналогічну посаду на Північному Кавказі, не мав сильного впливу на місцеву політику, хоча й представляв так звану "військову команду" – групу впливу, близьку до російського міністра оборони Сергія Шойгу.

"Його особиста роль була невелика – для цього чиновника це було почесне, але маловпливове призначення. Белавенцев представляв групу яструбів, які у принципі бачили своєю метою створення "Великої Новоросії" – від Дністра до Дону. Тому вихід Белавенцева з регіону, знову ж таки, символічний. Він означає, що проект "Великої Новоросії" на сьогоднішній день закритий", – переконує експерт. На думку Шульца, ліквідація "Кримського федерального округу" може навіть навпаки стати вигідною для кримських "еліт". Адже тепер вони не будуть під постійним безпосереднім наглядом Кремля і матимуть поле для маневру та реалізації власних бізнес-інтересів. До того ж, за останні два роки після розриву економічних зв'язків з Україною увесь тягар забезпечення Криму товарами, продуктами і навіть електроенергією уже взяв на себе Південний округ Росії, до складу якого, зокрема, входить найближчий до півострова Краснодарський край.

meduza.io

І якщо перепідпорядкування Криму, ймовірно, поглибить економічні і політичні зв'язки із Півднем Росії, то розрив з Україною зробить ще глибшим, побоюються правозахисники. Так, у заяві Кримської правозахисної групи йдеться: "Скоріше за все, у рамках реалізації указу будуть відбуватися серйозні кадрові зміни, в результаті яких до Криму приїде "керувати" ще більше чиновників з різних регіонів Росії. Для них невідомі особливості і специфіка Криму, місцеві проблеми для них чужі. Оскільки з Кримом вони жодним чином не пов'язані, то їм буде набагато легше ухвалювати рішення, які можуть негативно сказатися на долях багатьох кримчан, наприклад, передача їхньої власності "великим управлінцям", виселення людей з прибережних елітних територій, закриття місцевих підприємств. Кримчанам стане ще важче добиватися рішення будь-якої соціальної проблеми..."

У самому ж Криму побоюються посилення репресій проти нелояльних Росії громадян. Найпершими удар на себе приймуть кримські татари, переконаний заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров. "Якщо зараз сюди надсилатимуть багато чиновників – а вони в принципі вже так роблять – це означає, що місцеві чиновники будуть заміщуватися приїжджими, які не інтегровані в проблеми Криму і не знають цих проблем, а тим більше – не обізнані у кримськотатарському питанні. Тому репресії можуть бути посилені лиш через те, що переважна більшість кримськотатарського народу не ставиться лояльно до Російської федерації і юрисдикції Росії в Криму", – припускає представник Меджлісу, якого нині переслідують "російські правоохоронці", закидаючи йому екстремізм за висловлювання про український Крим і погрожуючи п'ятьма роками позбавлення волі. Ільмі Умєров впевнений – в економічному і політичному житті мало що зміниться після ліквідації "Кримського федерального округу", адже будь-який новий чиновник все-одно лишатиметься ставлеником Кремля, а сам півострів – так і буде на дві третини дотаційним. "Особисто мені байдуже, хто буде керувати Кримом. І якщо ми не визнаємо юрисдикції Росії в Криму, то нам все одно. Зараз ми маємо чекати більшої активності від України. Вона не має забувати про цей регіон. Вона має завжди в усіх своїх контактах у міжнародних організаціях, у контактах з керівниками інших країн, завжди нагадувати про це, вимагати посилення санкцій. При цьому, якщо РФ вважає Крим своєю територією, то вона має нести відповідальність за це не лише в межах одного округу чи окремих людей, але й в масштабах усієї країни. Тому що на сьогоднішній день вони – санкції – точкові, а, значить, не такі болючі", – переконує Умеров.

krymsos.com

На думку представника Меджлісу, допомогти Україні у боротьбі за півострів могла б інша зміна статусу – ініційована вже українською владою. "Якщо Україна реалізує своїми рішеннями, змінами, внесеними до Конституції, права корінного кримськотатарського народу на самовизначення, у неї з'явиться більше доводів на міжнародному рівні по поверненню Криму. При цьому в Україні для того, аби змінити статус території, місцевий референдум не передбачений. Передбачений референдум загальноукраїнський. І якщо почнеться процедура внесення змін до Конституції, то не виключено, що потрібно провести і загальний референдум по статусу Криму. Сьогодні півострів закріплений у Конституції як автономне територіальне утворення. А необхідно, щоб була не територіальна, а національна автономія, тобто Кримськотатарська автономна республіка в складі України", – вважає екс-віце-прем'єр українського Криму.

inosmi.ru

Поки ж у Києві визначатимуться, як використати нові маніпуляції Росіїіз окупованим півостровом, у Криму висадиться чималий десант управлінців-росіян – разом із родинами та кумами. Про персоналії і їхню роль у майбутніх змінах в житті кримчан і севастополців – у наступних "Записках з окупованого Криму".

Леся Кримська Українка для 5.ua

Попередній матеріал
Климпуш-Цинцадзе: На Яворівському полігоні відбудеться ротація канадських військових інструкторів
Наступний матеріал
Кількість жертв теракту у Ніцці зросла до 85
Теги:
Loading...
Півострів безпам’ятства, або як Росія спотворює "кримську Матрицю" (фотозвіт)

Півострів безпам’ятства, або як Росія спотворює "кримську Матрицю" (фотозвіт)

Територія приниження і бюрократії, або кілька слів про медицину у Криму

Територія приниження і бюрократії, або кілька слів про медицину у Криму

"Тавро" із Тризубом або кілька слів про життя кримчан, які відмовились від громадянства РФ

"Тавро" із Тризубом або кілька слів про життя кримчан, які відмовились від громадянства РФ

Півострів втрачених можливостей або кілька слів про освіту в Криму

Півострів втрачених можливостей або кілька слів про освіту в Криму