безвіз
безвіз 5 канал

Два роки безвізу: чому українцям відмовляють у в'їзді до ЄС і що з цим робити

Читайте по-русски
За 2018 рік відмовили більш як 58 тисячам українцям у перетині кордону з ЄС, тоді як у 2017 таких випадків було вдвічі менше

Уже два роки як українці подорожують країнами ЄС у безвізовому режимі. Кількість відмов незначна поки що, за словами дипломатів та посадовцям, однак відмови все ж є. За 2018 рік відмовили більш як 58 тисячам українцям у перетині кордону з ЄС, тоді як у 2017 таких випадків було удвічі менше. Часом люди, яких завернули на кордоні скаржаться – безпідставно! Що ж робити в разі необґрунтованої відмови і як її уникнути? Питанням переймалася кореспондентка "5-го каналу" Анна Брикова.

Від 11-го червня 2017 року Україна отримала безвіз із країнами Європейського Союзу. Жодних віз – за кавою у Відень або круасаном у Париж. Головне – біометричний паспорт, страховка, гроші, бронь житла і зворотний квиток. Однак, як з'ясувалося, навіть маючи такі документи, можна отримати відмову і провести час у камері для затриманих.

Катерина Румянцева часто подорожує. 29 березня вона вилетіла з Києва до італійського Бергамо. Однак у тамтешньому аеропорту українку спинили прикордонники. Попри наявність необхідних документів та готівки її відвели в кімнату для затриманих. Мовляв, немає видрукуваного зворотного квитка. Поки 7 годин чекала, Катерина під'єдналася до вай-фаю і його завантажила.

"Тикаю на цей скрін квитка, Катерина Румянцева. Вони беруть, дивляться – "ну добре". Десь близько години перебування в камері я ще мала надію, що може ще все вирішиться. Бо гроші є, квиток є, що не так?" – розповідає Катерина Румянцева.

Уже в Україні Катерина пішла зі скаргою в італійське посольство.

"Мені також співчували, але сказали – тримайтесь, ми розуміємо, як вам важко. Хочете, ви можете зателефонувати в МЗС України", – каже подорожувальниця.Таку відмову можна оскаржити, кажуть у Міністерстві закордонних справ. Але витрати на послуги європейських адвокатів – за власний кошт. Водночас у МЗС визнають: останнє слово щодо перетину кордону завжди за тамтешньою владою. А консул або посол можуть лише проконсультувати українців, куди звертатися.

"В разі подачі апеляції, допомогти зможуть винятково уповноважені на це інституції країни перебування. В кожній окремій країні є свої органи, які приймають такі апеляційні скарги і треба не забувати, що кожна країна має національне законодавство" – пояснює речниця МЗС Катерина Зеленко.

За офіційною статистикою ЄС, протягом 2018-го до країн Союзу не пустили близько п'ятдесяти восьми тисяч українців. Найчастіше відмовляли на авто- та пішохідних пунктах пропуску на кордоні з Польщею.

"У нас рівень від'їзду наших громадян може бути декілька мільйонів, до 10, в різні місяці. Влітку більше, взимку – рідше. То, звичайно, ці цифри є доволі низькими. Але кожен випадок відмови є унікальним і досить болючим. Мова йде про людський фактор – певної халатності конкретної особової особи, яка, на жаль, вирішила, що за аналізом ризиків ця людина підпадає" – запевняє аналітик ГО "Європа без бар'єрів" Катерина Кульчицька. 

Якщо збираєтеся до ЄС, потрібно видрукувати всі документи, зокрема, стан рахунку банківської картки; мати при собі готівку, розмір якої визначає кожна країна окремо; в разі запрошення від рідних його також видрукувати; не забувати, що на теренах Євросоюзу можна перебувати не більш як три місяці на кожні півроку; записати номери дипустанов. А також не полінуватися почитати про особливості в'їзду в кожній країні. Наприклад, на Кіпр безперешкодно пускають лише з готівкою.

Анна Брикова, Євген Школьник, "5 канал"

Попередній матеріал
"Інформаційний вечір" на "5 каналі" – трансляція
Наступний матеріал
"Зеленський загальними тезами потрохи наздоганяє Ляшка": політексперт оцінив практичність риторики кандидата

"Безвізовий" рейтинг паспортів: стало відомо, яке місце посіла Україна

Українці зможуть подорожувати без віз до Таїланду – МЗС

Безвіз: через що українці найчастіше отримують відмову при спробі перетину кордону

Порошенко підписав безвіз із Північною Македонією

У МЗС назвали країну, куди українці можуть їздити за ID-картками

Україна розглядає скасування безвізу з Ізраїлем – МЗС