Діджиталізація в кожну хату: коли в українських селах нарешті з'явиться стабільний інтернет

Інтернет у селах 5 канал
Голoвна причина відсутнoсті інтернету саме в селах – це вартість йoгo прoведення

Через пандемію коронавірусу в Україні на дистанційному навчанні нині перебуває третина шкіл. Майже 5 тисяч із 15-ти. І одна справа, якщо школяр живе у місті і має гаджет. А що робити тим дітям, які живуть у селах і не мають ані комп'ютера, ані…. інтернету.

Коли ми почали досліджувати цю тему, були вражені тим, що вчителі у деяких селах… привозять дітям завдання на папері. Раз на тиждень. А потім приїжджають і збирають їх на перевірку. То про який рівень знань ми можемо говорити за таких умов і де обіцяна діджиталізація і інтернет в кожну хату, якщо у нас по всій країні доступу до швидкісного інтернету не мають 40% шкіл, 92% бібліотек та 37% лікарень?

Як з'ясувалося, гoлoвна причина відсутнoсті інтернету саме в селах – це вартість йoгo прoведення. Якщo в селі замала кількість пoтенційних абoнентів, oператoру невигіднo витрачатися на закупівлю мережевoгo oбладнання. І от уряд обіцяє врятувати ситуацію і виділити 500 мільйонів гривень на підключення інтернету. Кому дістануться державні субвенції і які шанси, що до кінця року інтернет з'явиться і вашому селі – Мирослав Солонар розбирався для програми "Підсумки тижня".

Житомирська область

Не можна переглянути ані електронне звернення, ані прогноз погоди. Усе зависло. А тепер пропонуємо повернутися у 2019 рік. Тоді новообраний президент України пообіцяв: держава забезпечить усіх українців доступом до швидкісного інтернету.

"Можете справді мене вважати наївним мрійником, але ми дійсно хочемо зробити країну в смартфоні", – говорив тоді президент України Володимир Зеленський.

Насправді через два роки все геть інакше. На рівні касетного магнітофона, який там 4G. І це не жарти, а реальність української глибинки, яка буквально зависла. Яка на вигляд та діджиталізація, держава у смартфоні, яку обіцяє президент, і навчання в "Зумі", мешканці сіл на Житомирщині і гадки не мають. Тут і досі діють старі методи: "баба-бабі сказала". А документи подають у паперовому вигляді.

До села Зольня на Житомирщині "Підсумки тижня" навідалися, бо саме тут місцеві благали владу підключити їх до всесвітньої павутини. Населений пункт і його тисяча жителів відірвані від решти України.

Село Зольня на Житомирщині
Село Зольня на Житомирщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Інна Чорна, староста Зольнянського старостинського округу, говорить: "Мучимося, маємо те, що маємо. Мобільний зв'язок у селі ледь жевріє. Інтернет фактично відсутній".

У сільській раді хизуються: вони одні з небагатьох, хто має модем для користування бездротовим інтернетом. Але користі від нього мало, каже діловод Зольні Оксана Горпинич. Ледь подує вітер надворі – і вже не ловить.

Жінка каже: "Дуже слабо вантажить. От хоча б подивитись прогноз погоди на будь-який день, щоб спланувати благоустрій, я не можу подивитись".

Проблеми з інтернетом у селі Зольня на Житомирщині
Проблеми з інтернетом у селі Зольня на Житомирщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Коли вся країна через карантинні обмеження почала переходити в онлайн, жителі села Зольня були вимушені залишатися оффлайн. Документи в сільську раду писали від руки і заносили особисто, який там карантин. Смішно і грішно відбувалося дистанційне навчання в учнів Зольнянської школи.

Директор Зольнянської школи Анатолій Хомутовський каже: "В основному, це вчителі приїжджали в школу раз на тиждень. Є ксерокс. Розмножували завдання і передавали просто дітям. Діти вдома розв’язують. Потім передають сюди, вчителі перевіряють. І таким чином таке було навчання".

Інколи рятує мобільний інтернет. Вчитель хімії та біології показує листування зі своїми учнями. Каже, під час суворого локдауну надсилав матеріал через застосунок у смартфоні.
Педагог каже: "Зрозуміло, що при наявності нормального інтернету можна було б використовувати "Зум", "Класрум" і так далі. А ми таке, як я знаю, на рівні залишились касетних магнітофонів".

Після майже двох місяців посиленого карантину і нікудишньої "дистанційки" учні села Зольня знову сидять за шкільними партами. Інтернет у навчальному закладі, звісно, ще не з'явився. Нині діти намагаються вивчати новий матеріал з інформатики.

Інна Дорошенко, вчителька інформатики Зольнянської школи, розповідає: "Я є не місцевою. Я з Олевська. Тому по можливості деякі програми скачую вдома, встановлюю на робочих комп’ютерах тут і по-можливості діти працюють".

Ситуація з покриттям високошвидкісним інтернетом критична у всій Олевській територіальній громаді. Причини, як завжди, дуже прості і впираються в гроші.

"Економічно невигідно для провайдера. Для них потрібна кількість абонентів для того, щоб вони отримували прибутки", – констатує Василь Ковальчук, перший заступник олевського міського голови. 

Черкаська область

Таких випадків тисячі по країні. Наприклад, у селі Івківці на Черкащині провайдер із комерційних причин не захотів протягнути інтернет. Кілька сот людей сидять тут без мережі. Дмитро ще донедавна жив у столиці. Тепер вражений: в Івківцях ні інтернету, ні зв’язку. Хоча спочатку провайдер обіцяв підключити село.

Мешканець села Івківці Дмитро Смаглюк розповідає: "Вони зараз узагалі відсторонилися від цієї теми. Кажуть, що інтернет не планувався. А ми вже переїхали, перевезли речі. Виходить, ми зависли. Фактично нам тепер доводиться користуватися супутниковим інтернетом. Платити 900 грн на місяць. І навіть за таку ціну маємо повільний інтернет".

Якщо держава не допоможе, то з такими цифровими "благами" Дмитро в селі надовго не затримається. Для того, аби владнати цю проблему та забезпечити населення інтернетом, у нас є ціле Міністерство цифрової трансформації, яке, між іншим, функціонує вже два роки.

За підрахунками цифрового відомства, в Україні понад 15 тисяч населених пунктів не охоплені всесвітньою мережею. Відірваними від світу залишаються 4 мільйони українців. Найгірше покриті Житомирська та Чернігівська області. Вихід є, кажуть у Мінцифрі, гроші знайшлися. Кабмін планує витратити пів мільярда гривень на розвиток інтернету в селах.

Інтернет-покриття в Україні
Інтернет-покриття в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Олександр Шелест, заступник міністра цифрової трансформації України, журналістам "5 каналу" розповів: "Розроблений проєкт "Інтернет-субвенція". Він розрахований на те, що ми за цей рік покриємо 3000 населених пунктів. У цих населених пунктах будуть підключатися заклади соціальної інфраструктури". 

Дитячі садочки, школи, лікарні, Будинки культури обіцяють обладнати оптичним інтернетом. Це якщо гроші підуть куди потрібно. Постанову про інтернет-субвенцію Кабмін ухвалив наприкінці квітня 2021 року. Тепер пів мільярда мають розподілити між територіальними громадами, щоби ті вже визначали, які села треба під'єднати до всесвітньої павутини.

У компаніях, що надають такі послуги, застерігають: підключити всіх все одно не вийде.

"Територіальній громаді найкращий спосіб – це взяти не поодинокі села, а вибрати села, які ідуть один за одним. І подати комплексно. Він набагато дешевший, аніж будувати і виділяти субвенцію на поодинокі села", – пояснює Микола Давиденко, директор із розвитку корпоративного сегменту компанії "Укртелеком". 

Запорізька область

Тут живуть усього 200 людей. Гасанівка на Запоріжжі – саме таке поодиноке село, яке може і не дочекатися грошей на інтернет.

У Наталії вдома інтернету немає. У неї семеро дітей. Школярі вже відчули на собі державу у смартфоні і всі тонкощі дистанційного навчання. Дозволити собі супутниковий інтернет родина не може.

Родина Хаустових
Родина Хаустових5 канал / Час. Підсумки тижня

Наталя Хаустова розповідає: "Мобільний інтернет не тягне. У мене троє дітей ходять до школи і садочка дистанційно. Як можна з телефону зайти на це все?".

І поки в одних куточках країни мріють про швидкісний інтернет та навчання онлайн, в українських містах-мільйонниках вже не за горами мобільний інтернет 5G. Якщо пощастить, його швидкість відчуємо вже наступного року.

Мирослав Солонар, Яна Лимаренко, Денис Розенков та Віктор Сніжко, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Європа відкриває кордони: як в ЄС готуються до приїзду туристів
Наступний матеріал
"Донецькі". Повернути своє: мешканець Горлівки розповів про службу в полку спецпризначення ЗСУ
Loading...