По той бік "Вікіпедії": ТОП-20 маловідомих фактів про популярний ресурс

Вікіпедія Вікіпедія
Вікіпедія – популярний сайт і місце, де можна знайти все, що завгодно – від дат правління королеви Вікторії до кількості жителів Лагоса. Ця найбільша у світі онлайн-енциклопедія – 20-річний колективний волонтерський проєкт, який допоможе знайти відповідь на будь-яке запитання

Пропонуємо кілька фактів про ресурс, який із "додаткового для-чогось-там" вже давно виріс до рівня "якщо не знаєш – у Вікіпедії це точно є".

 • "Вікіпедія" з'явилася 15 січня 2001 року. Її заснували Джиммі Уэйлс та Ларрі Сенгер, головний редактор "Нупедії". "Вікіпедію" задумали як частину "Нупедії" – безкоштовного англомовного енциклопедичного онлайн-проєкту, де статті писали та рецензували фахівці.
Нупедія, головна сторінка
Нупедія, головна сторінкаВікіпедія

"Нупедія" виникла приблизно за рік до того. "Вікіпедія" мала слугувати для попередньої розробки матеріалів для "Нупедії" і була одиничним англомовним розділом на www.wikipedia.com.

 • Перші матеріали для "Вікі" писали автори "Нупедії", також статті індексувались із повідомлень на Slashdot. За рік існування "Вікі" містила вже близько 20 тисяч статей 18-ма мовами.
 • Основний принцип для опублікованих матеріалів – посилання на авторитетні джерела. Це правило звучить як "можливість перевірити, а не істина". Тобто читачам пропонують самим перевірити істинність інформації та зробити висновки.
 • Енциклопедія отримує від 25 до 60 тисяч запитів сторінок у секунду. Вони передаються зовнішньому рівню кешуючих серверів Squid. Ті доставляють сторінки за запитом, виконуючи рендеринг для всіх мовних розділів.
Котик на клавіатурі
Котик на клавіатуріФото із відкритих джерел
 • Найчисленнішими мовами "Вікіпедії", крім англійської, є також себуанська, шведська, німецька, французька. Цікаво, що хоча себуанська – на 2 місці (майже 5,5 млн статей), вона має лише 6 адміністраторів (в англійській – понад 1000) і лише 184 активних редакторів.

Загалом же існує понад 314 мовних розділів "Вікіпедії", і колективно вони містять понад 55 мільйонів енциклопедичних статей, написаних редакторами-добровольцями.

Дані Вікіпедії
Дані Вікіпедіїскріншот
 • Англомовна частина "Вікіпедії" включає 6,2 млн матеріалів або 2800 друкованим томам Британської енциклопедії – найповнішої і найстарішої універсальної енциклопедії англійською мовою. Для неї рекордним місяцем за останні роки став квітень, коли статистика показала 11,2 мільярди переглядів з усього світу.
 • Першу статтю у "Вікіпедії" українською мовою – "Атом" – було створено 30 січня 2004 року. Тоді підтримкою україномовного розділу енциклопедії займалися лише кілька волонтерів. За наступні півтора десятки років вона розрослася ув найбільшу енциклопедію, коли-небудь створену українською мовою. Нині в українському розділі щомісячно є активними близько 3 тисяч редакторів.
 • У вересні українська "Вікіпедія" випередила португальську за кількістю статей, посівши 17-те місце серед усіх мовних розділів.
 • У 2020 році українська "Вікіпедія" перетнула позначку в мільйон статей.

Мільйонна стаття в українській "Вікіпедії" – про американську співачку і борчиню за громадянські права Одетту – була створена у ніч на 23 березня 2020 року.

Співачка Одетта
Співачка ОдеттаВікіпедія
 • Станом на кінець грудня 2020 року українською мовою існує понад 1 мільйон 60 тисяч статей.
 • Наповненість мовних розділів не є однаковою: багато мовних розділів є невеликими, і там бракує чимало важливої інформації.

Наприклад, у "Вікіпедії" кримськотатарською мовою існує понад 400 статей, яких немає українською – і понад мільйон статей українською, яких немає кримськотатарською.

 • Зміст "Вікіпедії" не піддається примхам державної цензури; рішення у "Вікіпедії" приймає розподілена спільнота, а не конкретна редакція, на яку можна було б чинити тиск.

Це не подобається авторитарним режимам – і тому в деяких країнах світу доступ до "Вікіпедії" обмежений. Найбільшою з таких країн є Китайська Народна Республіка, де "Вікіпедію" почали блокувати у 2004 році; зараз там заблоковані усі мовні розділи енциклопедії. "Вікіпедія" китайською мовою існує, але підтримується здебільшого жителями Тайваню та китайською діаспорою в інших країнах.

Ухань, Китай
Ухань, Китайфото із соцмереж
 • 2020 року "Вікіпедію" було розблоковано в Туреччині. Турецький уряд заблокував доступ до "Вікіпедії" у квітні 2017 року, але в січні цього року був змушений відновити доступ за рішенням суду.
 • З 2011 року один із засновників інтернет-енциклопедії Джиммі Вейлз присуджує щорічну премію "Вікіпедист року". Переможець оголошується на "Вікіманії".

2014 року ним посмертно став Ігор Костенко, дописувач україномовного розділу, який загинув під час протистояння на Майдані, один із героїв Небесної Сотні.

Ігор Костенко, герой Небесної сотні
Ігор Костенко, герой Небесної сотнівідкриті джерела
 • В історії вільної енциклопедії траплялися й казуси. У 2020 році виявилось, що майже кожна стаття в англо-шотландській версії була написана американським підлітком, який не володіє шотландською мовою. Протягом десятиріччя своєї активності хлопець створив і відредагував близько 60 тисяч статей.
 • У березні в Україні, як і в більшості країн світу, ввели карантин. Хоча "Вікіпедія" завжди була популярною, на початку карантину до неї зверталися частіше, ніж будь-коли раніше.

У квітні 2020 року "Вікіпедію" українською мовою переглянули рекордну кількість разів – понад 153 мільйони, у травні ще більше – понад 165 мільйонів.

 • Стаття про коронавірусну хворобу українською мовою займає понад 65 друкованих сторінок, вона отримала понад 120 тисяч переглядів у 2020 році.

Її створив та найчастіше оновлює дописувач-волонтер Андрій Шкурба, науковець-інфекціоніст за фахом, але до її створення у поточному вигляді долучилися ще майже 70 редакторів і редакторок.

Ілюстративне фото
Ілюстративне фотоWallpapers wide
 • Статтю про пандемію українською переглянули понад 250 тисяч разів, до її створення доклалися 130 користувачів-дописувачів.

Загалом в українській "Вікіпедії" зараз є не менше 400 статей, пов'язаних із темою пандемії – наприклад, 170 статей про пандемію в окремих країнах чи статті про окремі соціальні наслідки карантину, як-то різка зупинка авіаперельотів чи сплеск домашнього насильства.

 • Із 2012 року існують і розвиваються "Вікідані" – сестринський проєкт "Вікіпедії", який слугує централізованим сховищем структурованих даних. Наприклад, там можна зберігати і централізовано оновлювати кількість населення Лагоса, щоб не було потреби вручну змінювати ці дані у 143 окремих статтях різними мовами, які існують про столицю Нігерії.
 • У 2020 році вікімедійний рух запланував наступний крок у подоланні мовних бар’єрів – створення "Вікіфункцій" (також відомі як "Абстрактна Вікіпедія"). Цей проєкт має на меті створення незалежної від мови версії "Вікіпедії".

"Вікіфункції" уможливлять створення моделей статей із "будівельних блоків" структурованих знань (наприклад, конкретних числових фактів, як-то населення Лагоса чи дата його створення), які потім буде значно простіше перекладати іншими мовами.

Читайте також: Кесарів розтин у XVIII ст.: найуспішніша тогочасна операція і свідчення, які вражають

Попередній матеріал
COVID-19 у світі: в Іспанії – найвища з початку пандемії кількість хворих, у Кенії виявили 16 нових штамів коронавірусу
Наступний матеріал
"Давили танками "швидкі" і стріляли в дітей": як Москва помстилася Баку за бажання вийти з СРСР
Loading...