Командування Десантно-штурмовими військами понизило у посаді командира батальйону 46-ї бригади. Анатолій "Купол" днями дав інтерв’ю американському виданню Washington Post. Його фрагменти журналісти використали у статті, де описали ситуацію на полі бою. Репортери сумніваються, чи зуміє Україна розпочати новий контрнаступ. У статті, зокрема, згадують про втрати українського війська, а також про проблеми з підготовкою мобілізованих. Командування звинуватило "Купола" у порушенні дисципліни. Пояснило, що дозволу на спілкування з журналістами він не мав.
Грудень 2014 року. Оборона Донецького аеропорту. Анатолій "Купол" розповідає про 5 місяців на летовищі. Тоді він був заступником командира батальйону 95-ї бригади. "Купол" за роки війни став одним із найефективніших командирів. З великим бойовим досвідом і розумінням ситуації на полі бою.
"Торік поїхали нашим батальйоном на південь і реалізували всі задачі. Вийшли до Дніпра. Звідти поїхали у Бахмут, там успішно всі задачі виконали. Вибили противника зі східних околиць. Далі Курдюмівка, все виконали. Соледар далі. Всі тікали навколо, а наш батальйон стояв. Такий успішний батальйон, такий успішний командир батальйону", – наголосив військовослужбовець ЗСУ Олександр Погребиський.
Днями авторитетне американське видання Washington Post оприлюднило статтю. У ній журналісти цитували командира. Він розповів про ситуацію у своєму батальйоні, який бореться з росіянами на сході. З журналістами говорив прямолінійно. Зазначив, що армія має втрати, а підготовка мобілізованих викликає запитання. Після публікації комбата понизили у званні. "Купол" заявив про тиск.
"Мої подальші дії, крок номер один – звільнитися, тому, що з такими командувачами я не бажаю служити, це "гибла історія", як то кажуть. Ну, а далі життя покаже, якщо мені дадуть призватися і служити в інших військах, я буду воювати, якщо ні, то така у нас демократична держава", – наголосив командир батальйону 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ ЗСУ Анатолій "Купол" в інтерв'ю Суспільному мовнику.
У командуванні Десантно-штурмових військ оприлюднило свою позицію. Зазначили, комбат не мав дозволу на спілкування з журналістами. Додали, втрати, які назвав "Купол", є завищеними. І підтвердили, що його справді перевели на іншу посаду до одного з навчальних центрів.
"За фактом поширення в інтерв’ю офіцером ДШВ недостовірної інформації проведено службову перевірку. Встановлено порушення військовослужбовцем низки керівних документів щодо публічного спілкування та зведення відомостей, що становлять державну таємницю. Відповідно до стандартів армій країн НАТО, які впроваджено і в Збройних Силах України, дозвіл на спілкування військовослужбовця з медіа надається його командиром, чого зроблено не було", – повідомив речник ДШВ ЗСУ Валентин Шевченко в інтерв'ю виданню "Українська правда".
На захист комбата "Купола" стали інші військовослужбовці. Таке пониження у посаді називають розправою. Припускають, це рішення командування може мати наслідки для усього війська.
"Я хочу написати про наслідки. Головний з наслідків буде демотивація війська. Професійної та інтелектуальної його частини. Ці люди – не бидло без права голосу. Вони вибороли своє право на експертну оцінку та думку кров'ю, потом та роками війни. І немає іншого, більш вдалого, часу для її озвучення, ніж зараз – під час цієї війни", – запевнив військовослужбовець ЗСУ Володимир Шевченко.
Військовослужбовиця ЗСУ Ірина Коваленко запевнила: "За правду його усувають. За інтерв'ю, котре він дав Washington Post. Його знімають з посади, і це просто вершина цинізму вищого керівництва. Бо зараз ми виборюємо право на свободу. Виборюємо право на правду. Цим ми і відрізняємося від тих, хто прийшов нас знищувати. Дані дії тягнуть за собою і покарання усього нашого бату, бо зняття нашого Командира з посади – це підрив бойового духу та віри у чесність та принциповість людей "зверху".
Про ситуацію не змовчали і в українському бюро Washington Post. Його співробітник Сергій Моргунов відкинув усі звинувачення у брехливості матеріалу. Він зазначив, що видання не оприлюднило жодної таємної інформації.
"Для мене ця ситуація не виглядає чорно-білою, от зовсім. Є комбат, який відкрився і наговорив багато чого. Є іноземний журналіст, який потім це вставив абсолютно свій контекст, зробив свої висновки із цього. І опублікував статтю у виданні, яке достатньо суттєво впливає на те, які суспільні настрої у наших країнах- союзниках. І є наше командування, яке дуже суворо і, на мою думку, непрофесійно відреагувало", – підсумував ветеран російсько-української війни Євген Дикий.
Натомість матеріал американського видання розкритикували і в Офісі Президента, і у Раді нацбезпеки. Там зазначили, що факти, які оприлюднили журналісти, не відповідають дійсності. Водночас додали, загроз для початку нашого контрнаступу немає.
Сергій Барбу, "5 канал"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою: боєць ЗСУ Погребиський про ситуацію на фронті
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.