Івана Купала та інші старовинні свята доводять, що Україні більш як тисяча років – експерт

Івана Купала Depositphotos
У ніч з 6 на 7 липня українці відзначають старовинне свято Івана Купала. Минуло сотні років з його зародження, а традиції та прикмети святкування досі зберігаються і вшануваються в Україні. Що робити на Івана Купала та чому свято досі актуальне, розповіла арт-директор "Парку Київська Русь" Наталя Коваль

Що означає свято

Свято Івана Купала дуже стародавнє і бере свій початок ще з язичницьких часів. Воно символізує зв'язок людини з природою і перехід до літнього циклу. Якщо до цього часу сонце було в фазі весняного бога Ярила, то після свята переходило в фазу Купала. Позаяк наші пращури до християнських часів велику роль виділяли богам, зокрема Сонцю, то Івана Купала також було пов'язане з цим небесним світилом.

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Святкування відбувалося в червні, у день літнього сонцестояння, коли Сонце було в самому зеніті – вважається найкращим часом, щоб продовжувати рід. У цей час також дуже добрий врожай, розквітає природа, рослини. Тому саме на Івана Купала приділялася велика увага ритуалам, обрядам і традиціям.

Коли святкують

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Раніше Івана Купала святкувалося за старим календарем у ніч із 22 на 23 червня – найдовший день у році. За новим, григоріанським, – свято відбувається в ніч на 7 липня. Найправильніше традиційно святкувати ввечері, з приходом ночі.

Цьогоріч Івана Купала припадає на п'ятницю-суботу. Саме ця ніч вважається магічною. Проте у нас так склалося історично і традиційно, що Івана Купала продовжують святкувати й у вихідні. Отже, 7-8-го липня свято продовжуватиметься.

Як свято перейшло з язичництва до християнства

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Раніше свято називалося просто Купала, а вже пізніше додалося Івана на честь Івана Хрестителя. Коли князь Володимир хрестив Русь у 988 році, народ почав переходити в християнство. І, звичайно, багато язичницьких свят, як Івана Купала та Масляна, перейшли в християнські обряди. Вони мають дуже велику історію і від них відмовитися було неможливо, тому що народ сотні років їх святкував.

Люди дуже поважали і любили всі традиції, обряди, які пов'язані з природою. Вони зустрічали і проводжали весну, літо, осінь та зиму. У церквах, особливо в XI-XII століттях часто згадувалося Івана Купала, але сьогодні це свято є лише на календарі та традиційно існує лише в народі.

Чому українці досі пам'ятають старовинне свято

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

В українців дуже добре зберігаються різні обряди. Стародавні віковічні традиції показують, що нашій державі не 26 років, а вже більше як тисяча. Якщо сучасники не пам'ятають як язичники святкували, то десь на генетичному рівні воно все-таки збереглося. І традиції продовження роду, поваги до батьків і прадідів існують досі. Ще в часи Київської Русі було почесним продовжувати справи свої дідів-прадідів. Недарма культ роду тоді був одним із головних. До того ж, це приємне і позитивне свято, яке зближує з природою.

Нині в сучасному світі важко приєднатися до природних стихій, тому що всюди місто, будинки і технології. Тому декілька свят у році допоможуть трішки відійти від сучасності і від буденності, об'єднатися в хороводи, познайомитися з іншими людьми і заручитися до різних цікавих традицій.

Що не можна робити на Івана Купала

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

На Івана Купала не можна сваритися з близькими, бажати іншому зла чи заздрити. Святкова ніч містична і стосується продовження роду, тому все набуває особливого значення.

Також не можна вночі бути у водоймах, тому що вночі прокидаються нечисті сили: водяний чи русалка можуть затягти вас у воду. Бажано вдень купатися, а не ввечері.

Традиції святкування

Плести ляльки-мотанки

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Оскільки на Івана Купала прокидається нечиста сила, потрібно бути на сторожі. Домівку можна захистити оберегами. Часто вони мають вигляд ляльок-мотанок (символ домашнього вогнища та матері-берегині). Вважається, що трави, які в цю ніч покладуть в оберіг матимуть магічну силу протягом наступного року.

Пошук квіту папороті

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Ввечері на Івана Купала шукають папороть – магічну квітку. Вважається, що хто знайде папороть і побачить її вогняно-червоний цвіт, то та людина стане багатшою матеріально, духовно і буде набагато щасливішою. За легендою, папороть квітне лише декілька секунд. Молоді хлопці і дівчата, а також діти вирушали до лісу, до парків, щоб побачити цю містичну квітку.

Стрибки через вогнище

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Вважається, що купальське багаття очищує. Якщо в цю ніч перестрибнути через вогнище, то душа очиститься, і таким чином людина стане здоровішою, позбудеться всіх негараздів, негативу і хвороб.

Спалювання опудала

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Головне опудало, яке спалюється, – це купальське, воно символізує чоловічий початок. Також згоріти має опудало Марени (богиня темної ночі, страшних сновидінь, привидів і хвороб). Вона символізує жіночий початок. Тобто для продовження роду, спалюються опудала для відвернення всіх негараздів. Із цього ритуалу прийнято вважати прихід нового циклу пори року – перехід у літо.

Плетіння віночків

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Якщо ми прив'язуємося до традицій, то воно актуальне для дівчат, які хочуть одружитися. Вони плетуть віночки, а потім їх пускають по воді, і таким чином можна зрозуміти, що їх чекає цього року. Якщо віночок потонув, значить дівчина цьогоріч кохання не знайде. Якщо він відплив, але зупинився, то кохання буде, але не так скоро. Якщо ж віночок відплив і поплив за течією, то цього року дівчина знайде своє кохання і одружиться.

Квіти і трави повинні бути з наших земель. Особливо вітаються польові, які були популярними ще в часи Київської Русі: звіробій, ромашка, чистотіл, ті, які використовувалися для різних настоянок. Чим пишніший вінок, тим більше шансів, що дівчина знайде своє кохання.

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Коли плетуть віночки дорослі, то вони залишають їх на цілий рік як оберіг. Позаяк купальська ніч магічна, то ті трави, які зібрані на Івана Купала і сплетені у вінок, набувають магічної сили і протягом року оберігають родину та будинок.

Івана Купала – свято родючості та продовження роду

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Якщо жінка бажала народити дитину, вона носила з собою амулет богині Мокоші – лунницю (у формі півмісяця). Він давав можливість якнайшвидше народити. За легендами, оскільки купальська ніч була магічною, то зачати дитину шансів було більше саме на Івана Купала.

Івана Купала
Івана КупалаDepositphotos

Івана Купала – це одне з важливих свят у з'єднанні з природою. Популярне не лише в Україні, а й у Східній Європі. Святкується з року в рік і має велику популярність. Івана Купала історично українське свято, бо бере початок із земель Київської Русі. Україна вважається основоположницею цього свята, тому центром східнослов’янської цивілізації є місто Київ.

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

Вогнище, вірування, вінки: як у Пирогово відзначали Івана Купала – фоторепортаж

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

 

Попередній матеріал
Як Порошенко завоював увагу Трампа і на яку тактику слід чекати від Зеленського – Єлісєєв
Наступний матеріал
Всесвітній день шоколаду: топ-5 рецептів на основі корисного смаколика
Loading...