"Воєдино зливаються століттями відірвані...": як прагнення Соборності перемогло примхи історії

Крим і Донбас – це Україна https://narodna-pravda.ua/
22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради була проголошена Перша українська незалежність, а рівно рік потому – 22 січня 1919 року про злиття УНР і ЗУНР в єдину державу повідомили українцям на Софійській площі в Києві
Підписання Акту Злуки на Софійській площі в Києві, 1919
Підписання Акту Злуки на Софійській площі в Києві, 1919ілюстрація МЗС

"…Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ, увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу".

Вісник від 22.01.1919
Вісник від 22.01.1919відкриті джерела

Звісно, радянська влада витіснила всі українські свята із суспільного простору. Пам'ять про об'єднання УНР і ЗУНР оберігали мешканці Західної України й українські емігранти в Західній Європі та Америці. 22 січня там урочисто відзначали свято незалежності і соборності Української держави.

Перше масштабне святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 р. в Карпатській Україні, у місті Хуст. Так закарпатці нагадали про свободу українців, висловлену на з'їзді Всенародних зборів у Хусті 21 січня 1919 про приєднання Закарпаття до УНР. Понад 30 000 чоловік з'їхалися до столиці Карпатської України.

День Соборності, Хуст, 22 січня 1939 р.
День Соборності, Хуст, 22 січня 1939 р.zakarpattya.net.ua

22 січня 1990 р. в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – "живий ланцюг" як символ єдності східних і західних земель України. Понад 1 млн людей стали суцільним ланцюгом від Івано-Франківська через Львів до Києва. Акція показала, що українці готові протистояти тоталітарному режиму. Це стало передвісником падіння СРСР і відновлення незалежної України.

У сучасній Україні на державному рівні День Соборності вперше відзначався в 1999 році.

Святкування Дня Соборності
Святкування Дня Соборностіvn.suspilne.media

30 грудня 2011 року тодішній президент Янукович видав указ про скасування Дня Свободи 22 листопада (присвяченого подіям Помаранчевої революції) та Дня Соборності 22 січня. Він оголосив 22 січня Днем Соборності та Свободи. "З метою впорядкування відзначення в Україні деяких пам'ятних дат і професійних свят та на підтримку пропозицій громадян, громадських організацій", – пояснював президент-утікач.

Звісно, посипалися звинувачення в юридичній невідповідності та відсутності запитів на таке рішення. Через 15 днів після оприлюднення указу були опубліковані відповідні "запити" – цитування керівників невідомих широкому загалу громадських організацій. Тоді з'ясувалося, що керівники цих організацій були активними членами "Партії Регіонів" і працювали в держадміністраціях.

zn.ua

Через три роки, у листопаді 2014 року, тодішній глава держави Петро Порошенко заснував День гідності і свободи 21 листопада, у пам'ять про початок Революції Гідності, повернувши 22 січня святкування Дня Соборності.

День Соборності, наш час
День Соборності, наш часUA.News
Народ, якому не однаково, ніколи не буде переможеним! Зі святом Соборності і Першої незалежності, українці!

Попередній матеріал
"Злив Гончарука": чи справді була скандальна урядова розмова та як відреагували нардепи – всі подробиці
Наступний матеріал
Роковини обстрілу Маріуполя бойовиками – моторошне відео з місця подій
Loading...