Чи позбавити самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка звання почесного доктора – Вчена рада Київського національного університету імені Шевченка вирішуватиме 7 червня. Про те, щоби викреслити Лукашенка зі списку достойників вишу, першими заговорили студенти ще під час президентських виборів торік восени. Нині – на цьому наполягає вже новообраний ректор Володимир Бугров. Поки що університет Шевченка не забрав титул у жодного нагородженого: навіть не передбачалося такої процедури. Як Олександр Лукашенко опинився серед авторитетних науковців та світових політиків визнаних вишем, та чи є серед почесних докторів інші кандидати на виліт – дізнавалася журналістка "5-го" Леся Головата.
"Фурор був для нас, і така велика честь, тому що відома була дуже жінка, державний діяч, легендарна особистість", – каже ректор КНУ ім. Тараса Шевченка (2008-2021 р.).
Як восени 1982 року в університеті приймали залізну леді Індії Індіру Ганді, згадує ексректор Леонід Губерський. Перша жінка – прем'єр-міністерка Індії стала і першою жінкою, яку виш нагородив званням почесного доктора.
"Дуже гарна жінка: смаглява, чорне волосся, і таке пасмо сивини, яке дуже прикрашало цю жінку. З такою теплотою сказала про Україну, про народ, про університет, їй до цього вже розказали трохи, така була щира зустріч, розмова, яка запам'яталася багатьом", – пригадує голова Вченої ради.
Кого відзначати званням доктора Honoris Causa, дослівно з латини – заради честі – Вчена рада кожного вишу вирішує самостійно. У пріоритеті – вчені та науковці, але потрапити до сонму достойників можна і не захищаючи дисертацію. Якщо номінант – політик чи громадський діяч, який особливо доклався до розвитку науки, культури чи демократії.
"Приїжджають президенти одні до одного, і ця от роздача медальок, ну вона ж брежнєвське. Вона по своїй природі брєжнєвська, ніяких таких репутаційно-маркетингово-ціннісних підходів там немає. От скільки медальок навішали, забувають кітель очищувати", – каже заступник міністра освіти та науки (2019-2020) Єгор Стадний.
За пів століття почесними докторами Київського університету імені Тараса Шевченка стали 112 людей, серед них є науковці і політики. Цього титулу ще не позбавили нікого, але нині з'явився перший кандидат на виліт.
Олександра Лукашенка в Шевченківському університеті нагородили тоді, коли світові лідери ще подавали йому як президенту Білорусі руку, 2009 року.
"Тодішній президент України Віктор Ющенко, спілкуючись з президентом Лукашенком, зокрема на європейських теренах, сформував пропозицію про відкриття білорусистики в університеті. Вченою радою університету була схвалена ця пропозиція – не на ознаку заслуг Олександра Лукашенка, а це було швидше символічний акт", – пояснив ректор КНУ ім. Тараса Шевченка Володимир Бугров.
Про те, що самопроголошеному президентові Білорусі не місце серед почесних докторів КНУ, першими заявили студенти торік улітку, відразу після виборів та початку масових репресій.
"Звання почесного доктора наук отримує диктатор, злочинець, терорист, треба суспільству дуже гостро реагувати на це", – наголосив голова студентського парламенту Інституту журналістики КНУ Данило Гайдамаха.
"Олександр Лукашенко робить не дуже гарні політичні дії", – вважає студентка Каріна Ніколаєнко.
"Це людина, яка проводить політику, яка не збігається з поглядами української сторони, яка узурпує владу", – переконана студентка Олександра Варламова.
Механізму, як і за що можна позбавити звання почесного доктора, в університеті не було. Але після того, як у Білорусі фактично викрали літак та ув'язнили опозиційного журналіста Романа Протасевича – новообраний ректор Володимир Бугров уже сам звернувся до Вченої ради – процедуру запровадити, а в Лукашенка – титул забрати.
"Повинні говорити не тільки про порушення прав людини в Білорусі, не тільки про літак чи щось, ми повинні говорити про те, що білоруська влада поводить себе неадекватно стосовно української держави", – зауважив ректор КНУ.
На університетській дошці пошани – поряд і визнані авторитети, як от президент Чехії Вацлав Гавел чи Вселенський патріарх Варфоломій, і глави пострадянських держав, які правили десятиліттями, як-от президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, і вже покійний президент Узбекистану Іслам Карімов.
"Коли там давали всім єдиноросам, чи Назарбаєвим, Алієвим і так далі, тоді вони виглядали як постсовкові управлінці. Політики і так далі, життя розставило всіх по своїх флангах. Звісно, потрібно це все прибирати", – запевняє Єгор Стадний.
"Разом із питанням позбавлення Лукашенка цього звання треба взагалі піднімати питання про ревізію ось того списку", – вважає Данило Гайдамаха.
Серед почесних науковців є і російський академік Віктор Садовничий, який понад два десятиліття є ректором Московського університету. Садовничий – впізнаване обличчя партії "Єдина Росія" та чільник наукової комісії при раді безпеки країни-агресорки.
"Будемо розглядати уважно цей список, але Віктор Антонович Садовничий був обраний почесним доктором університету як видатний математик-українець, і всі свої приїзди та виступи на різних урочистих подіях і робочих зустрічах в українських університетах проводив українською мовою", – пояснив ректор Бугров.
Уже 7 червня Вчена рада уперше може розжалувати почесного доктора Олександра Лукашенка.
Леся Головата та Михайло Третяк, "5 канал"