"Тавро" із Тризубом або кілька слів про життя кримчан, які відмовились від громадянства РФ

Поза законом у двох світах сьогодні живуть кілька тисяч кримчан – тих, які два роки тому проявили свою позицію і відмовилися від російського громадянства

Уявіть собі діру в інший світ. Світ, в якому в XXi столітті громадянин європейської держави не має прав на елементарні звичні для кожного речі – на отримання пластикової картки в банку, на купівлю деякого майна, на реєстрацію за місцем фактичного проживання, іноді навіть на те, щоб віддати свою дитину до школи або претендувати на бюджетне місце у вузі або на те, щоб отримати допомогу державної поліклініки. При цьому чиновники і суди – не просто не допомагають вирішити проблеми, а в кращому разі вдають, що цих людей не існує – ні за законом, ні за фактом. І діра ця розповсюджується одразу на дві держави – Україну та Росію…

Поза законом у двох світах сьогодні живуть кілька тисяч кримчан – тих, які два роки тому проявили свою позицію і відмовилися від російського громадянства. Тепер порядок реалізації їхніх елементарних прав не зрозумілий ані на окупованому півострові, ані на українському материку.

Тут, у Криму, "відмовники" пішли двома шляхами – перші живуть за українськими документами, другі – спробували хоч якось легалізуватися й отримали посвідку на проживання у власному ж домі. Ті, хто вирішив не брати жодної книжечки з орлом, дотепер не можуть офіційно працювати, обслуговуватися у банках, навчатися і навіть лікуватися державним коштом. "Я лікуюся у платній поліклініці, це дуже великі гроші, – розповідає кримчанка Ольга. – Працюю неофіційно, до банків взагалі не ходжу. І взагалі намагаюся не мати справ з документами. Щоправда, мені допомагає батько – він хоч і наш, але взяв російський паспорт, щоб його не позбавили пенсії і не було проблем з нерухомістю. Але він також свариться на мене через відмову від громадянства, бо боїться, що якщо з ним щось станеться, Росія навіть не дасть мені, громадянці України, нормально отримати спадок…"

 

Посвідка на проживання для кримських "іноземців". Росія змусила частину "відмовників" легалізуватися, взявши ПНП

Дещо простіше у плані документів тим, хто отримав гарантовану Росією посвідку на проживання за пільговою процедурою. Легальний статус дає право на медичну страховку, офіційну роботу і рахунок у банку. Щоправда, тут одразу ж починаються нюанси. І одразу ж з’ясовується, що права в новоспечених кримських росіян і українських "відмовників" далеко не рівні.

"З посвідкою на проживання можна відкрити рахунок у банку. Але як негромадянину карточка пластикова тобі не дозволена. Уявіть, мова про карточку системи Про100. Це не Віза, не Мастеркард і навіть не Електрон. Навіть на це ти не маєш права. Тому якщо тобі приходять якісь гроші, ти приходиш, заповнюєш оберемок паперів спочатку в оператора: заяву видати тобі з твого розрахункового рахунку гроші, подаєш ксерокопію своєї посвідки на проживання, анкету, квитанцію на комісійні. А вже потім за виключенням комісійних тобі видають гроші", – мешканка Севастополя Тетяна Матвєєва через свою політичну позицію вже втратила три роботи. Тепер працює під керівництвом такого ж проукраїнського кримчанина. Жінка переконана – нині такі політичні робочі тандеми – єдиний вихід для "українських вигнанців" безболісно працевлаштуватися: "Усі "відмовники" тут – це здебільшого, 99 відсотків – патріоти України. Жодному підприємцю такий головний біль не потрібен, що до нього завтра-післязавтра навідається ФСБ. Тому принципово не хочуть брати. Що казати, якщо доходить до того, що з батьків першачків у школах вимагають копії російських паспортів. Інакше – погрожують просто не брати дітей, мотивуючи це відсутністю місць".

Вирішувати ці проблеми у владних кабінетах або в судах – майже нереально, переконана фотохудожниця і українська патріотка Тетяна Москаленко. "Коли ти приходиш до будь-якого чиновника, він одразу робить великі очі і дивиться на тебе так, ніби ти засланий шпигун. Тобто з тобою просто не хочуть розмовляти, а якщо й розмовляють, то стиснувши зуби. Як??? Ти народилася у Севастополі, і в тебе не має російського паспорта? Одразу ставлення як до якоїсь вражини…"

 

Родина Москаленків. Олег і Тетяна з мамою Валентиною святкують День вишиванки у Криму

Вони з чоловіком Олегом також відмовилися від паспорта із двоголовим орлом. Тепер – російський пенсійний фонд у Криму заморозив Олегові пенсію з вимогою якщо не отримати "аусвайс", то хоча би зробити посвідку на проживання. Після того, як чоловік дооформив цей папірець, структура ще й урізала його виплату, вимагаючи через суд довести, що він не в’їхав на півострів після його переходу до Росії, а постійно тут проживав.

Правозахисник Сергій Заєць пояснює – такі дії російських офіційних структур у Криму прямо порушують права українських "відмовників". "Спроба застосувати законодавство РФ про статус іноземців, вона вже сама по собі є безпідставною. З тієї простої причини, що цей закон передбачає ситуацію, коли іноземець жив собі в іншій країні, і раптом він приїжджає до Росії. Тоді він знає на що йде. Росія не зобов'язана його приймати чи давати посвідку на проживання, має обмежені зобов’язання, оскільки він іноземний громадянин. Тут ситуація абсолютно інша. Тут не він приїхав до Росії, а Росія приїхала до нього. А відтак будь-які вимоги отримувати посвідку на проживання – це втручання у свободу вибору місця проживання, в свободу пересування", – каже юрист. Такі прецеденти, на його думку, цілком можуть стати підставою для міжнародного суду. Але, на жаль, мало з тих, хто нині проживає в Криму, готовий ризикнути своєю безпекою і кинути виклик системі.

"Їм стало гірше, до них почало доходити, – каже Тетяна Матвєєва. – І тепер виходить, що ти не просто ворог номер один, ти… гірше Обами просто, бо до Обами руки дотягнутися не можуть. І це стосується абсолютно всього: нотаріату, медицини, податкової інспекції, пенсійного фонду…"

Українці і кримські татари разом святкують День кримськотатарського прапору у Криму

Проте, відшукати правду й у своїй країні, заради якої втратили не лише спокій, а й велику частину прав у Криму, "відмовники" вже майже не сподіваються. За два роки офіційні держструктури згадали про них лише кілька разів, і то у привітаннях і виступах, а не в конкретних програмах відновлення їхніх прав. Натомість, закон про вільну економічну зону "Крим" прирівняв усіх власників "неправильної" прописки до нерезидентів.

"Ми іноземці не лише для Росії, а й для України, – каже кримчанка Олена. – Уявіть собі, через яке приниження нам всім довелося пройти, щоб у Криму спочатку відстояти черги на відмову, стерпіти плювки великих нових росіян, потім ще й просити в окупантів дозволу на те, щоб проживати у себе вдома. А тепер, коли я приїжджаю на вільну землю після цього всього жахіття, вже українські чиновники вимагають від мене зробити довідку переселенця. Без неї я не можу ані отримати жодної належної мені виплати, ані навіть обслуговуватися в банку. Це як можна назвати?"

Цікаво те, що сам закон передбачає відновлення в усіх правах кримчан, які зможуть довести, що не мають другого громадянства. Для цього їм треба надати у держструктуру "особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта". Проте, як виглядає цей документ, не знає жодна з офіційних осіб, з якими довелося стикатися "відмовникам" на материку.

Витяг з закону "Про вільну економічну зону "Крим"

12.7. Під час тимчасової окупації порядок надання державних гарантій на території ВЕЗ "Крим" діє з урахуванням того, що:

1) закони України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України""Про систему гарантування вкладів фізичних осіб""Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та інші законодавчі акти України, які передбачають надання дотацій, субсидій, інших грошових виплат за рахунок бюджетів, фондів державного соціального страхування (забезпечення), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, отримання податкової соціальної пільги, а також пільг і компенсацій, визначених статтею 14 цього Закону:

а) поширюються на громадян України, які не мають одночасно громадянства держави-окупанта;

б) надаються на іншій території України у разі дотримання визначених законодавством процедур за умови пред’явлення дійсного паспорта громадянина України та особистої декларації про відсутність громадянства держави-окупанта;

 «Коли я приходжу і кажу: друзі, я відмовниця, я не отримувала російське громадянство, я маю права, як всі громадяни України, мені кажуть – ніііііі, ви нерезидент. Я кажу: зачекайте, але ж у тому ж законі написано, що якщо я можу довести, що я зберегла громадянство, мене відновлюють у всіх правах. Мені кажуть: ніііі, ви нерезидент", – ділиться досвідом спілкування з держструктурами Тетяна Москаленко. "Це нонсенс! З нами не знають, що робити ні росіяни, ні наші. Ті, хто зберіг своє громадянство, хто відкрито показав свою позицію, вони тепер тягар для обох сторін. В офіційних структурах на тебе дивляться, як на божевільного. І питають, вибачте на слові, а навіщо вам цей геморой? Ну отримали б цей російський паспорт, і жили б собі спокійно. Воно вам треба? Ось що кажуть нам чиновники в Україні".

Севастопольська фотохудожниця Тетяна Москаленко і в Криму зберігає шматочок України

Як вихід пропонують отримати довідку внутрішньо переміщеної особи, яку в народі ще називають довідкою переселенця. Проте для цього потрібно не лише знайти реальну адресу на материку, а й пережити візити інспекторів, які будуть перевіряти, чи не є ці кримчани часом "пенсійними туристами". Без цього папірчику українці, які проживають у Криму, позбавлені своїх прав на території України взагалі. А з ним – по суті, порушують закон, вдаючи переселенців.

У Міністерстві інформаційної політики нам повідомили, що незабаром має з’явитися інформаційний майданчик в Інтернеті, який об’єднає корисну для кримчан та власників донбаської реєстрації інформацію. Щоправда, це – частина стратегії щодо інтеграції переселенців. Особливої ж інформаційної політики щодо "відмовників", які проживають у Криму, тут поки немає. Що стосується практичного боку реалізації прав цих громадян, то отримати офіційну позицію держави нам поки не вдалося – адже телефон глави Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України не відповідає. Не зовсім розуміють, що робити з цією категорією, й материкові юристи. Проте, пропонують принаймні стартувати на шляху до відновлення прав – подаючи до суду на чиновників, які відмовляються визнавати "відмовників" резидентами. Самі ж кримчани, які обрали єдиний, український шлях, чекають лише кроку назустріч від держави, заради якої пожертвували багато чим.

"Для того щоб вирішити цю проблему, непотрібно багато грошей і сил, – переконана Тетяна Москаленко. – Потрібен чіткий порядок реалізації наших прав на материку: електронні черги, юридичні консультації за принципом інтернет-банкінгу, централізовані структури, які оформлюватимуть виплати і документи, дадуть нам змогу вільно голосувати. Ми розуміємо, що у країні важка економічна ситуація, але це не вимагає великих витрат. Це вимагає лише бажання підтримати своїх громадян, які відстоюють тут, у Криму, свою українську позицію, не бояться цього говорити. Хоча би покажіть, що ви намагаєтеся для нас щось зробити. Повірте, за понад два роки ми вже самі змогли, ми об’єдналися, ми допомагаємо один одному, ми витягуємо один одного, ми не чекаємо від держави чогось надприродного. Просто покажіть, що ви нас бачите…"

Леся Кримська Українка

Попередній матеріал
У двох терористів зі стамбульського аеропорту знайшли російські паспорти
Наступний матеріал
Голова фракції БПП: яка найбільша проблема фракції та чим уряд Гройсмана кращий за кабінет Яценюка

Територія страху: Крим потопає у хвилях репресій

Півострів втрачених можливостей або кілька слів про освіту в Криму

"Купітє дєвушкє мароженоє" або кілька слів про курортний сезон у Криму

М'ясо чи черешня, або кілька слів про нові кримські делікатеси