5.ua

"Купітє дєвушкє мароженоє" або кілька слів про курортний сезон у Криму

Мешканка незаконно анексованого Криму із творчим псевдонімом Леся Кримська Українка спеціально для 5.ua змалювала перспективи цьогорічного туристичного сезону на півострові

Ще три сезони тому відчути і почути Крим туристичний можна було, відвідавши Центральний Сімферопольський вокзал. Це місце гуло на тисячі голосів і рясніло різноманітно вдягненими постатями відпочивальників та місцевих. Оскільки на півострові завжди можна було не лише погріти боки на сонці і скупатися в морі, а й подивитися купу цікавих місць, древніх городищ, пам’яток архітектури, воєнних реліквій і просто помилуватися пейзажами – щороку за сезон тут бували не менше 6 мільйонів туристів з різних куточків планети.

5.ua

Сімферополь, вокзал

Однак тепер тут – під вокзальним "Біг-Беном" – ніби оживають сторінки фантазійних романів про міста, які в одну мить заскочила і вщент знищила невидима сила, яка забирає з собою усе живе і залишає лише мертве у завмерлому вигляді.

5.ua

Компанія Макдоналдс однією з перших залишила окупований півострів

На платформах і у будівлі Сімферопольського вокзалу – поодинокі відвідувачі, які чекають на міжміську електричку. З сотні напрямків руху лишилося менше десятка, і ті – в межах Криму. Тепер найбільш популярні напрямки – на Керч і Джанкой. Ще кілька – відправляються на Севастополь, Євпаторію і Солоне озеро. Крізь залізничні колії пробивається трава…

5.ua

Нині транспортним центром тут є автопарковка – звідси автобуси і маршрутки відправляються і по Криму, і за так званий "кордон" з українським материком. Щоправда, дістатися вільної землі – не так просто і дешево. Середня вартість дороги на підконтрольну Україні землю – від 700 до 1500 гривень в один бік. Як безкоштовний бонус – ніч у маршрутці або автобусі, дві повноцінні прикордонні перевірки і знайомство з працівниками ФСБ.

Крим, кордон
Крим, кордонFacebook / Катерина Крутій

На адмінкордоні з Кримом

"Перевірка багажу, машини, металошукачі, собачка… І тут починається найбільш непередбачуване! В моїй сумочці виявляють – палку ковбаси!!! Боже, що тут почалося! Суєта, біготня, мене оточують дев’ятеро людей і жахаються-жахаються, що я везу палку ковбаси!!! "Та як же я посміла, Україна така неблагонадійна країна з чумою і тут таке…" Я порушила митні правила і, виявляється, є підривачем устоїв РФ… все. "Цирк на дроті" з почесним виходом ветеринара, який гидливо бере двома пальцями мій пакетик з ковбасою і кудись уносить. Нас відправляють на стоянку і складають Акт на 2 сторінках: "прийнято рішення про вилучення ковбасних виробів промислового виробництва, 1 місце, 0.7 кілограмів…" Друзі! Це знак! "Московську" ковбасу не пустили до Криму. І мене разом з нею)", – так описує свій останній досвід знайомства із російськими прикордонниками українка Катерина Крутій.

5.ua

На керченській переправі в кримському напрямку заповнена лише одна полоса. 1 червня

Уникнути "кордонного екстриму" і потрапити до "республіки" в обхід – тобто через територію Росії – ще дорожче і подекуди навіть важче. Літак до Сімферополя в один бік обходиться туристу від двох до п’яти тисяч гривень економ-класом, залежно від часу та авіалінії. Автівкою або автобусом – від півтори до трьох тисяч гривень. Однак, економія на квитку – з лихвою окупиться нервами, якщо раптом відпочивальника в дорозі заскочить шторм, і переправа закриється. Або велика кількість туристів одночасно захоче виїхати або в’їхати на півострів. У 2015-му кінець сезону мало не обернувся катастрофою – черга на виїзд з півострова заморозила життя в Керчі та околицях, і місцевим чиновникам довелося екстрено втрутитися і організувати імпровізовані табори, гаряче харчування і навіть підвезти туалети для туристів-екстремалів.

 

"Особливості доставки" кардинально змінили і типаж сучасного поціновувача відпочинку на півострові. З українців на відтяту землю їдуть переважно ті, у кого в Криму лишилося майно або близькі родичі. Почути англійську на вулицях можна ще рідше, ніж українську. А якщо і трапиться на місцевих курортах якийсь неслов’янський відпочивальник, то він, скоріше за все, виявиться китайцем. Основний потік же складають мешканці материкової Росії, рідко – відвідувачі з ЄС, частина з яких зазвичай є вихідцями із колишнього СРСР. Іноземців, за словами місцевого підприємця і експерта "громадської ради" при так званому "губернаторі Севастополя" В’ячеслава Тертуса, найбільше відвертає від Криму нестабільна банківська система. Оскільки люди не хочуть возити з собою велику кількість готівки, а користуватися картками Visa і Mastercard на півострові вони не можуть через санкції, це й лягає в основу їхнього вибору. Проте, проблеми частково стимулювали туризм внутрішній – адже кримчани з російськими документами мають обмеження у виїзді за кордон і часто-густо вимушені задовольнятися сусідніми курортами.

5.ua

Новий світ, травень

"Дуже великий відсоток туристів – не зовсім туристи. Вони поєднують відпочинок і бізнес. Це нове. За України не було такого проценту саме цієї категорії. Покупки такий турист робити не буде, шаурму та іншу вуличну їжу він також замовляти не буде, і при цьому "місцем його локації" буде самий демократичний ресторанчик. Тобто 40-50% туристів в Ялті конкретно зупиняються в готелях і міні-готелях, обов’язково офіційно оформлених, щоб включити відрядження. Тепер мінусуємо цей процент і лишається 50-60% туриста різного. Приблизно 20% – багаті, решта – середнячки, що звикли до пюре і парової котлети", – так нового кримського туриста описує мешканка Ялти Ілона Дорошенко, що працює в сфері організації відпочинку. А відтак – значно постраждали від зміни туристичного ракурсу так звані "чорні" орендодавці.

5.ua

Євпаторія, 27.05

Відсоток мешканців маленьких курортних міст, які на сезон здавали всі свої приміщення, включно із сараями, за України був надзвичайно високим. Тепер же – такі квартири мусять конкурувати із більш-менш відомими готелями. Власники ж номерів переконують – добре живуть сьогодні лиш ті підприємці, що змогли домовитися із так званою "владою", і окрім офіційних податків сплачують "таксу" до кишень чиновників.

"У сестри квартира в Ялті. Майже на набережній. Вони її називають "апартаментами", і в колишні часи здавали мінімум за 80 доларів на добу. Другий рік вона стоїть зачиненою, бо здавати нема кому. До них заселялися переважно кияни і донеччани, рідше – росіяни. Така ж ситуація у друзів в Партеніті. Минулого року вони знайшли відпочивальників у Москві, здається, дві пари. Цьогоріч вже кажуть, що здавати не будуть, бо нема кому. Знайомі, в яких торгові точки (окуляри, морозиво, недорогий одяг) просто виють: ніхто нічого не купує", – розповідає мешканка Сімферополя Елла.

5.ua

На пляжі у Севастополі продають або здають в оренду більшість колишніх барів. Працюють лиш деякі ятки з сувенірами

Раніше росіяни любили Крим за дешеві українські ціни і майже підлабузницьке ставлення до них місцевих, що були зайняті в курортній індустрії. Вони приїжджали у битком набитих поїздах до Сімферополя або Севастополя, а звідти – струмками розтікалися по малих і великих готелях, по квартирах і приватних будинках, які за сезон заробляли їхнім власникам грошей щонайменше на півроку вперед.

Тепер же середньостатистичний кримський турист – це росіянин, який рахує кожну копійку. Власник міні-готелю в Криму Дмитро так описує новітній "контингент" відпочивальників: "Їде в основному голо-боса молодь з рюкзаками і алкобидло зі спиртом у баклажках. Публіка при грошах уся намилилася у напрямку Кіпр-Греція-Іспанія. Знаю, що багато готелів там познімали свої екаунти з букінгу, тому що наплив нереальний".

5.ua

Пляж в Євпаторії

Керівник готелю в Євпаторії Олександр розповідає – цьогоріч броні більше, ніж торік. Однак на великі прибутки готельєр все одно не розраховує. "Контингент, якщо судити по переписці з тими, хто бронює, зайвої копійки в нас не залишить. Основна маса бронювань – з 10-12 червня. Ціни на 20-30% вищі від минулорічних. Зараз багато їде співробітників силових структур з родинами, тому що їм компенсують проїзд. Також їдуть дрібні підприємці", – розповідає Олександр. За підрахунками готельєрів, з якими нам вдалося поспілкуватися, "сезон буде дохлий" – це продемонстрували травневі свята.

 

Перший ажіотаж під гаслом "Кримнаш" у російського туриста змінився розчаруванням, переконують місцеві курортники. Найбільше відлякують великі ціни, низький сервіс і тотальна неготовність до сезону.

Це – Севастополь. Ще два роки тому, коли прапори вже були російські, але ціни, сервіс і правила – ще українські, тут з кінця квітня йшла жвава торгівля. Снеки на будь-який смак, розливні алкогольні і безалкогольні напої, їжа "із колоритом" – чебуреки, плов та шашлики. Сьогодні тут – мертві ряди задраєних пластикових ларьків. І кілька невисокого класу барів із захмарними цінами.

5.ua

А на цьому пляжі "нова російська адміністрація" по-своєму подбала про благоустрій. З "Омеги", яку роками облюбовували бабусі і матусі з дітьми за маленьку глибину і велику кількість піску… весь пісок вивезли. "Таке враження, що пляж притрусили пилом", – поділилася враженням мешканка Севастополя Тетяна.

5.ua

Біля берега забули мішок із піском з пляжу

До того ж, вимерли і околиці – замість десятка клубів і невеличких барів – лише пара відкритих закладів. Решта ж – або виставлені на продаж, або закликають сміливих орендарів оживити підупалий турбізнес.

5.ua
5.ua

Нано-роздягалка у Севастополі. Місцеві жартують – чесним людям нема чого приховувати

5.ua

А це – Ялта. Пляж колишнього санаторію "Донбас", що тепер змінив власника і назву. Місцеві згадують: вже до травневих свят це місце завжди пахло свіжою фарбою, усе було викрашене і вибілене. Тепер тут туристів зустрічають розбита плитка і запліснявілі стіни.

В Алупці туристів приваблюють у ще більш оригінальний спосіб. Місцеве видання повідомило, що в дитячому санаторії "Южнобережний" в море вилилося вісім тонн мазуту. Місцеві "силові структури" одразу охрестили це "диверсією". І пояснили – представники влади відібрали на користь державної здравниці приватний пляж і забудови на ньому. Власник нібито вирішив завдати удару у відповідь. Взагалі місцеві "царьки" люблять балуватися в націоналізацію заповідників і курортних земель, права на які давала ще Україна.

alupka24.ru

Кілька ударів по туризму вирішили завдати і російські військові – в перший день літа на авіаційному полігоні Чауда, що під Феодосією, розпочалися чергові навчання. За даними місцевого видання, вертольоти і літаки "працюють по цілях бойовими ракетами і бомбами". Пілоти змагаються у точності стрільби некерованими авіаційними ракетами і обстрілюють наземні і морські цілі.

Для поціновувачів "перцю" у відпочинку – Крим має й більш наочну пропозицію. Наприклад, у розпал гарцювання на дискотеці молоді туристи з Росії цілком можуть познайомитися із зірками 2014 року – колишніми кримськими беркутівцями. При цьому для більшого ефекту "нові російські силовики" покладуть відпочивальників обличчям у підлогу. Як це відбувається – можна побачити на травневому відео обшуку в нічному клубі "Батерфляй" у Севастополі.

А поки готувався цей матеріал – Крим знову погас. Велику частину міст і районів знеструмило через чергову аварію на місцевій підстанції "Крименерго". Щоправда, світла не було лише півгодини. Проте, й ця вишенька на торті дісталася раннім кримським туристам.

Спостерігати за наповненням пляжів півострова любителями місцевої екзотики можна онлайн – у більшості курортів встановлені веб-камери.

Леся Кримська Українка

Попередній матеріал
Поблизу Латвії знову зафіксували російський військовий корабель
Наступний матеріал
Порошенко розповів невідомі досі подробиці звільнення Савченко
Теги:
Loading...
Кримський "Артек" запрацює на Київщині

Кримський "Артек" запрацює на Київщині

Берлін ніколи не визнає Крим територією РФ – Штайнмаєр

Берлін ніколи не визнає Крим територією РФ – Штайнмаєр

Росія нарощує в окупованому Криму ядерне озброєння - розвідка

Росія нарощує в окупованому Криму ядерне озброєння - розвідка

У Криму вбили кримську татарку

У Криму вбили кримську татарку

Поклонська зібралась перевірити українське радіо в Криму на "екстремізм"

Поклонська зібралась перевірити українське радіо в Криму на "екстремізм"

5 канал - трансляція наживо