Півострів безпам’ятства, або як Росія спотворює "кримську Матрицю" (фотозвіт)

"Для того, щоб мінімізувати ваш стрес, вам потрібно створити візуальну видимість умов, подібних тим, що існують за межами гетто". Леся Кримська Українка – про те, як в анексованому півострові створюють видимість нормального життя – спеціально для 5.ua

"Обережно, Матриця змінює систему…" Стерти пам'ять, а на її місце – записати нову: за два роки Росія у Криму спромоглася створити альтернативну – не російську, і не українську реальність. Тут – у сірій зоні – не працюють великі світові компанії, більш-менш стабільні банки, не має доступу до левової частини "неправильних" інтернет-джерел. В одну мить півострів і два мільйони його мешканців грубо вирвали із глобального простору, а замість нього – швидко створили химеру.

Наприклад, тут, у центрі Севастополя, раніше був Макдональдс. Щоправда, у ньому навіть за України ніколи не було "українських тижнів". У місті "російських моряків" вони не прижилися. Під час кримських заворушень у 2014-му компанія однією з перших згорнула усі свої потужності, і залишила півострів. Більшість з її будівель – порожні і донині. Однак, у Севастополі на місці "ненависного" американського закладу громадського харчування з’явився… Rusburger. Дивним чином це кафе продублювало меню і дизайн Макдональдса.

Деякі підприємці в Криму вважають, що гамбургер і хот-дог – традиційний російський харч.

Кримчани сумують за американським Макдональдсом. І свідомо чи несвідомо маркують ним навіть шаурму.

Та сама доля спіткала й інші великі мережі. Наприклад, на місці всесвітньовідомого Brocard непомітно, навіть без закриття, з’явився російський "Л’етуаль". При цьому дизайн, кольори, асортимент і навіть розташування товарів – не змінилося ані трохи.

На деяких банкоматах назви колишніх українських банків просто переклеїли, не змінюючи навіть корпоративних кольорів. Тепер про те, що Крим – у Росії, нагадують лише отакі повідомлення на дверях банківських філій.

/
/

"Людина сприймає і оцінює ситуацію навколо себе через певні атрибути, знаки, сигнали. Причому ці знаки людина сприймає, переважно, візуально, конкретним мисленням. Тобто, що бачу – те і думаю. Так, людина звикає свою приналежність до цивілізованого світу, глобального суспільства, ототожнювати з такими звичними атрибутами навколо себе, як світові мережі, відомі бренди, певні назви та дизайн тощо. Тепер уявіть ситуацію, що ви були вільною людиною з доступом до всіх благ цивілізації, і раптом вас поміщають у гетто. Для того, щоб мінімізувати ваш стрес, вам потрібно створити візуальну видимість умов, подібних тим, що існують за межами гетто. Тобто дати вам сурогат тих атрибутів, які уособлюють собою свободу і цивілізацію. Схожі назви, бренди, заклади. Таким чином, ваш перехід з однієї реальності в іншу відбуватиметься з мінімальними потрясіннями для психіки. Те саме стосується і всього суспільства в цілому", – пояснює автор книги "Управление инстинктами: искусство пропаганды" Дмитро Бачевський.

Непомітна підміна – відбулася і в сфері освіти. З підручників зникли Голодомор і УПА, з програми – українські автори і "неправильні" мови: українська та кримськотатарська. Натомість з’явилися "кримська весна", переможний Сталін і Володимир Путін. При цьому останній – всюди: у кабінетах чиновників, на сувенірних ятках, біл-бордах і навіть в аптеках, напевно, у якості знеболювального.

Портрет Путіна у ялтинський аптеці. Фото Ілони Дорошенко

Севастопольский водій маршрутки сумує за Сталіним.

У Криму нині популярний "військовий" одяг для дітей

/
/
/

У Севастополі туристам пропонують безкоштовне фото на тлі триколору

На офісі російської партії зображення України без Криму. І слоган: "єдиний народ".

Той самий "воєнторг", де російські "ополчєнці" закуповують танки?

З усюдисущих біл-бордів президент Росії обіцяє створити в Криму унікальну туристичну базу, розвинути туризм, підняти економіку і, звичайно ж, збудувати Керченський міст, що зв’яже півострів і російський материк. Ці цитати через два роки російського життя кримчани сприймають як іронію чи навіть сарказм.

Поруч із "вождем" сучасним – завжди комуністичні вожді. З Днем перемоги з біл-бордів севастопольців вітав Сталін. Тепер – революціонер Ленін іронічно запитує, чи добре живеться місцевим за капіталізму. При цьому, борди, відповідно до "тонкого" російського гумору, розміщують просто біля православних церков.

А це – Український культурно-інформаційний центр. Два роки тому тут була найбільша в місті українська бібліотека, біля входу висів пам’ятний знак жертвам Голодомору, а на найбільші державні свята місцеві активісти проводили тематичні вечори, присвячені невідомим сторінкам української історії. Тепер – над входом у будівлю майорить триколор, а з назви самого центру зникло слово "український". Тепер це просто КІЦ, на стіні якого немає й згадки про Голодомор. Є лише афіші – і символічна лава для закоханих, яку керівництво назвало "територією щастя".

Тихо і без особливої помпи на усіх державних установах і відомих пам’ятках змінили українські прапори на російські.

Тепер Севастопольску міськдержадміністрацію називають "урядом".

Вінки з триколорами біля вічного вогню у Севастополі

Над Графською пристанню повісили російський прапор

Битву з табличкою, що висіла тут раніше, місцеві охрестили "Третьою обороною Севастополя". Пам’ятний знак був присвячений підняттю прапорів України на кораблях ЧФ у 1918 році. Проте, проросійські молодики демонтували його і втопили у морі.

[media type="youtube" link="mIXhefVR3dc"]

Тепер – замість згадки про зародження українського флоту – тут пам’ятний знак "співвітчизникам, що залишили батьківщину у 1920 році".

"Спроба створити паралельну реальність – це своєрідне вираження гібридної війни в епоху глобалізації. Вплив глобального суспільства, взаємозалежність та взаємопов’язаність неможливо не враховувати. Тому, як і властиво гібридній війні, в ній водночас поєднуються абсолютно протилежні тенденції: протистояння Заходу та використання його форм та атрибутів для підкреслення своєї приналежності до цивілізованого світу", – роз’яснює політтехнолог і тренер з комунікації Дмитро Бачевський.

А це – знаменита площа Нахімова у Севастополі. Саме з неї у лютому під керівництвом ставленика Росії Чалого і почався переворот. Нова міська "влада" оголосила себе непідконтрольною Києву і почала захоплювати державні структури та допомагати російським спецназівцям блокувати українські військові частини. Тепер тут щонайменше раз на місяць виставляють мобільний пункт призову і демонструють військову техніку Росії. Сцену із величезним російським прапором не розбирають усе літо.

На стелу Києва на севастопольській Алеї героїв невідомі пов’язали георгіївську стрічку. До дня Конституції України місцеві активісти поклали тут синьо-жовті стрічки і букети. Проте, пролежали вони менше доби.

Водночас, "дірки у Матриці" все ж таки дещо видає – увесь півострів завішаний "екзотичними пропозиціями". За певну суму в доларах тут можна оформити українські документи. За чималий відсоток – перевести у готівку гроші з непридатної до використання у сірій зоні картки Visa. Та на крайній випадок – нелегально, на автобусі приватного перевізники – з'їздити на український материк.

Кримчани продовжують триматися. Але не за Діму.

Кримська екзотика. Пропозиція перевести гроші у готівку та звозити на материк.

За кругленьку суму тут оформлюють українські документи та навіть обіцяють візи у США та країни Європи.

Тепер в Криму виступають лише такі "зірки"

Діана Арбеніна скасувала концерт у Севастополі

У центрі Севастополя продають вишиванки виробництва західноукраїнської фабрики. Коштують такі сорочки 1000 гривень.

Ті ж, хто встиг проковтнути червону пігулку пам’яті, з усіх сил намагаються її зберегти. "Ось читаю у себе в стрічці Facebookнастанову людям, які їдуть до Криму: "Зайвого у Facebookне писати, телефоном зайвого не говорити і взагалі з малознайомими людьми менше і лише функціонально спілкуватися". Ще два роки тому для мене, як і для більшості севастопольців, незалежно від переконань, такий стиль життя здавався дикістю. Але зараз саме він є єдиним нормальним. І ти навіть не дуже віриш, що колись було можливим інше. А ми "у Росії" всього лише два роки. Це я до того, що 99,999% росіян, які у Росії давно, вважають, що інакше просто БУТИ НЕ МОЖЕ. Тобто вони навіть не уявляють, що десь може бути якось інакше. І це стосується ВСІХ росіян, незалежно від їхніх політичних поглядів. Це і треба враховувати при спілкуванні з будь-якою людиною, яка доволі довго жила у Росії. Вона не усвідомлює цього. Це "само-стоп" за Оруелом", – ділиться власним досвідом кримчанин Олег.

Місцеві українські активісти збирають свідчення того, що російська "матриця" досі не змогла переписати українську реальність Криму.

Смілива дівчина у Севастополі, 2015 рік.

/
/
/

Севастополь, 2015 рік.

/
/

Ялта, 2015 рік.

У Керчі замалювали напис "Слава Україні" напроти місцевої мерії, 2015 рік.

Керч, 2016 рік.

Кримчани часто виявляють творчу активність і коригують портрети Путіна, які заполонили півострів.

Саки, народна творчість.

Леся Кримська Українка, для 5.ua

Нагадаємо, попереднього тижня ми презентували огляд нинішньої системи охорони здоров'я півострова.

Попередній матеріал
Затримана "депутатка ЛНР" розповіла про російських ляльководів "парламенту" терористів
Наступний матеріал
Внаслідок атаки бойовиків на Луганщині постраждало троє військових та поліцейський

Територія приниження і бюрократії, або кілька слів про медицину у Криму

"Тавро" із Тризубом або кілька слів про життя кримчан, які відмовились від громадянства РФ

Півострів втрачених можливостей або кілька слів про освіту в Криму

"Купітє дєвушкє мароженоє" або кілька слів про курортний сезон у Криму