'Ланцюг злуки'
'Ланцюг злуки' 5 канал

Дивилися з осудом та фіксували КГБ: як 30 років тому підпільно спланували перший "живий ланцюг" – сюжет

Читайте по-русски
21 січня 1990 року за руки взялися мільйони людей від Франківщини до Київщини

30 років тому вперше взялися за руки, щоб створити "живий ланцюг". Тоді акція об'єднала українців від Франківщини до Київщини. Її вважали символом єдності західної і східної України. Живий ланцюг створюють і нині, у День Соборності України. Із тими, хто об'єднався у перший живий ланцюг, поспілкувалися наші кореспонденти.

На відео, якому понад 100 років, зафільмовано історичний момент – проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Кадри зроблені 22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві.

"Ще понад 100 років тому українці зрозуміли, що вони один народ, одна нація і вони прагнуть жити в одній державі", – зауважив завідувач відділу рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор Марчук.

71 рік по тому – 21 січня 1990 року красномовним виявом єдності та прагнення українського народу до свободи став "живий ланцюг". За руки цього дня взялися мільйони людей від Франківщини до Київщини.

"Вийшло 3 мільйони людей на той час, у перший ланцюг на той час 3 мільйони – то потім, навіть у часи незалежної України, потім вже стільки не виходило", – каже один з організаторів Народного руху України на Рівненщині Іван Демянюк. 

Підготовку акції влаштували у Рівному. Робили це підпільно, розповідає один з учасників руху Іван Демянюк. Згадує, як на вулицях міста вперше об'єдналися у "живий ланцюг".

"Ми взяли карту автомобільну і розбили її по метру, де має стояти певна група людей. Розписали по прізвищах. Жінки-пенсіонерки виготовляли прапори. І от ми як рушили, виставили у вікна автомобілів прапори і як рушили – міліція хотіла зупинити, але як ти зупиниш таку колону", – згадує Іван Демянюк.

Серед учасників першого ланцюга єднання була й Алла Українець. Як стояла на вулиці Дубенській у Рівному, пам'ятає донині. Вона мала зібрати людей, які заповнили б 10-метрову ділянку. Запросила родичів.

"Ми не могли заповнити цих 10 метрів, але на витягнуті руки і цю площу ми заповнили. Я пам'ятаю як з будинків навпроти вийшли люди і дивились на нас з осудом, але ми стояли і відчували, що треба так робити, і ми робимо все це правильно", – запевняє учасниця ланцюга єдності 1990 року Алла Українець.

Учасники ланцюга єднання зізнаються: такого піднесення як тоді не відчували ніколи. Але водночас було і лячно. Адже за участь у заході можна було залишитися без роботи.

"Було страшно, бо стояли по обочинах двох сторін. Проїхала машина КГБ – знімала всіх, хто там був", – розповідає старший науковий співробітник рівненського краєзнавчого музею Надія Радіонова.

Минуло 30 років. Відтоді "живі ланцюги" в Україні створювали не раз, символізуючи єдність українського народу. А від 1999 року щороку День Соборності в Україні відзначають на державному рівні.

Ольга Столяренко, Рівне "5 канал"

 

Попередній матеріал
"Навіть військові не соромляться сліз": Жадан популярно про різницю між українцями та росіянами
Наступний матеріал
День Соборності: сотні людей утворили живий ланцюг на київському мосту Патона
Loading...

День Соборності України: біля парламенту урочисто підняли державний стяг – відео

"Нехай люди вірять у нас": вітання з Днем Соборності від українських воїнів із передової – відео

День Соборності: Урочисте підняття прапора перед Верховною Радою – відео

Свято єдності: у Києві живим ланцюгом символічно з'єднали два береги Дніпра – включення

"Нації цементуються не асфальтом": Порошенко привітав українців із Днем Соборності – відео

Патріотичне привітання: в окупований Донецьк на кульках полетіли тисячі синьо-жовтих листівок